6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
KAYIP KAÇAK BİLMECESİKAYIP KAÇAK BİLMECESİ

Tarih: 2015-01-01

Yargıtay'ın kayıp-kaçak bedelinin geri ödenmesi konusundaki kararına karşılık, elektrik şirketleri bu geri ödemenin vergiye yansıtılmasını talep ediyor.

Yargıtay’ın 37 milyon elektrik abonesinin 10 yıl geriye dönük kayıpkaçak bedelini talep etmesinin önünü açan kararıyla elektrik dağıtım şirketlerinin yaklaşık 6 milyar lira geri ödemesi gerekiyor. Ancak elektrik şirketleri hükümete bu bedeli öderlerse batacaklarını savunup, bedelin vergi olarak yasalaşması için baskı yapıyor.

Bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan süreç, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu bedelin tüketicilerden alınamayacağı kararı vermesiyle netleşti. Ancak aynı zamanda yeni tartışmalara da neden oldu. Tüketiciler ile firmalar arasında kayıp-kaçak uyuşmazlığından kaynaklı 2 milyon civarında yeni davanın Yargıtay’a gelmesi bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Yargıtay kararının emsal teşkil etmediği, konunun idari bir dava olması nedeniyle Yargıtay’ın değil Danıştay’ın karar vermesi gerektiğini savunuyor. Tüketici Hakları Derneği ise aboneleri, kesintileri geri almak için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurmaya çağırıyor. Tüketiciler Birliği Federasyonu Genel Başkanı avukat Bülent Deniz, tüketicilerin 50 lira için 450 lira avukat parası ödeyip karşılığını alamamalarından çekindikleri için abonelere henüz çağrı yapamadıklarını belirtti.

Ancak enerji piyasasındaki kulislere göre enerji şirketleri özelleştirme sırasında ihalelerde yüksek bedeller ödediklerini, kayıp-kaçak bedellerini de 10 yıl geriye dönük ödemeleri halinde borçlanacakları, hatta batacakları gerekçesiyle hükümete baskı yapıyor. Şirketler hükümetten, kayıp-kaçak bedelini de vergi kalemlerinden biri haline getirerek hem bu bedeli almaya devam etmek hem de geçmişe dönük taleplerin önünü kesmek istiyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocakta düzenleme yapılacağını belirtti. Kayıp-kaçak bedeli, konutlarda elektrik faturasının yüzde10’unu oluşturuyor. Tüketici Hakları Derneği’nin hesabına göre bu miktar yıllık 85 lira, 10 yıl hesaplandığında da bin liraya denk geliyor. Deniz, “Ocakta bu konuda toplantı yapacağız ve TBMM’ye çağrıda bulunacağız. cahgne.org’da imza kampanyası başlatıldı” dedi.

Üç aşamada kayıp-kaçak bedeli

-İldeki elektrik dağıtım şirketine gidip, ne kadar kayıp-kaçak bedeli ödendiğine dair kâğıt alınması gerekiyor.

-Aylık fatura 2 bin liranın altında ise Tüketici Hakem Heyeti’ne gidip, Yargıtay kararını emsal göstererek paranın iadesi talep edilebilecek. Heyetin aboneyi haklı bulması durumunda, eğer dağıtım şirketi karara itiraz ederse konu Tüketici Mahkemesi’ne taşınacak. Tüketici Mahkemesi’nin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin verdiği karara yapılan itirazı reddetmesi durumunda dava temyiz için Yargıtay’a gelecek.

- 2 bin liranın üzerindeki kayıp kaçak bedellerini almak için ise dava açılması gerekiyor.

İddia ediyoruz: Kayıp kaçak bedelini, elektrik  şirketleri kesinlikle üstlenmez. Er veya geç, vergi çıkarılır. Bu bedel, yine NAMUSLU VATANDAŞA yüklenir...

Bu Haber 889 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!