Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRKİYE 12 YILDA BORCA BATTITÜRKİYE 12 YILDA BORCA BATTI

Tarih: 2015-02-04

Ekonomide çizilen pembe tablo iflas etti. Kamu-Sen’in raporuna göre; dış borç; 129,7 milyar dolardan, 396,8 milyar dolara; iç borç ise 149,9 milyar TL’den 422, 6 milyar TL’ye ulaştı.

Kamu-Sen’e göre, Türkiye’nin dış borcu 129,7 milyar dolardan 396,8 milyar dolara yükseldi. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin hazırladığı 2002-2014 yılları arasını kapsayan, kamu çalışanlarının ve vatandaşların ekonomik durumunu gösteren rapora göre, 2002-2014 yılları arasında dış borç; 129,7 milyar dolardan, 396,8 milyar dolara yükselirken, iç borç ise 149,9 milyar TL’den 422, 6 milyar TL’ye ulaştı.

AKP’nin iktidar yılları

Raporu değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bu rapor ülkemizin 12 yılının nasıl heba edildiğini bir kez daha ortaya koymuştur” dedi. İsmail Koncuk, “Ekonomide yıllardır çizilmeye çalışılan pembe tablonun iflas ettiği bu raporla belgelenmiştir. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimizin hazırladığı ve AKP iktidarının 12 yıllık serüveninde ülkemiz ekonomisi ve vatandaşlarımızın geçim şartlarını ne duruma getirdiği rakamlar ışığında bilimsel verilerle ortaya konulmuştur. Memurlarımızın 730 günü çalınmıştır. 2015 yılı, yeni bir toplu sözleşme sürecine sahne olacaktır. Eğer bu dönem de; geçtiğimiz toplu sözleşme sürecindeki gibi yazılmış senaryoların, çadır tiyatrosunda sergilenmesi şeklinde olursa, memur ve emeklilerimiz bir 730 günlerini daha kaybedecektir. Bu bakımdan siyasi irade, üzerine düşeni yapmalı, geride kalan 12 yılın acı izlerini silmelidir. Bunun için ilk etapta kamu çalışanlarına yüzde 12 ek zam vererek, geçtiğimiz yılın kayıplarını telâfî ederek işe başlamalıdır.” ifadelerine yer verdi.

1- Türkiye’de ‘ekonomik istikrar olduğu yolundaki açıklamalar gerçeği yansıtmamakta. Türkiye, 2002-2014 yılları arasında dış borcunu 3 kat, iç borç toplamını ise 1,5 kat arttırarak, borçlanma yoluyla göreli büyüme sağladı. Buna paralel olarak Türkiye’nin dış borç toplamı 129,7 milyar dolardan 396,8 milyar dolara; iç borç toplamı ise 149,9 milyar TL’den 422,6 milyar TL’ye yükseldi.

2- Geride kalan 12 yılda ülkemizin bütün kaynakları özelleştirmelere açıldı, karşılığında ise yaklaşık 55 milyar dolar özelleştirme geliri elde edildi.

3- Yalnızca borçlanma ve özelleştirme gelirleri hesaba katıldığında bu dönemde 322,1 milyar dolar ve 272,7 milyar TL’lik bir ek kaynak sağlandı. Ancak elde edilen bu kaynak, vatandaşlarımıza adil bir biçimde dağıtılmadığından, gelir dağılımı, düşük gelirliler ve ücretliler açısından bozularak, en yüksek gelirli kesimle en düşük gelirli kesim arasındaki fark kapatılamadı.

Memur maaşı eridi

4- Bu gelişmelere paralel olarak, ülke ekonomisinin düzenli olarak büyüdüğü iddia edilmesine rağmen, çalışanların reel ücretlerinde alım gücünde düşüşler yaşanırken, işsizlik 2001 yılında yaşanan ekonomik krizdeki oranın altına düşürülemedi.

5- Yanlış ücret politikalarının en açık yansıması geçtiğimiz yıl görülürken, 2014 yılının tamamı için kamu görevlilerinin maaşlarına seyyanen 123 TL zam yapıldı. Bu artışın ortalama maaşlara oranı yüzde 5,2’dir. Öğretmen maaşlarına, hâkim ve savcılar ile öğretim elemanlarına yapılan artışlar memurların yalnızca 3’te birlik bir kesimine yansıdığı için bu artış, münferit olarak kabul edilmeli.

Bu Haber 846 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!