6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TELEKOM GİTTİKTEN SONRA DİNLEMELER BAŞLADITELEKOM GİTTİKTEN SONRA DİNLEMELER BAŞLADI

Tarih: 2014-12-23

Derneğimizin 4. Olağan Genel Kurulunda konuşmacı olarak misafirimiz olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Anıl Çeçen'in, Genel Kurulumuzda yaptığı konuşmayı ve konuşma sonrası Genel Kurul salonununda sonsoz.com.tr muhabirine yaptığı açıklamaları aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

ELEKTRONİK HER ŞEY İZLENİYOR

Elektroniğin girdiği her yerde dışarıdan manipülasyon var uydu kanalları üzerinden. Bu elektronik devrimi diye gündeme getirdikleri olayı da bilişim devrimi diye toplumlara kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Anıl Çeçen ile Telekomcular Derneği genel kurulu sonrası Türkiye’deki ve dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelere ilişkin bir söyleşi yaptık.

Bir kamu hukukçusu olarak Türkiye'deki siyasi gelişmelere ilişkin neler söylemek istersiniz?

 Bir kamu hukukçusu olarak Türkiye’deki siyasi gelişmelere, hukuki gelişmelere baktığımızda her geçen gün daha fazla küresel inisiyatifin giderek arttığını, her geçen gün milli inisiyatifin giderek azaldığını görüyoruz. Milli inisiyatif azaldığı sürece milli devletin ayakta kalması düşünülemez.  Bakın Türk Silahlı Kuvvetlerinin yargılanmasına giden süreç, Genelkurmayın küreselleşme raporuna karşı çıkmaması noktasında başladı. Ana muhalefet partisi ve Meclisteki diğer muhalefet grupları da özelleştirme raporuna karşı çıkmadılar. Sonunda sendikalar bu mücadeleyi sürdürmek zorunda kaldılar.

Derin dünya devleti söylemini biraz açar mısınız?

Bu derin dünya meselesini de gizli dünya meselesini de artık Türk kamuoyuna getirmemiz gerekiyor. Çünkü bunların geçmişi bu topraklara dayanıyor. Geleceği de bu topraklarda bunlar oluşturmaya başlıyorlar.  Ben Amerika’daki bir toplantıya katıldığımda Amerikalılar şunu söylediler “Amerika’da en güçlü üç potansiyeli üç grup yönetmektedir; Silah sanayi, petrol sanayi, otomotiv sanayi. Ama bunların hepsinin üzerinde bir başka güç vardır.

Türkiye'de muhalefet partilerinin muhalefet yapamayışını nasıl açıklarsınız?

Türkiye’de öyle bir yapı gündeme geldi ki muhalefet yapılamıyor. Normalde demokrasilerde siyasi partilerin muhalefet yapması gerekir. Ama o muhalefet boşluğunu dini guruplar doldurmaya başladığı an orada bir çarpıklık var. Ben bir kamu hukukçusu olarak böyle bir süreç içerisinde demokrasinin çağdaş boyutuyla yaşayamayacağı kanaatindeyim. Bakın bir tarafta din kavgası, bir tarafta mezhep kavgası, bir tarafta sermaye kavgası. Bir tarafta da bir coğrafyanın geleceğine yönelik plan ve programlar.

Ülkemizde Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin neler söylemek istersiniz?

Ürdün’ün Telekom sistemini İsrail, satın aldı. Peki, niye Ürdün, İsrail’in Telekom sistemini satın almıyor? Türkiye’de Telekom özelleştiriliyor ve giderek devlet hissesi düşüyor. Neden Fransa’da, Amerika’da ve Avrupa’nın batısında bulunan ülkelerde devlet hissesi yüksek. Bu soruları kimse sormuyor. Bunlar tartışılmıyor, bir oldu bittiye getiriliyor. Torba yasaya dolduruyorlar maddeleri sabaha kadar hangi kanunun hangi maddesinin değiştiğini uzmanlar bile bilmiyor. Ve bu sürecin önü kesilmediği için torba yasalar bitti, çuval yasalar geliyor. Dolduruyorlar maddeleri.

Küreselleşmenin Türkiye'nin hukuk sistemine etkisinden bahseder misiniz?

Evet, küreselleşme sürecinde Türk hukuk sisteminin yasal düzenlemelerinin yüzde 80’i değişmiştir.  Bugün geldiğimiz noktada gerçekten artık eski Türkiye yok. Merkezi güç olmaktan çıktık. Ekonomiyi özelleştirme yoluyla bizim elimizden aldılar. Dışarıdan yönlendirme var.

Sizce Telekom'da neden bu kadar ısrar ettiler?

Çünkü geleceğin, dünya düzenini elektronik bazda kullanırken telefon hatlarını kullanıyorlar.  Gelinen nokta işte görüyorsunuz, Telekom gittikten sonra dinlemeler ön plana çıktı. Onun da ötesinde artık çok ciddi boyutta izleme yapılıyor. Çünkü sadece Telekom hatları değil, aynı zamanda uzayda uydu hatları gündeme geldi. Bakın bir dava açılıyor, yüz binlerce sayfa bir davayla ilgili belgeleri mahkemeye getiriyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar? Elektronik sistemle. Bunun bir diğer ayağı var; Telekom sistemi diğeri de uzay sistemi. İkisi birleştiği zaman her şey ama her şey izleniyor. Elektronik her şey izleniyor. Dikkatinizi çekerim, Merkel ve Putin açıkça söylediler. Üzerlerinde hiçbir elektronik malzeme taşımıyorlar. Elektroniğin girdiği her yerde dışarıdan manipülasyon var uydu kanalları üzerinden. Bu elektronik devrimi diye gündeme getirdikleri olayı da bilişim devrimi diye toplumlara kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Bilişimin kamuoyu üzerindeki en önemli etkisi ne şekilde karşımıza çıkıyor?

Bu konularda da yavaş yavaş bilişimle oluşan kamuoyu gündeme geliyor. İnsanları sosyal medya olgusuyla yönlendiriyorlar. Bakın koskoca Ortadoğu’yu Arap Baharı diyerek yönlendirmeye çalıştılar. Ne vardı arkasında twitter. Bugün bize diyorlar ki e-devlet.

Bir kamu hukukçusu bir devlet bilimcisi olarak şunu söyleyeyim; e-devleti, elektronik devlet diye bize kabul ettirmeye çalışıyorlar. Ben e- devleti esir devlet olarak okuyorum. Elektroniğe girdiğiniz an bağlantı kurulmuştur. Ondan sonra artık ne derseniz diyin.

Bu Haber 971 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!