Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TİB´DEKİ KULENİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİTİB´DEKİ KULENİN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİ

Tarih: 2015-01-25

Bilirkişi raporunda TİB, İncek ve Ulus Türk Telekom arasındaki antenler aracılığıyla, havadan radyo frekansı üzerinden iletişim kurabilen bir kulenin varlığı ortaya çıktı

Kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen’in de aralarında bulunduğu beş şüphelinin tutuklandığı soruşturmanın bilirkişi raporunda, TİB, İncek ve Ulus Türk Telekom arasındaki antenler aracılığıyla, havadan radyo frekansı üzerinden iletişim kurabilen bir kulenin varlığı ortaya çıktı. Raporda, inceleme için İncek’e gidildiğinde, kulenin ve cihazların olduğu konteyner içindeki kontrol odasının yerinde olmadığının görüldüğü kaydedildi.

Bir GSM operatörüne ait olan kulenin 2014 başlarında mahkeme kararı ile kaldırıldığı belirtilen raporda, soruşturmanın seyrine etkisi olabileceğinden mahkeme kararının savcılığa gönderilmesi gerektiğine işaret edildi. Gölbaşı’ndaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, ilginç bir araştırma ve inceleme sonucuna da yer verildi.
TİB’in bilgisayar yapısı ve ağ bağlantıları ile ilgili bilgileri toplayan bilirkişi heyeti, kurumun iç ve dış ağ bağlantıları olduğunu tespit etti. Bilirkişiler, kurumun dış ağ bağlantısını incelerken dikkat çeken bir yedek bağlantının olduğunu görünce bu bağlantı üzerinde araştırma yaptı.
Bu araştırmada, TİB, İncek ve Ulus’daki Türk Telekom arasında antenler aracılığıyla kablosuz havadan radyo frekansı ile iletişim kurmaya yarayan bir aktarma kulesi olduğu farkedildi. Bilirkişiler, suç işlenme ihtimali olması sebebiyle TİB’den bir uzman eşliğinde antenlerin olduğu kule ve kontrol odasını görmek için 18 Haziran 2014’te İncek’e gitti.
Ancak bilirkişiler, kule ve cihazların olduğu konteyner içindeki kontrol odasının yerinde olmadığını, bölgenin de Jandarma bölgesi olduğunu öğrendi. Kule ve kontrol odasının araştırmadan 6 ay kadar önce mahkeme kararıyla kaldırıldığını öğrenen bilirkişiler, soruşturmanın seyrine etkisi olabileceğinden mahkeme kararının savcılığa gönderilmesi gerektiğine işaret etti.  

‘Tutuklansınlar’ itirazı
Savcı Harun Ceylan, “casusluk” suçunu işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın da bulunduğu 7 şüphelinin serbest bırakılması kararına itiraz ederek, tutuklanmalarını istedi.

Şen: Çanaklar işlevsizdir

Soruşturma kapsamında tutuklanan eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen, mahkemedeki ifadesi sırasında, TİB’in çatısında kurulu bulunan çanaklarla ilgili olarak, “TİB’de kurulu çanakların casusluk suçu ile hiçbir ilişkisi yoktur. Zaten çanaklar işlevsizdir” derken, bilirkişi raporundaki kule ile ilgili ise hiçbir açıklama yapmamıştı.

Bu Haber 1190 defa okunmuştur.
İBRAHİM TARAKÇIOĞLU VEFAT ETTİ
KAYSERİ´DEN GÜZEL HABERLER
BİROL BAYKUT VEFAT ETTİ
HASAN AKBULUT´UN OĞLU EVLE
ARSAN TANKIZ VEFAT ETTİ
İSMAİL ÇİZİKÇİ´NİN BABASI VEFAT
P. TUNÇBİLEK KIRMIZI ETEK´İ YAZD
TEKNİSYENLER DERNEĞİ ESKİ BAŞKAN
İLYAS KAYNAK VEFAT ETTİ
T. RIZA SÜMER’İN ANNESİ VEFAT ET
ALPASLAN GÜZELİŞ´İN OĞLU EVLENDİ
FAZIL ÇAKININ ŞEHADETİNİN 20. YI
ŞENAY KARAMUT’UN OĞLU EVLENDİ
ŞEHİDİMİZ ŞÜKRÜ ABAY´I RAHMETLE
AYSEL KANDEMİR MÜSTEŞAR OLDU
İLHAN´LARIN ACI GÜNÜ
YAHYA YEŞİL’İN BABASI VEFAT ETTİ
YUNUS TÜRKÖLMEZ’İN 2. KİTABI ÇIK
MESUT ARSLAN 24 YIL ÖNCE BUGÜN Ş
CAN ÇALIŞKAN TRAFİK KAZASI GEÇİR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!