7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İKTİDARIN GÜDÜMÜNDELERİKTİDARIN GÜDÜMÜNDELER

Tarih: 2014-12-12

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un açıkladığı hükümetin devlette nasıl kadrolaştığını gösteren 85 kişilik VIP torpil listesi gündemdeki yerini koruyor.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, Haluk Koç’un açıklamaları ile torpil iddiaları tartışılmaya devam ededursun, Türkiye’deki kamu şirketleri ve bazı özel şirketlerin yönetim kurullarındaki AKP tandanslı siyasetçi ve bürokratların ağırlığı dikkat çekiyor. Özellikle Turkcell, Türk Telekom, TTnet, Avea ve THY gibi şirketlerin yönetim kurullarında AKP’li isimler çoğunlukta. Bu durum 28 Şubat döneminde paşaların şirketlerin yönetim kurullarında yer almasıyla paralellik gösteriyor. O dönemin gözdesi yönetim kurullarındaki askerler, bu dönemin gözdesi AKP kökenliler. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi devlet bankaları ile Eximbank ve İller Bankası gibi kamu sermayeli ihracat ve yatırım bankalarının yönetim kadroları da AKP’li siyasetçi ve bürokratların hakimiyetinde. 28 Şubat dönemindeki askeri vesayet bu yolla 15 yıl sonra politik kadrolaşma olarak geri döndü.

Türkiye’nin abonesi en fazla cep telefonu operatörü Turkcell’in Yönetim Kurulu’nda 3 AKP kökenli siyasetçi yer alıyor. AKP’li eski Turizm Bakanı Atilla Koç, eski Enerji Bakanı Hilmi Güler ve AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Bekir Pakdemirli Turkcell’de yönetim kurulu üyesi. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Ahmet Akça AKP’ye yakın bir isim olarak biliniyor. Böylece Turkcell’de AKP kökenli üyeler ağırlıkta. Aylık 20 bin lira maaş alan Turkcell üyelerinin yıllık 100 bin Euro da ‘huzur hakkı’ ücreti alma hakkı bulunuyor.

Diğer bir telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom’da da durum Turkcell’den farklı değil. Özel bir şirket olan Türk Telekom’un yönetim ve denetim kurullarında toplam 8 AKP’li isim bulunuyor. Türk Telekom’un Yönetim Kurulu’nda hükümete yakın isimlerden Abdullah Tivnikli, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Bilal Erdoğan’ın arkadaşı İbrahim Eren ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut bulunuyor. Denetim Kurulu üyeleri arasında ise TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, eski Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk ile Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Lütfi Aydın yer alıyor. Ayrıca İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın da denetim kurulunun eski üyeleri arasında yer alması dikkat çekiyor.

Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeleri aylık 11 bin TL maaş alırken, bunun dışında her yılın sonunda yönetim kurulu üyelerine ‘huzur hakkı’ olarak 350 bin TL gibi bir rakam ödeniyor. Türk Telekom’a bağlı olan TTnet ve Avea’daki AKP kökenli üyelerin listesi ise şöyle: Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, işadamı Abdullah Tivnikli, eski TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve AKP Adapazarı Milletvekili aday adayı Ali Arıduru.

Özellikle AKP’li üst düzey isimlerin akrabaları ve yakınlarını kadrolarında barındırmasıyla bilinen Türk Hava Yolları’nda ise bu durum yönetim kuruluna kadar ulaşmış durumda. THY Yönetim Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarından olan ve ismi rüşvet haberlerinde geçen TÜRGEV’in Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ve eski AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı İlker Aycı bulunuyor.

Şirketlerin olduğu kadar kamu bankaları ve ihracat ve yatırım bankalarının yönetim kurullarında da AKP’li isimler ağırlıkta. Bankalardaki bazı yöneticilerin Sayıştay raporlarındaki batık kredilerle isimleri anılıyor. Kamu bankalarından Vakıfbank’ın Yönetim Kurulu’nda eski AKP Afyon Milletvekili Halil Aydoğan, eski AKP Milletvekili İsmail Alptekin, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Adnan Ertem ve Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Arıncı bulunuyor.

Diğer kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbank’ın yönetim ve denetim kurullarında ise eski AKP Uşak Milletvekili Mustafa Çetin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik ile eski AKP İstanbul Milletvekili Muharrem Karslı bulunuyor.

İhracatçılara verdiği kredilerle bilinen Eximbank’ta da AKP’li yöneticiler etkin. Eximbank’ın Yönetim Kurulu’nda AKP Bakırköy Belediye Başkan adayı Oğuz Satıcı, Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Başbakanlık Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş yer alıyor.

Yerel yönetimlere kredi veren İller Bankası’nda da durum farksız değil. İller Bankası yönetiminde eski AKP Adıyaman Milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu ve AKP Rize İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Yerebakan bulunuyor.

 

Bu Haber 2008 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!