7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TBMM ARALIK  AYINDA DA TELEKOM´U KONUŞDUTBMM ARALIK AYINDA DA TELEKOM´U KONUŞDU

Tarih: 2015-01-12

Bir Kurum ki, Özelleştirilmesinin üzerinden 10 yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen, hâlâ özelleştirilmesindeki yanlışlıklar konuşuluyor.

TBMM'de en fazla konuşulan kurum şüphesiz ki Türk Telekom'dur. 2014'ün son ayında da Türk Telekom TBMM gündemindeydi... Aralık Ayı tutanaklarını sizin için taradık ve Telekomla ilgili konuşmaları seçtik... Bilginize sunuyoruz...

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 34. Birleşim 19/Aralık /2014 Cuma

CHP GRUBU ADINA AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) 

Bir diğer meselemiz özelleştirme. Neoliberal vahşi kapitalistler bize özelleştirmeyi nasıl anlattılar? Dediler ki: "Fiyatlar düşecek, istihdam artacak, hizmet kalitesi artacak." Bakın büyük özelleştirmelere, hangisi gerçekleşti? Vahşi kapitalistler, hatta, din soslu vahşi kapitalistler, söylediklerinizin hangisi haklı çıktı? TELEKOM'a bakın, insanlar evlerindeki sabit hatları kapatıyor. Elektrik şirketlerine bakın, doğal gaz şirketlerine bakın. Peki, bizim tip özelleştirmelerde, bizim gibi sömürge hâline getirilmek istenen ülkelerde özelleştirme ne anlama geliyor? Varlıkların değerlerinin altında satılarak iktidar yandaşlarının zengin hâline getirilmesi, zenginleştirilmesi demek anlamına geliyor.

Şimdi, bir malı satarken ne yapmanız gerekiyor? Değerini tespit etmeniz gerekiyor. Kamuya ait bir malı satarken de kanunla değerlemeyi yapmanız gerekiyor. Şimdi Sayın Maliye Bakanına soruyorum: Kanuna göre bize ait, halka ait bütün malları sattıktan sonra değerleme raporlarını açıklamanız gerekiyor. TELEKOM'un değerleme raporu nerede? Nerede, Sayın Bakan? TEKEL'de sattıklarınız? Bu ülkede "50 milyar dolara sattık." dediğiniz, değeri minimum 150 milyar dolar olan yetimin hakkının değerleme raporlarını niye açıklamıyorsunuz? Çünkü, açıklarsanız iktidarınızın hangi yolsuzluklar içerisinde olduğunuz anlaşılacak. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar) TEKEL'i kaça sattınız? TEKEL'i 292 milyon dolara sattınız. Alan adam dokuz ay sonra TEKEL'in yüzde 100'ünü kaça sattı? 1 milyar dolara sattı. Eğer bu yetimin hakkı, bu mazlum halkın hakkı 1 milyar dolara satılacaksa siz hangi cesaretle bunu 292 milyon liralara sattınız. Yakız günah değil mi? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor bu tablo karşısında? Yazık günah değil mi? Maden işçisine gittiğimizde "Bu bütçede para yok." diyoruz, memura gittiğimizde "Para yok." diyoruz, ezilen halklara "Bu bütçede para yok." diyoruz, bir şirkette ettiğimiz zarar 700 milyon dolar. Bu kürsüye gelip cevap verdiğinizde, ben, bu özelleştirmenin değerleme raporuyla cevap vermenizi istiyorum.

TELEKOM'u sattınız. Bir şirketin, kapitalist sistemde bir şirketin satış değeri on veya on dört yıllık brüt kârına eşittir. TELEKOMkaça satıldı? 11,5 milyar dolara. Yazık günah değil mi? 4 milyar lira brüt kârı vardı bu şirketin.

Peki, TELEKOM'u aslında satmadık, Danıştay kararına göre TELEKOM'u kiraladık. Peki, Sayın Maliye Bakanı, kiralanmış bir gayrimenkulü nasıl satıyorlar? TELEKOM yöneticileri -yirmi beş yıl sonra halka devredilecek- TELEKOM şirketinin gayrimenkullerini gazete ilanı vererek nasıl satıyorlar? Siz ve Ali Babacan uyuyor musunuz? Niye buna müdahale etmiyorsunuz? Yazık günah değil mi? Halkın kiralanmış bir malının satılması yazık günah değil mi Sayın Bakan? TELEKOM'u sattınız, kurumlar vergisi yüzde 30; beş ay sonra kurumlar vergisi indi yüzde 20'ye. 4 milyar lira brüt kârı var, yirmi yıllığına sattınız, her yıl 400 trilyon Hariri'nin cebine para koyuyoruz. Yazık değil mi? Vergiyi indirecekseniz TELEKOM özelleştirmesinden önce indirsenize Sayın Bakan.

CHP GRUBU ADINA GÖKHAN GÜNAYDIN (Ankara) - TELEKOM'u özelleştirdiniz. Çayın taşıyla çayın kuşunu vurdurdunuz. Yani peşkeş çektiğiniz adam TELEKOM'un geliriyleTELEKOM'un özelleştirme, satın alma borcunu ödedi ve çıkıp hâlâ burada TELEKOM'u savunuyorsunuz. Şimdi, şeker fabrikalarını satmaya kalkıyorsunuz. Aynısı şeker fabrikalarının, şeker üreticilerinin başına gelecek. Umarım,

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK - Bekleyin.

Şimdi, TELEKOM'la ilgili iddialara gelelim. Değerli arkadaşlar, TELEKOM'un altyapısı, 2036 yılına kadar işletmesi devredildi, altyapısı.

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - 2026.

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK (Devamla) - Pardon, 2026. Şimdi on bir yıl var. On bir yıl sonra altyapının tamamı devlete dönecek. Yani bir anlamda şirketin ismi hariç, unvanı hariç, altyapının tamamı devlete dönecek. Bugüne kadar TELEKOM'dan satış fiyatı dâhil, 2005-2014 döneminde 39,6 milyar dolar biz gelir elde etmişiz. Hâlâ devletin yüzde 31,68'lik payı var. Şu anda hazinenin TELEKOM'da yaklaşık yüzde 32'lik bir payı var. TELEKOM'un 12 yönetim kurulu üyesi var, bunun 5'i devlet. Üçte 1'inden az payımız var, neredeyse yarısına kadar temsil hakkımız var. Ayrıca, önemli kararların tamamını veto hakkımız var.

Şimdi gelelim bu emlak satışına, gayrimenkul satışına. Bugüne kadar, yani biz TELEKOM'u özel sektöre devrettiğimizden bugüne kadar, TÜRK TELEKOM 287 milyon liralık gayrimenkul satmış. Ne kadar? 287 milyon. Peki, ne kadar gayrimenkul almış? 1 milyar 337 milyon liralık gayrimenkul almış. Yani, TELEKOM sattığının -gördüğünüz gibi burada- 4 katını satın almış. TELEKOM'un gayrimenkullerinde bir azalma yoktur. TELEKOM'un gayrimenkul satışı Danıştay'a götürülmüş, mahkemeye götürülmüş, mahkeme demiş ki: "Burada hukuka aykırı bir durum yoktur. Şirket bu satışları yapabilir." Şimdi, burada ne var sorun, ben merak ediyorum.

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul-CHP) - İki dakikada ne kadarını düzeltebilirsem o kadarını düzelteceğim.

TELEKOM'un altyapısı. TELEKOM'un altyapısı geri dönecek. Gayrimenkuller bu altyapının içerisinde değil mi? Nasıl satılmasına izin veriyorsunuz? 280 milyonluk satmışlar da 1 küsur milyarlık almışlar. Nerede listesi? Beş yıldır soruyoruz, Ali Babacan da sen de listeyi veremiyorsunuz. Yatırım yapacak, öyle aldı zaten, elbette almak zorunda.

Diğer mesele: Mahkeme kararı. Atilla Kart dava açtı, Hazine savundu mu mahkemede Danıştay bu kararı veriyor diye? Yönetim kurulunun 5 tane üyesi var, 5'i de Hariri'nin adamı gibi davranmadı mı her bir meselede?

Diğer meseleye geliyoruz. Özelleştirme Kanunu'nda değerleme raporlarını neymiş? Özelleştirme bitmeden açıklayamıyorlarmış. Kim değiştirdi kanunu? Siz değiştirdiniz 2005 yılında. Özelleştirmenin hemen sonrasında değerleme raporu açıklanacakken kanunu değiştirip sonra değiştirdiğiniz kanunun arkasına saklanıyorsunuz. O yok. Özelleştirmenin değerleme raporlarını, söz verdiniz, o değerleme raporları da bu Meclise gelecek, bütün halk bilecek neyi neye sattığınızı.

Sırası Gelmişken Hatırlatalım, Sayın Aykut ERDOĞDU'ya geçen yıl Derneğimizce "Yılın Siyaset Adamı" ödülünü vermiştik...

Bu Haber 2105 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!