Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TİB´DEKİ KULENİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİTİB´DEKİ KULENİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİ

Tarih: 2015-01-25

Bilirkişi raporunda TİB, İncek ve Ulus Türk Telekom arasındaki antenler aracılığıyla, havadan radyo frekansı üzerinden iletişim kurabilen bir kulenin varlığı ortaya çıktı

Kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen’in de aralarında bulunduğu beş şüphelinin tutuklandığı soruşturmanın bilirkişi raporunda, TİB, İncek ve Ulus Türk Telekom arasındaki antenler aracılığıyla, havadan radyo frekansı üzerinden iletişim kurabilen bir kulenin varlığı ortaya çıktı. Raporda, inceleme için İncek’e gidildiğinde, kulenin ve cihazların olduğu konteyner içindeki kontrol odasının yerinde olmadığının görüldüğü kaydedildi.

Bir GSM operatörüne ait olan kulenin 2014 başlarında mahkeme kararı ile kaldırıldığı belirtilen raporda, soruşturmanın seyrine etkisi olabileceğinden mahkeme kararının savcılığa gönderilmesi gerektiğine işaret edildi. Gölbaşı’ndaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, ilginç bir araştırma ve inceleme sonucuna da yer verildi.
TİB’in bilgisayar yapısı ve ağ bağlantıları ile ilgili bilgileri toplayan bilirkişi heyeti, kurumun iç ve dış ağ bağlantıları olduğunu tespit etti. Bilirkişiler, kurumun dış ağ bağlantısını incelerken dikkat çeken bir yedek bağlantının olduğunu görünce bu bağlantı üzerinde araştırma yaptı.
Bu araştırmada, TİB, İncek ve Ulus’daki Türk Telekom arasında antenler aracılığıyla kablosuz havadan radyo frekansı ile iletişim kurmaya yarayan bir aktarma kulesi olduğu farkedildi. Bilirkişiler, suç işlenme ihtimali olması sebebiyle TİB’den bir uzman eşliğinde antenlerin olduğu kule ve kontrol odasını görmek için 18 Haziran 2014’te İncek’e gitti.
Ancak bilirkişiler, kule ve cihazların olduğu konteyner içindeki kontrol odasının yerinde olmadığını, bölgenin de Jandarma bölgesi olduğunu öğrendi. Kule ve kontrol odasının araştırmadan 6 ay kadar önce mahkeme kararıyla kaldırıldığını öğrenen bilirkişiler, soruşturmanın seyrine etkisi olabileceğinden mahkeme kararının savcılığa gönderilmesi gerektiğine işaret etti.  

‘Tutuklansınlar’ itirazı
Savcı Harun Ceylan, “casusluk” suçunu işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın da bulunduğu 7 şüphelinin serbest bırakılması kararına itiraz ederek, tutuklanmalarını istedi.

Şen: Çanaklar işlevsizdir

Soruşturma kapsamında tutuklanan eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen, mahkemedeki ifadesi sırasında, TİB’in çatısında kurulu bulunan çanaklarla ilgili olarak, “TİB’de kurulu çanakların casusluk suçu ile hiçbir ilişkisi yoktur. Zaten çanaklar işlevsizdir” derken, bilirkişi raporundaki kule ile ilgili ise hiçbir açıklama yapmamıştı.

Bu Haber 1221 defa okunmuştur.
MUSTAFA DÜNDAR VEFAT ETTİ
RABİL TURAN’IN ŞEHADETİNİN 24. Y
ÜÇ VEFAT HABERİ
RAGİBE KAL DEFNEDİLDİ
Ş.SEMERCİ´NİN İMZA GÜNÜ VE ANILA
İHSAN TARAKÇI´NIN ANNESİ VEFAT E
KAHRAMANMARAŞ´ta BİZDEN BİR MEKA
ALTI VEFAT HABERİ
SEYFETTİN DOKUMACININ ŞEHADETİNİ
SEVGİ TİMUR´UN ANNESİ VEFAT ETTİ
ŞAHAP ÖZTUĞUT´UN BABASI VE
ALTI VEFAT HABERİ
TOLGA ÇELİKOĞLU VEFAT ETTİ
SABRİ YILKAN VEFAT ETTİ
BÜKE OZAN VEFAT ETTİ
ERDAL HÖKE´NİN ANNESİ VEFAT ETTİ
ALİ BAŞKAHVECİ VEFAT ETTİ
HÜLYA RESULOĞLU VEFAT ETTİ
HİCRİ GÖÇEOĞLU VEFAT ETTİ
SADETTİN SELÇUK KIVRAK´IN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!