6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TT BYS DOSYASINI AÇIYORUZ ITT BYS DOSYASINI AÇIYORUZ I

Tarih: 2015-01-27

PTT Biriktirme Yardım Sandığı ve Onun bir parçası niteliğindeki Türk Telekom Biriktirme Yardım Sandığı 82 yıllık bir geçmişe sahiptir.

PTT Biriktirme Yardım Sandığı 23. 05. 1933 tarih ve 2208 sayılı Kanunla kurulmuştur.

Bir başka deyişle,  PTT Biriktirme Yardım Sandığı kurulduğunda, ne OYAK,  ne Merkez Bankası Mensupları Sosyal Yardım Sandığı Vakfı, ne Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Memur ve Hizmetlileri Vakfı, Ne Milli Piyango İdaresi Memur Ve Müstahdemleri Yardım Vakfı vardı, Hatta  ne de Türkiye İş Bankası A.Ş. Emekli Sandığı Vakfı vardı…

PTT Biriktirme Yardım Sandığı ve Onun bir parçası niteliğindeki Türk Telekom Biriktirme Yardım Sandığı tüm bu vakıf ve sandıklardan çok eski olmasına,  PTT ve Türk Telekom çalışanlarının sayısı bu kurumlarda çalışanlarından kat kat fazla olmasına rağmen, mal varlıkları ve üyelerine sağladığı imkanlar diğer sandık ve vakıfların üyelerine sağladığı imkanlarla kıyaslanmayacak kadar azdır.

Bu durum, PTT Biriktirme Yardım Sandığı’nın ve Türk Telekom Biriktirme Yardım Sandığı’nın kurulduğu günden bu yana iyi yönetilmediğinin ve kurum yönetimlerinin Sandığa gerekli desteği vermediklerinin bir göstergesidir.

Sandık geçmişte zaman zaman çok ciddi büyüklüklere ulaşmış ama siyasi baskılar, yönlendirmeler sandığın varlığının erimesine yol açmıştır.

Mesela   PTT Biriktirme Yardım Sandığı’nın Netaş’ın kurucularından biri olduğunu ve %2,5 hissesine sahip olduğunu biliyor musunuz. (Netaş 1967'de kurulmuştur. Kanadalı Northern Telecom yüzde 51, PTT yüzde 29, Silahlı Kuvvetler'i Güçlendirme Vakfı yüzde 15, PTT Biriktirme Sandığı yüzde 2,5 ve Nortel'i Türkiye'ye getiren İnfo Holding yüzde 2’sine sahipti). O hisseler 1987 yılında siyasi baskılarla satılmasaydı bugünkü değeri –bugüne kadarki getirileri hariç- 18 milyon lira civarında idi…

Keza TELETAŞ kurulduğunda Şirketin Ortaklık Yapısı şöyleydi : PTT yüzde 49 , PTT Biriktirme Yardım Sandığı yüzde 26 , STFA ( Sezai Türkeş – Fevzi Akkaya ) yüzde 13 , Vakıflar Bankası yüzde 10 , Ray Sigorta yüzde 2 hisseye sahipti .

TELETAŞ’taki BYS hisseleri de 1987 yılında satıldı. Teletaş Hisseleri de satılmamış olsaydı piyasa değeri bugün 30 milyon civarındaydı. Tabii bugüne kadarki getirileri hariç…

Gerek NETAŞ gerekse TELETAŞ hisseleri çok düşük fiyatla satıldı. Çünkü siyasi irade öyle istemişti. Tamamı bürokratlardan oluşan Sandık Yönetim Kurulunun bazı üyeleri bu satışlara direnmeyi denedilerse de beceremediler.

Hatırlatalım O dönemde PTT Genel Müdürü Emin Başer’di…

Daha sonraki dönemlerde, bürokratların bu edilgen tavırlarına tepki olarak, PTT bünyesindeki sivil toplum kuruluşları, sendikalar dernekler Sandığın seçimlerinde listeler çıkardılar.  Ama onların oluşturduğu yönetimler de çok başarılı olamadılar.

PTT Bölündükten sonra da PTT Biriktirme Yardım Sandığı bir süre daha tek çatı altında devam etti.

Uzun süren ayrılma çalışmaları sonunda 23.05.2001 tarih 4673 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesindeki “Posta ve Telgraf Teşkilatı Biriktirme ve Yardım Sandığı ile Türk Telekom Personeli Biriktirme ve Yardım Sandığı bu Kanun yayımlandığı tarihten itibaren bir ay içinde Olağanüstü Genel Kurullarını toplayarak Yönetim Kurullarını oluştururlar.” Hükmü doğrultusunda Türk Telekom Personeli Biriktirme ve Yardım Sandığı kuruldu.

Türk Telekom Personeli Biriktirme ve Yardım Sandığı’nın Genel Kurullarında dernek ve sendikaların belirleyici rolü oldu. Ama dernekler genellikle kurum yönetimlerinin yanında tavır koydular.

16.06.2004 tarih ve 5189 sayılı kanunla 406 sayılı Kanun’a eklenen, Ek Madde 32’nin son paragrafında yer alan “Türk Telekom ile iştiraklerinde çalışan ve yardım sandıklarına üye bulunan personelin, Türk Telekom ve iştiraklerinden ayrılmaları halinde de aralıksız sürekliliği bulunmak kaydıyla üyeliği devam eder.” Hükmü çerçevesinde Türk Telekom’un özelleştirilmesinden sonra, Türk Telekom’dan ayrılan personelden isteyenlerin sandığa üyelikleri devam etti.

Ancak, bu üyelerin sandıkta söz hakları kısıtlandı. Delege seçilmelerinin önüne engeller konuldu. Derneğimizin tüm girişimlerine rağmen Türk Telekomdan ayrılanların adil temsilini sağlayacak bir tüzük değişikliğine gidilmedi. Ve aldığımız bilgilere göre son zamanlarda Türk Telekom Personeli Biriktirme ve Yardım Sandığı yönetimlerince, ciddi hatalar yapıldı.

PUSULA’lar ciddi hataları –hata demek istiyoruz. Başka kelime yakıştıramıyoruz-  gösteriyor…

Ve biz de Sandık dosyasını açmaya karar verdik…

Önümüzdeki günlerde, ses getirecek bu yazı dizimize devam edeceğiz.

Sizlerden talebimiz, ellerinde bilgi belge bulunan arkadaşlarımızın bu bilgi ve belgeleri bizimle paylaşmaları. İletişim için adresimizi hatırlatalım. telekomculardernegi@gmail.com

Kısacası bu konuda- aslında her konuda- sitemizi izlemeye devam edin...

Bu Haber 6441 defa okunmuştur.
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BİR İMZA... BİR SÖYLEŞİ...
EBRU KURSUNA BEKLİYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!