ANI YARIŞMASI SONUÇLANDIANI YARIŞMASI SONUÇLANDI

Tarih: 2015-01-29

Telekomcular Derneği olarak “PTT-Türk Telekom Anıları” konulu bir anı yarışması düzenlemiş, bunu da 17.10.2014 tarihinde sizlere duyurmuştuk.

Yarışmayı düzenlerken amacımız;

Gelecek nesillerin PTT/Türk Telekom ailesinin ne kadar cefakâr, ne kadar fedakâr olduğunu öğrenmelerini,

Tarihe karışan; telgraf memurunu, şehirler arası personelini, atlı dağıtıcıyı, dış şebekeciyi,  telem teknisyenini, x-bar santral teknisyenini onların kaleminden tanımalarını,

Mesai mefhumu gözetmeden çalışan işçinin, gişe memurunun, teknisyenin,  dağıtıcının,  veznedarın, muhasebecinin, pazarlamacının, teknikerin, mühendisin yaşadıklarını hissetmelerini,

Şu anda başka kurumlara hizmet veren Kablo.Tv, uydu çalışanlarını tanımalarını,

Telgraftan İnternete ulaşan iletişim teknolojsindeki değişimi çalışanların kaleminden okumalarını,

Okuyanların; “bu PTT/Türk Telekom ailesi ne büyükmüş…” demesini sağlamaktı,

Yarışmaya katılan eserleri incelerken gördük ki, bu yarışma amacına ulaşmıştır. Anılar kitaplaştırıldığında her PTT/Türk Telekom çalışanı kendisinden bir şey bulacaktır. PTT/Türk Telekom mensubu olmayanlar da PTT ve Türk Telekom’u her yönüyle tanıyacaklar.

31.12.2014 tarihinde sona eren yarışmaya 78 kişi 164 anıyla katıldı. Yarışmaya katılanlardan PTT’ye 1949 yılında giren de vardı, Türk Telekom’a 2005’de giren de… Santralcı, Şebekeci, R/L ci, Enerjici, Gişe Memuru, Dağıtıcı, Pazarlamacı, Muhasebeci, Hukukçu, Şehirlerarası Memuru, Bilgi İşlemci, Personelci, Eğitimci kısacası her branştan PTT’ci, Telekomcu vardı… Çalışanlarımız da, çalışanların çocukları da, müşterilerimiz de, olayların tanığı gazeteciler de yarışmaya katıldı..

Yarışmaya Katılan yazıları; Abdullah GÜNDÜZ, Alpaslan GÜZELİŞ,  Fahri ATASOY , Fazlı Köksal, Gürdal UĞUR , Hakan GEDİKLİ , Harun YAVRUOĞLU , Hüseyin SEZEN , İhsan TARAKÇI , Kudret ULUSOY , Perihan TUNÇBİLEK , Sefa KUKUL , Serpil DEMİRCİ , Şahin KARADAĞ , Şeref ŞAVKLI , Tahsin KAYA , Yunus TÜRKÖLMEZ , Zahide UÇAR,  Zafer Tekbudak ve Zakir ÖZBEY’den oluşan 20 kişilik bir  Juri değerlendirdi.

Yarışma Sonucunda;

Sayın Nazmi YETGİN tarafından kaleme alınan UNUTULAN HİBE VE EMANET SANTRAL başlıklı anı 1.,

Sayın Atanur  YILMAZ tarafından kaleme alınan VEDA EDEMEDEN başlıklı anı 2.,

Sayın Osman Muzaffer  AYVALI tarafından kaleme alınan GSM FİRMALARI İLE YAPILAN ARA BAĞLANTI ÇALIŞMALARI başlıklı yazı 3. Olmuştur.

Ayrıca;

Abidin DAĞLI tarafından kaleme alınan 17 AĞUSTOS, M. Orhan UĞUROĞLU tarafından kaleme alınan TÜRKSAT UYDUSU KARARI NASIL ALINDI, Mehtap İNAN tarafından kaleme alınan ALO VATAN'DA, İbrahim ŞAŞMA tarafından kaleme alınan ALO SANTRAL ve Hatice ŞAHMAN tarafından kaleme alınan NÖBET VE ÇİÇEK başlıklı yazılar da Mansiyon kazanmıştır.

Yarışmada dereceye giren yarışmacıları da kısaca tanıtmak isteriz;

1. Olan Nazmi YETGİN; 1928 yılında Balıkesir’de doğdu. 1949 yılında PTT Meslek Okulundan mezun oldu. Aynı yıl, Kahramanmaraş’ta PTT’de meslek hayatına başladı. 42 yıl yurdun değişik bölgelerinde PTT Merkez Müdürlüğü yaptı.  1991 yılında emekli oldu. Halen Balıkesir’de ikamet ediyor.

2. Olan Atanur YILMAZ: 1963 Ardahan doğumlu. Eğitim hayatını Ankara’da tamamladı. 1988 yılında, PTT Ankara Telefon Başmüdürlüğü, Personel Müdürlüğünde göreve başladı. Türk Telekom Yapı İşleri Müdürlüğünde çalıştı ve buradan 2013 yılında emekli oldu. Evli  ve iki çocuk babasıdır.

3.Olan Osman Muzaffer AYVALI; 1947 yılında Nevşehir-Ürgüp’te doğdu. 1964 yılı Kayseri Lisesi, 1967 yılı İTÜ Elk. Mühendisliği bölümü mezunu. PTT’den burs alarak okudu. 1967 yılında  PTT Konya Bölge Başmüdürlüğünde işe başladı. Sırası ile;    PTT Genel Müdürlüğü Teknik  İşler Daire Başkanlığında K/P Mühendisi, Ankara Telefon Başmüdürlüğü Şebeke Tesis Başmühendisliğinde  Ankara ve Konya’da İnşaat Grup Amiri, PTT Konya Bölge Başmüdürlüğü İç Şebeke Başmühendisi, Adana PTT ve Eskişehir PTT Bölge Başmüdürlüğü Başmüdür  Yardımcısı, Kütahya ve Adana PTT Başmüdürlüğü Başmüdürü, Adana TT Başmüdürlüğü Başmüdürü, TT Gn.Müdürlüğü  Tek. İşl. ve Bak. D. Başkanlığı Başkanı görevlerinde bulundu. İşl. D. Bşk. iken, 2002 yılında isteği dışında Müşavir olarak atandı. 2 yıl sonra mahkeme kararı ile eski görevine iade edildi. 2004 yılında emekli oldu.  

Mansiyon Alanlar;

Abidin DAĞLI; 1986 yılında PTT de Şehirler Arası Sistemler Grup Başmühendisliğinde İşe başladı. Ankara Bölge Santralarında, Teknisyen, Başteknisyen ve Teknik Uzman unvanlarında 26 yıl çalıştı.  Özelleştirme sonrası Maliye Bakanlığına bağlı Milli Emlak Müdürlüğüne tayin oldu. Halen burada Tekniker Statüsünde çalışıyor.

Orhan UĞUROĞLU; 1951 yılında Ankara’da doğdu. 1976 Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunu. 1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde musahhih olarak Gazeteciliğe adım attı. 1973 yılında Sarı Basın Kartını aldı. Yenişehir’de 1. ligde profesyonel basketbol oynadı. Günaydın Gazetesinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık muhabirliği yaptı. 1990 sonunda Star Tv. Ankara Temsilcisi oldu. 2005 yılında Star Tv’ nin TMSF tarafından Aydın Doğan’a satılması sonrası, işten çıkarıldı. www.rtuk.tv ile www.siyaset.tv haber sitelerini kurup yönetti. Halen Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü. Evli ve 2 çocuk babası

Mehtap İNAN; 1971 yılında Ankara’da doğdu. İş hayatına ÖSYM de başladı . Sırasıyla PTT, Türk Telekom , Aycell Pazarlama Hizmetleri A .Ş ., Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. ve yine Türk Telekom’da çalıştı . Özelleştirme sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına nakil oldu. 

İbrahim ŞAŞMA; 1974 yılında Karaman’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Karaman MYO, Et Endüstrisi Bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Günümüz şairlerindendir. TRT repertuarında bestelenmiş eserleri bulunmaktadır. Erciyes, Yağmur, Çıngı, Kültür Çağlayanı, Kumru, Başarı, Ortanca, Kardelen, Ozan Ağacı başta olmak üzere birçok edebiyat dergisinde, yerel ve ulusal gazetelerde eserleri yayınlandı. Yerel radyo ve televizyonlarda programlar hazırladı ve sundu. ‘Asmalar Üzüm Vermeyecek’ isimli öyküsü, 2008 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışmasında ve ‘Lâl’ isimli öyküsü de Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi tarafından 2013 yılında düzenlenen öykü yarışmasında, birinci oldu.

Hatice ŞAHMAN; 1969 Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. 1988 yılında PTT  İşletme Müd. Milletlerarası servisinde lisanbilir memur olarak işe başladı. Türk Telekom’da MA servisi dışında Pazarlama Dairesi Başkanlığı ve Ankara Türk Telekom İl Müdürlüğünde de çalıştı. Özelleştirme sonrası 2007’de Sağlık Bakanlığı’na nakil oldu. Bakanlık Basın Müşavirliğinde ve Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığında çalıştıktan sonra 2013 yılında emekli oldu. Öykü ve deneme türündeki yazılarını, internet ortamında  paylaşıyor. İyi derecede İngilizce biliyor.  Evli ve 1 çocuk annesi.

Yarışmada dereceye giremeyen yazılar da çok çok güzeldi. Derecelendirmeler kıl payı oldu.

Yarışmada dereceye girenleri tebrik ediyor, yarışmaya katılanlara da teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yarışmaya katılanlara ödüllerini 21.Şubat.2015 tarihinde yapılacak olan geleneksel “Telekomcular Derneği Ödülleri” ödül töreninde takdim edeceğiz.

 Yarışmaya katılan yazıların kitaplaştırması için redaksiyon çalışmalarına başlandı. Yarışmaya katılan anılar; yarışmaya katılma hakkı olmayan Juri Üyelerinin ve Yönetim Kurulu üyelerinin anıları ve  Daha önce kitap olarak basılmış anı kitaplarından yapılan alıntılar ile zenginleştirildikten sonra ortaya elinizden bırakamayacağınız bir kitap çıkacağından eminiz.

Bir aksilik olmazsa Nisan ayı başına kadar anı kitabını yayınlamayı hedefliyoruz.

 

Bu Haber 3061 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!