DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TİB´DEKİ KULENİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİTİB´DEKİ KULENİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİ

Tarih: 2015-01-25

Bilirkişi raporunda TİB, İncek ve Ulus Türk Telekom arasındaki antenler aracılığıyla, havadan radyo frekansı üzerinden iletişim kurabilen bir kulenin varlığı ortaya çıktı

Kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen’in de aralarında bulunduğu beş şüphelinin tutuklandığı soruşturmanın bilirkişi raporunda, TİB, İncek ve Ulus Türk Telekom arasındaki antenler aracılığıyla, havadan radyo frekansı üzerinden iletişim kurabilen bir kulenin varlığı ortaya çıktı. Raporda, inceleme için İncek’e gidildiğinde, kulenin ve cihazların olduğu konteyner içindeki kontrol odasının yerinde olmadığının görüldüğü kaydedildi.

Bir GSM operatörüne ait olan kulenin 2014 başlarında mahkeme kararı ile kaldırıldığı belirtilen raporda, soruşturmanın seyrine etkisi olabileceğinden mahkeme kararının savcılığa gönderilmesi gerektiğine işaret edildi. Gölbaşı’ndaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, ilginç bir araştırma ve inceleme sonucuna da yer verildi.
TİB’in bilgisayar yapısı ve ağ bağlantıları ile ilgili bilgileri toplayan bilirkişi heyeti, kurumun iç ve dış ağ bağlantıları olduğunu tespit etti. Bilirkişiler, kurumun dış ağ bağlantısını incelerken dikkat çeken bir yedek bağlantının olduğunu görünce bu bağlantı üzerinde araştırma yaptı.
Bu araştırmada, TİB, İncek ve Ulus’daki Türk Telekom arasında antenler aracılığıyla kablosuz havadan radyo frekansı ile iletişim kurmaya yarayan bir aktarma kulesi olduğu farkedildi. Bilirkişiler, suç işlenme ihtimali olması sebebiyle TİB’den bir uzman eşliğinde antenlerin olduğu kule ve kontrol odasını görmek için 18 Haziran 2014’te İncek’e gitti.
Ancak bilirkişiler, kule ve cihazların olduğu konteyner içindeki kontrol odasının yerinde olmadığını, bölgenin de Jandarma bölgesi olduğunu öğrendi. Kule ve kontrol odasının araştırmadan 6 ay kadar önce mahkeme kararıyla kaldırıldığını öğrenen bilirkişiler, soruşturmanın seyrine etkisi olabileceğinden mahkeme kararının savcılığa gönderilmesi gerektiğine işaret etti.  

‘Tutuklansınlar’ itirazı
Savcı Harun Ceylan, “casusluk” suçunu işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın da bulunduğu 7 şüphelinin serbest bırakılması kararına itiraz ederek, tutuklanmalarını istedi.

Şen: Çanaklar işlevsizdir

Soruşturma kapsamında tutuklanan eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen, mahkemedeki ifadesi sırasında, TİB’in çatısında kurulu bulunan çanaklarla ilgili olarak, “TİB’de kurulu çanakların casusluk suçu ile hiçbir ilişkisi yoktur. Zaten çanaklar işlevsizdir” derken, bilirkişi raporundaki kule ile ilgili ise hiçbir açıklama yapmamıştı.

Bu Haber 1145 defa okunmuştur.
RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
TUNCEL TUFAN´IN BABASI VEF
MEHMET ÖZDEMİR VEFAT ETTİ
HÜSEYİN DEBRELİ VEFAT ETTİ
ÖMER ÜSTÜNER´İN OĞLU EVLENİYOR
FİKRET YAVUZ VEFAT ETTİ
FİLİZ PASLI´NIN ANNESİ VEFAT ETT
İBRAHİM SARIKOÇ´UN ANNESİ
İBRAHİM AKŞİT VEFAT ETTİ
DİNÇER ZIRH VEFAT ETTİ
TAHİR TEKİN VEFAT ETTİ
ŞABAN YÜCEL VEFAT ETTİ
ŞENOL ÖZSOY´UN BABASI VEFA
GÜNAY AKÖZEL VEFAT ETTİ
YUSUF ŞAHANKAYA VEFAT ETTİ
İMZA GÜNÜ: KIRMIZI ETEK
ŞEHADETLERİNİN 25. YILINDA ANIYO
GÖZ YAŞLARI SEL OLUP AKTI
İÇİM SIZLIYOR ANNE
AHMET MERMER´İN BABASI VEF
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!