Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BOTAŞ’TAN TÜRK TELEKOMA DAVABOTAŞ’TAN TÜRK TELEKOMA DAVA

Tarih: 2015-01-12

BOTAŞ’tan TT’ye fiber optik davası

BOTAŞ, boru hatlarının geçtiği güzergâhta kamulaştırılmış alanda yer alan fiber optik hatları için Türk Telekom’dan geriye dönük kira bedeli talep etti

BOTAŞ, Türk Telekom’dan (TT) fiber optik hatları için geriye dönük 10 yıllık kira istiyor. Dava BOTAŞ lehine sonuçlanırsa, Türk Telekom hem geçmişe dönük kira bedelini ödeyecek, hem de bundan sonra düzenli ödeme yapacak. 

Sayıştay’ın 2013 raporuna göre, BOTAŞ ile Türk Telekom arasında 1998 ve 1999’da iki protokol imzalandı. BOTAŞ’ın kamulaştırma sınırları içinde 2 bin 211 kilometrelik fiber optik kablo döşendi. O tarihlerde Türk Telekom kamu kuruluşu olduğu için ücret talep edilmedi. Boru hattı güzergâhında başka şirketlerin de fiber optik kablo hattı döşeyebilmesi için 2009’da karar alınınca, Sayıştay, özelleşen Türk Telekom’un da kira ödemesi gerektiğini bildirdi. 

BOTAŞ, 2026’ya kadar geçerli protokolün revize edilmesini, özelleştirmenin gerçekleştiği 2005’ten bu yana geçmişe dönük kira ödenmesini ve bundan sonra uygulanacak ücret tarifesini içeren protokol taslağını Türk Telekom’a gönderdi. Şirket BOTAŞ’ın talebini reddetti. BOTAŞ,konuyu mahkemeye taşıdı.

TURKCELL 91.7 MİLYON TL ÖDEYECEK

Raporda, BOTAŞ’ın 2013 bilançosunda “Gelecek yıllara ait gelirler” kaleminde 111 milyon lira gelir göründüğü, bunun 91 milyon 743 bin lirasının Turkcell Superonline şirketinin fiber optik hatlarının kira karşılığı olarak 15 yıllık sürede ödeyeceği tutardan oluştuğu belirtildi.

Botaş’ın davayı kazanması halinde, Türk Telekom’un Botaş’a faizi ile birlikte yüz milyon TL’ye yakın bir meblağ ödemesi bekleniyor.

Derneğimiz Bu Konuyu Defalarca Dile Getirmişti;

Derneğimiz yayınladığı basın açıklamaları, basın toplantıları ve sitemizde yayınlanan yazılarda, BOTAŞ, TCDD, Karayolları ve Belediyelerin Türk Telekom’dan altyapı kira bedeli tahsil etmesi gerektiğini defalarca belirtmişti…

Son dönemde olumlu icraatlerine şahit olduğumuz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Lutfi Elvan’ın bu konu üzerinde durarak, TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüklerini de, Türk Telekom’dan kira talep etme konusunda yönlendireceğine inanıyoruz.

 

Bu Haber 2197 defa okunmuştur.
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
DEVLET TELEKOM’A EL KOYSUN İSTİY
BAŞBAKAN: TELEKOM´A MÜDAHALE EDE
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!