BTK DÜZENLEMELERİ VE SORULARBTK DÜZENLEMELERİ VE SORULAR

Tarih: 2015-01-02

BTK, ‘Sabit Telefon Hizmeti’ (STH) lisansı alabilmek için şirketlere istihbarat kurumlarının istediği altyapı sistemini kurma zorunluluğu getirdi. Yönetmelikte ayrıca 1 milyon TL sermaye koşulu isteniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), ‘Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ‘Sabit Telefon Hizmeti’ (STH) lisansı alabilmek için şirketlere 1 milyon TL sermaye koşulu getirildi. Sermaye yeterliliği olmayan ve 3 ay içinde sermayesini 1 milyon TL’ye çıkaramayan şirketlerin lisansı kendiliğinden iptal olacak. Bir diğer değişiklik ise istihbarat kurumlarının (MİT, Jandarma, Emniyet) istediği altyapı sistemini kurma zorunluluğu getirilmesi. Şirketler, tüm masrafı kendileri karşılamak üzere, kamu güvenlik ve istihbarat kurumları ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) ilgili taleplerinin karşılanmasına yönelik teknik altyapıyı kuracak. 2 ay içinde gerekli altyapıyı kuramayan şirketlere hizmet sunumuna son verilecek. İstihbarat kurumlarının (MİT, Jandarma, Emniyet) istediği altyapı sistemini kurma zorunluluğu getirilmesi, bilgi güvenliği ve özel hayatın gizliliğiyle alakalı endişe oluşturdu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), ‘Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği’nde yaptığı iki değişiklik, ‘Telekomünikasyon sektöründe tekel piyasasına geri mi dönülüyor?’ tartışmasına neden oldu. STH lisansına sahip 292 şirketten büyük çoğunluğunun mali olarak bu yükleri kaldıramayacağı biliniyor.

Bu düzenlemeler bazı soruları gündeme getiriyor;

·   Teknik alt yapının dinlemelere uygun hale getirilmesi,  izinsiz dinlemelerin artmasına yol açar mı?

·   Dinlemelerin hukuka uygun hale getirilmesi bir başka bahara mı kaldı?

·   STH Lisansına sahip işletme sayısının 8-10’a düşmesi, zaten altyapı tekeli nedeni ile ulaşılması mümkün olmayan tam rekabet piyasından vazgeçtik, aksak rekabetin de ortadan kalkmasına mı neden olacak?

Bu Haber 1519 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!