7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ARPALIK VE SİYASETARPALIK VE SİYASET

Tarih: 2015-01-30

BAŞINIZA SAKSI MI DÜŞTÜ?

Bülent Korucu Zaman Gazetesinde Siyaset ve Arpalıkları konu alan yazısında doğru bir hususa parmak basmış.

Şu ifadesi İlginç; "Allah aşkına, Demiryolları Genel Müdürü’nün Türk Telekom’la ne alakası olabilir? Ya da Başbakanlık Müsteşarı’nın? İçişleri Bakanı Efkan Ala müsteşarken Türk Telekom’da Yönetim Kurulu üyesi ve Denetim Komitesi başkanıydı. Atanması da tartışmalı olmuştu. Denetim kuruluna şimdi ikisi bakan olan üç bürokrat atanmıştı. Oysa Hazine’nin kontenjanı bir idi ve diğer iki üye Oger Telecom’un hakkıydı. Muhalefet ‘Başbakanlık müsteşarı Oger’i mi temsil ediyor?’ eleştirilerini yöneltti. Sonra Oger’in feragat ettiği ve bir müddet bütün üyelerin Hazine tarafından atanmasına razı olduğu açıklanarak sorun çözüldü."

İyi de sayın Korucu, Demiryolları Genel Müdürü 2004'den beri Türk Telekom Yönetim Kurulunda..

Bu gerçekleri görmek için niye 11 yıl beklemeniz gerekti...

Başınıza saksı mı düştü?

11 yıldır niye "Dilsiz Şeytan" oldunuz...

Sizin tekerinize çomak sokulmasaydı, bu gerçekleri dillendirir miydiniz?

Bülent Korucunun, 30.01.2015 Tarihinde Zaman Gazetesinde yayınlanan “Bunlar, üç dönem arpalıkları mı?” yazısını bilginize sunuyoruz. 

BUNLAR, ÜÇ DÖNEM ARPALIKLARI MI?

Arpalık, siyasi tarihimizin en sevimsiz ama aynı zamanda en sahici kavramlarından biri.

Muhalefetteyken herkesin eleştirdiği, iktidara gelince hafıza kaybına uğrayıp vazgeçemediği bir ‘kazanım’. Son günlerde AK Parti, sıklıkla bu gerekçeyle eleştiriliyor. Onları kurtarmaz lakin, yalnız siyasetin genel sorunu, arpalık. Mesela CHP de İş Bankası’ndaki hisselerini böyle kullanıyor. ‘Atatürk, parti yaşasın diye o günün şartlarında jest yapmış, artık halka iade ediyoruz’ demelerini beklemiyorum. Hiç olmazsa yönetim kurulu üyesi unvanını hak eden ve gerçekten o kuruma katkı yapan isimler görevlendirilse… Eski Türk-İş Başkanı Bayram Meral’in oğlundan, milletvekili seçilememiş parti büyüklerine varıncaya kadar uzun bir liste var. Genel başkanlar kendilerine yakın bulduğu ya da muhalif görüp şerrinden emin olmak istediği kişileri Türkiye’nin en büyük bankasına yönetim kurulu üyesi atıyor.

Yakın geçmişte emekli paşalar, hiç ilgisi olmayan sektörlerde yönetim kurulu üyeliklerine atanıyordu. Bilhassa batık bankalarda adları çıkınca ordu için yıpratıcı oldu. Ayrıca siviller yargılanırken onlar muaf tutuluyordu. Bu da adalet ve eşitlik duygusunu zedeliyordu. Hüseyin Kıvrıkoğlu, Genelkurmay Başkanlığı döneminde emekli paşaların özel sektörde çalışmasına karşı çıkmış ve “Onlara oda ve sekreter verdik. İsteyen anılarını yazsın, isteyen ilmi araştırmalar yapsın. Ayrıca ücret de vereceğiz.” açıklaması yapmıştı. Gerçekten de o günden sonra bir kimya şirketinde ya da deri fabrikasında paşa ismi duymaz olduk.

Şimdi aynı ballı tuzağa AK Parti’nin düştüğünü üzülerek görüyorum. Cumhurbaşkanı Recep T.Erdoğan da başbakanlığının ilk dönemlerinde arpalıklardan yüksek sesle şikâyet ederdi. Mesela bir seferinde şöyle demişti: “Biz bu hortumları kestik. Arpalık kavramını bu ülkenin lügatinden çıkardık. İltimas ve kayırmacılığı ortadan kaldırdık diye feryat ediyorlar.” Bir başka defa ERDEMİR ve İskenderun Demir Çelik’in özelleştirilmesi gerektiğini anlatırken ‘pislik içinde, siyasi arpalık olmuş’ gibi ağır ifadelerini, “Sanki buralar para basıyor. Çok iyi istihdam sağlıyor! Sağlıyor. Ne kadar siyasetçi varsa, orayı ahbabı yararına dolduruyor.” cümlesiyle tamamlıyordu. Bugün haber sayfalarındaki Sümer Holding haberini okuduğunuzda AK Parti’nin de yolun yolcusu olduğunu görüyorsunuz. Sayıştay’ın bütün uyarılarına rağmen 7 Yönetim Kurulu üyesi görev yapıyor. İktidara yakın bürokratlardan oluşan Yönetim Kurulu üyelerine 2013’te toplam 324 bin lira ödendi.

Buradaki Sayıştay ifadesi önemli, zira Zaman’ın dünkü manşetinde yer alan arpalıkların pek çoğu özel sektör konumunda ve Sayıştay denetimi dışında. Çoğunluk hissesi özelleştirilen eski devlet kurumlarında Hazine adına temsilci ve denetçi bulunması doğal ve kanuna uygun. Ama Allah aşkına, Demiryolları Genel Müdürü’nün Türk Telekom’la ne alakası olabilir? Ya da Başbakanlık Müsteşarı’nın? İçişleri Bakanı Efkan Ala müsteşarken Türk Telekom’da Yönetim Kurulu üyesi ve Denetim Komitesi başkanıydı. Atanması da tartışmalı olmuştu. Denetim kuruluna şimdi ikisi bakan olan üç bürokrat atanmıştı. Oysa Hazine’nin kontenjanı bir idi ve diğer iki üye Oger Telecom’un hakkıydı. Muhalefet ‘Başbakanlık müsteşarı Oger’i mi temsil ediyor?’ eleştirilerini yöneltti. Sonra Oger’in feragat ettiği ve bir müddet bütün üyelerin Hazine tarafından atanmasına razı olduğu açıklanarak sorun çözüldü. Sadece TT değil, Turkcell ve THY gibi şirketlerde Erdoğan’a yakın isimler görev yapıyor. Emekliye 20 liralık zammın uygun görüldüğü bir ülkede arpalıkların aylık kazancı kamu çalışanlarının yıllık maaşına denk geliyor.

“AK Parti, arpalıkları kullanmaktan vazgeçer mi?” sorusunun cevabı Ankara kulislerinde kesin bir ‘hayır’. Liste dışı kalacak üç dönemlikler ve yine doğal ayıklama ile Meclis’e veda edeceklere uzatılan cazip bir havuç; yönetim kurulu üyeliği. ‘Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bu günlerde…’ olmaz. Ötesi, uygun adım ANAP’laşma süreci…

 

Bu Haber 1032 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!