ÖLÇÜM SONUÇLARI ARTIK İNTERNETTEÖLÇÜM SONUÇLARI ARTIK İNTERNETTE

Tarih: 2015-01-07

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kurduğu Elektromanyetik Sahaları Daimi İzleme Sistemi (ESİS) cihazı ile okul, hastane, park gibi kalabalık ortamlardaki elektromanyetik alan oluşturan cihazların denetimini kontrol altında tutmak için baz istasyonları ölçüm değerlerini internet ortamına taşıdı. Bu kapsamda baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan şiddetleri ölçülüyor ve bunlar kamuoyu ile internet ortamında paylaşılıyor.

Fransa, Almanya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde uygulanan sistem, kamuoyunu baz istasyonlarına yönelik doğru bilgilendirmeyi amaçlıyor. İstanbul Taksim, Ankara Kızılay, İzmir Konak gibi merkezlerde bulunan ölçüm cihazları, baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik alan değerlerini anlık bildirecek. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU, kurduğu Elektromanyetik Sahaları Daimi İzleme Sistemi (ESİS) cihazı ile artık okul, hastane, kalabalık caddeler, parklar, ana okulları gibi gelişim çağındaki çocukların bulunduğu ortamlar ve insanların toplu halde yaşadığı etraftaki elektromanyetik alan oluşturan cihazların denetimini kontrol altında tutacak.

BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU, ESİS ile özel olarak seçilmiş noktalara yerleştirilen ölçüm cihazları ile televizyon ve radyo vericileri, kablosuz ağlar ve baz istasyonları gibi kaynakların oluşturduğu elektromanyetik alan şiddeti değerlerini 7 gün 24 saat ölçüyor.

BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU herhangi bir negatif durumda bununla alakalı şirketle bağlantıya geçip tedbirini alıyor. BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU Başkanı Tayfun Acarer, proje kapsamında bugüne kadar Ankara'da 10, İzmir'de ise 5 adet olmak üzere toplam 15 cihaz kurulduğunu belirterek, Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın istemiyle ölçüm cihazlarından bir tane de Taksim Alanı'na kurduklarını, bu alanda yapılacak ölçümlerin neticelerinin da an be an takip edilebileceğini bildirdi.

Acarer, bu sonuçların internet üzerinden http://ema-olcum. bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu.gov. tr/ adresinden görülebileceğini söyledi. ESİS ölçümleri canlı yayınlanacak Tayfun Acarer, projenin yalnizca baz istasyonlarından kaynaklı elektromanyetik alan şiddeti değil ortamın elektromanyetik alan değerlerini ölçtüğünün de altını çizerek, "Ölçüm cihazlarını, baz istasyonlarının ansızın çok sayıda bulunduğu okul, üniversite, hastane, bina vb. yaşam alanlarına yakın yerlere kurduk. Aynı zamanda bu cihazlar vasıtasıyla ortamda bulunan radyo ve televizyon vericileri, kablosuz ağlar gibi genişbantta yayın yapan tüm cihazların elektromanyetik alan değerlerini ölçebiliyoruz" dedi.

Acarer, ayrıca ESİS kapsamında kurulan ölçüm cihazlarının gerekli başka noktalara da taşınarak ölçüm neticelerinin canlı yayınlanmasına devam edileceğini kaydetti. BTK Başkanı Tayfun Acarer: 4 kat güvenli Ortamda bulunan elektromanyetik alan değerlerinin ölçülmesinin Avrupa'da da birçok ülke tarafından yeni uygulanmaya başladığını, elektromanyetik alan ölçümlerinin 3 temel gereksinimini ESİS ile karşılayabildiklerinin vurgulayan Tayfun Acarer, bu sistem ile ölçümlerin objektif, emin ve en ehemmiyetlisi devamlı olarak yapılabildiğini dile getirdi. Baz istasyonlarının elektromanyetik alan şiddetine ilişkin uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen sınır değer 41 Volt/metre iken Türkiye'de bu değerin 10 Volt/ metre olarak alındığını da hatırladan BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU Başkanı Tayfun Acarer, "Yapılan ölçümlerde mevcut baz istasyonlarının vasati 0,1-5 Volt/metre'lik bir elektromanyetik alana sahip olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin bu konuda en az 4 kat henüz güvenli" şeklinde konuştu.

 

Bu Haber 1242 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!