KARLA MÜCADELEYE ÖZELLEŞTİRME DARBESİKARLA MÜCADELEYE ÖZELLEŞTİRME DARBESİ

Tarih: 2015-01-06

Kar yağışı nedeniyle araçlar yollarda mahsur kalırken, Karayolları’na bir eleştiri de Makina Mühendisleri Odası’ndan geldi. MMO Başkanı Ali Ekber Çakar, Karayolları’nın 160 şube şefliğinin sadece adının kaldığını, atıl halde beklediklerini söyledi. Karayollarında kar temizleme işini alan taşeron firmaların makine parklarının da, personelinin de yetersiz olduğuna işaret eden Çakar,“Ulaşım hizmeti kamusal bir hizmettir. Özelleştirelemez” dedi.

Türkiye genelinde yoğun kar yağışı devam ederken kendisi de Karayolları’ndan emekli olan MMO Başkanı Ali Ekber Çakar’dan uyarı geldi. Ulaşımın kamusal bir hizmet olduğuna işaret eden Çakar, devletin yurttaşların ulaşım hakkını sağlamak zorunda olduğuna dikkat çekti. Karayolları’na bağlı 155-160 şube şefliği olduğunu, eskiden aktif olan bu şube şefliklerinin belli aralıklarla karayolları üzerine yerleştirildiklerini belirten Çakar, “Bu şefliklerin makine parkı ile personeli ile yolları açma gibi temel görevi vardı. Ancak şu anda bu şeflikler atıl kaldı. Açık gibi görünüyorlar. Şube şefi var ama iş olarak, ekipman olarak, personel olarak yeterli düzeyde iş yapılmıyor” dedi.

Çakar, herhangi bir kamyonun karla mücadelede kullanılamayacağını, özel donanımı olması gerektiğini, ayrıca bunu kullanacak olan personelin de tecrübeli, bilgili olmasının ve aracın teknik özelliklerini bilmesinin önemli olduğunu söyledi. Karayolları’nın karla mücadele işlerinin taşeronlaştırıldığını belirten Çakar, “İhaleleri alan firmaların ekipmanları yeterli değil. Ekipmanları olanların da personeli gerekli bilgi ve donanıma sahip değil. Ulaşım kamusal bir hizmettir, özelleştiremezsiniz. Eğer ihale yapılıyorsa da şartnamesinin çok sağlıklı olması lazım. Firmanın yeterli makine parkı ve eğitimli personeli var mı diye araştırılması lazım” dedi.

Bu Haber 1229 defa okunmuştur.
CUMHURİYET’İN YAPTIKLARI NASIL S
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!