DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BOTAŞ’TAN TÜRK TELEKOMA DAVABOTAŞ’TAN TÜRK TELEKOMA DAVA

Tarih: 2015-01-12

BOTAŞ’tan TT’ye fiber optik davası

BOTAŞ, boru hatlarının geçtiği güzergâhta kamulaştırılmış alanda yer alan fiber optik hatları için Türk Telekom’dan geriye dönük kira bedeli talep etti

BOTAŞ, Türk Telekom’dan (TT) fiber optik hatları için geriye dönük 10 yıllık kira istiyor. Dava BOTAŞ lehine sonuçlanırsa, Türk Telekom hem geçmişe dönük kira bedelini ödeyecek, hem de bundan sonra düzenli ödeme yapacak. 

Sayıştay’ın 2013 raporuna göre, BOTAŞ ile Türk Telekom arasında 1998 ve 1999’da iki protokol imzalandı. BOTAŞ’ın kamulaştırma sınırları içinde 2 bin 211 kilometrelik fiber optik kablo döşendi. O tarihlerde Türk Telekom kamu kuruluşu olduğu için ücret talep edilmedi. Boru hattı güzergâhında başka şirketlerin de fiber optik kablo hattı döşeyebilmesi için 2009’da karar alınınca, Sayıştay, özelleşen Türk Telekom’un da kira ödemesi gerektiğini bildirdi. 

BOTAŞ, 2026’ya kadar geçerli protokolün revize edilmesini, özelleştirmenin gerçekleştiği 2005’ten bu yana geçmişe dönük kira ödenmesini ve bundan sonra uygulanacak ücret tarifesini içeren protokol taslağını Türk Telekom’a gönderdi. Şirket BOTAŞ’ın talebini reddetti. BOTAŞ,konuyu mahkemeye taşıdı.

TURKCELL 91.7 MİLYON TL ÖDEYECEK

Raporda, BOTAŞ’ın 2013 bilançosunda “Gelecek yıllara ait gelirler” kaleminde 111 milyon lira gelir göründüğü, bunun 91 milyon 743 bin lirasının Turkcell Superonline şirketinin fiber optik hatlarının kira karşılığı olarak 15 yıllık sürede ödeyeceği tutardan oluştuğu belirtildi.

Botaş’ın davayı kazanması halinde, Türk Telekom’un Botaş’a faizi ile birlikte yüz milyon TL’ye yakın bir meblağ ödemesi bekleniyor.

Derneğimiz Bu Konuyu Defalarca Dile Getirmişti;

Derneğimiz yayınladığı basın açıklamaları, basın toplantıları ve sitemizde yayınlanan yazılarda, BOTAŞ, TCDD, Karayolları ve Belediyelerin Türk Telekom’dan altyapı kira bedeli tahsil etmesi gerektiğini defalarca belirtmişti…

Son dönemde olumlu icraatlerine şahit olduğumuz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Lutfi Elvan’ın bu konu üzerinde durarak, TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüklerini de, Türk Telekom’dan kira talep etme konusunda yönlendireceğine inanıyoruz.

 

Bu Haber 2052 defa okunmuştur.
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!