Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
V. TELEKOMCULAR DERNEĞİ ÖDÜLLERİ V. TELEKOMCULAR DERNEĞİ ÖDÜLLERİ

Tarih: 2015-02-06

Telekomcular Derneği olarak, beş yıldır bir önceki yılın değerlendirmesini yaparak, çeşitli dallarda  “Telekomcular Derneği Ödülleri” veriyoruz.  Ayrıca, bu sene  bir ilke daha imza attık; “PTT ve TÜRK TELEKOM ANILARI” yazı yarışması düzenledik.

2014 yılını değerlendirerek Telekomcular Derneği Ödülleri verilecek kişi ve kuruluşları belirledik. Bu yıl, “Telekomcular Derneği Ödülleri”ni sayıca sınırlı tuttuk…

Geçmiş yıllarda verdiğimiz “Yılın Telekomcusu” ve “Vefa Ödülü”nü  “PTT ve Türk Telekom Anıları” sonucunda dereceye girenlere vereceğimiz ödüller nedeniyle bu yıl vermedik. Çünkü “PTT ve Türk Telekom Anıları” yarışmasına katılan arkadaşlarımız, “Yılın Telekomcusu” ödülünün de “Vefa Ödülü”nün de sahipleridir.

Ayrıca Sayın Füsun SARP NEBİL’e Özel Ödül verirken, O’nun yönetici, bilişim yazarı ve önder kadın özelliklerini de gözettiğimizden; Yılın Yöneticisi, Yılın Bilişim Yazarı, Yılın Kadını dallarında ayrıca ödül vermenin doğru olmadığını düşündük.

Tüm bu değerlendirmeler sonucunda, “TELEKOMCULAR DERNEĞİ ÖDÜLLERİ”ni almaya hak kazananlar şu şekilde belirlendi;

 2014 YILININ GAZETECİSİ;İsmail KÜÇÜKKAYA

2014 YILININ KİTABI; “AĞ TEKNOLOJİLERİ VE TELEKOMÜNİKASYON”  Dr. Cebrail TAŞKIN

2014 YILININ SİYASETÇİLERİ : Erdal AKSÜNGER ve Zuhal TOPCU

2014 YILI ÖZEL ÖDÜLÜ; FÜSUN SARP NEBİL

2014 Yılı Telekomcular Derneği Ödülleri ile “PTT ve Türk Telekom Anıları Yazı Yarışması”nda dereceye girenlerin ödülleri 21.Şubat.2015  Cumartesi günü saat 14.00’de Ankara Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecektir. 

 

ÖDÜLLERİN GEREKÇESİ

2014 YILININ GAZETECİSİ;İsmail KÜÇÜKKAYA

İsmail KÜÇÜKKAYA Fox Tv’de Çalar Saat programını sunarken çok başarılı bir performans gösterdi.  Başarılı olmakla kalmadı fark yarattı

Başarıya yeni bir şey yaratmadan, eskileri özenle tekrarlayarak da ulaşabilirsiniz… Fark yaratmak için, denenmemişi denemek, yapılmamışı yapmak gerekir…

Eskiden de; seyirci mesajlarını okuyan, muhalif-muvafık ayırmadan gazete manşetlerini sunan, yurt dışı medyanın gündemine vurgu yapan, siyasi ve güncel haberleri kıvamında seyirciyi sıkmadan veren haberciler vardı görsel medyada… Ama tüm bunları bir arada vermekle kalmayıp, bunları içeren yayın programını; mahalli medya haberleri, unutulmaz seslerden unutulmaz şarkılar, genç seslerden genç yorumlar ile zenginleştiren ve şiiri unutan görsel medyaya şiiri hatırlatan, ülkemizin yetiştirdiği önemli kişileri ölüm doğum yıldönümlerinde anan İsmail KÜÇÜKKAYA, kitap tanıtımları ile de “oku” emrinin muhatabı insanımıza okumanın önemini hatırlatıyor..

İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat Sabah kuşağının en çok izlenen programı olması da onun başarısının başka bir ölçütü.

Ve İsmail Küçükkaya’yı bizim için farklı kılan, O’nun bir zamanlar “Telekomünikasyon Muhabiri” olmasıydı… Ve hatta Nuriye Akman bir yazısında O’nun arkadaşları arasında “Telekom İsmail” olarak anıldığını yazmıştı…

Telekomcular Derneği olarak, İsmail KÜÇÜKKAYA’yı nam-ı diğer “Telekom İsmail”i yukarıda sıraladığımız nedenlerle “2014 Yılının Gazetecisi” seçtik.

 

2014 YILININ KİTABI:

“AĞ TEKNOLOJİLERİ VE TELEKOMÜNİKASYON”/ Dr.Cebrail TAŞKIN

Ülkemizde Telekomünikasyon Sektöründe çalışan mühendisler, konularını bilir, uygular, üretir. Ama yazmaktan, dokümantasyon hazırlamaktan haz etmezler. Yazanların önemli bölümü de, bilgilerini konuya meraklı geniş kitlelerin anlayacağı şekle getiremezler. Ders kitaplarını dikkate almazsak, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri konusunda yazılmış kitapların sayısı konuya ilgi duyanları tatmin etmekten uzaktır. Az sayıdaki yazan-yazabilen Mühendislerimizden bir kısmı da Türk Telekom’dan yetişti.

Bunlardan Birisi de Dr. Cebrail Taşkın… Elektronik Mühendisi olan Dr. Cebrail TAŞKIN 1993 yılından bu yana PTT ve Türk Telekom’da çalışan Dr. Cebrail TAŞKIN Bilişim Ağları Dairesi Başkanlığında Mühendis, Başmühendis ve Müdür olarak çalıştıktan sonra Strateji ve İş Geliştirme Başkanlığında görev yaptı. Şu anda Türk Telekom Grup Şirketi Argela’da İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Dr. Cebrail TAŞKIN 2010 yılında ilk baskısını yayınladığı Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon isimli kitabının ilk iki baskısı kısa sürede tükenince, kitabını teknolojik gelişmeler ve okuyucu talepleri doğrultusunda güncelleyerek ve kapsamlı ilaveler-değişiklikler yapılarak 2014 yılında yeni baskısını yaptığında gördük ki, yepyeni bir kitap ortaya çıkmıştı.

Uzun süren çalışmaların sonucunda hazırlanan kitapta Akademik bilgiler yanında deneyimler ile kazanılan pratik bilgiler okuyucuya yalın bir dille sunulmaktadır.

Kitap sektör çalışanları yanında, üniversitelerin telekomünikasyon, bilişim, iletişim öğrencilerine ve konuya ilgi duyan herkes için kaynak kitap niteliğinde, kitabın diğer bir özelliği de bir teknoloji kitabına göre yazarın üslubu da; çok akıcı ve sade …

Tüm bu hususlar gözetilerek, Dr.Cebrail TAŞKIN’ın “Ağ Teknolojileri ve Telekomünikasyon” isimli kitabı “Yılın Kitabı” olarak seçilmiştir….

 

2014 YILININ SİVİL TOPLUM KURULUŞU: KANDİL EĞİTİM YARDIM DERNEĞİ

Bir tarafta,  çöpe giden tonlarca gıda maddesi; diğer tarafta, çöplüklerde ekmek arayan insanlar… Bir tarafta, şatafat , ısraf ; diğer tarafta açlık, ıstırap… Bir tarafta özel okullarda, o olmazsa yurtdışında diploma aldırılan çocuklar; diğer tarafta parasızlıktan okuyamayanlar… Ve bir tarafta yardımda bulunmak isteyenler; diğer tarafta yardıma ihtiyacı olanlar…

Bu değişen sosyal dokuda, yardımla görevli kamu kuruluşları (Kızılay, SHÇEK, Sosyal Yardımlaşma Vakfı vb) Kendilerini sosyal yapıya adapte edemeyince; bu boşluğu Sivil Toplum Örgütleri doldurmaya başladı…

Fakirlere yardım amacıyla ortaya çıkan Sivil Toplum Örgütlerinden bazıları çok önemli görevler ifa etse de,  bazıları; siyasallaştı, bazıları yolsuzluk batağına battı, bazı kuruluşlar yardımları kendi yandaşlarını fonlamak için kullandılar.

Tüm bunlar da insanların yardım amaçlı Sivil Toplum Örgütlerine duyulan güvenini sarstı…Sonuçta insanlar yardım yapmaktan  korkar bir hale geldi… “Bir elin verdiğini diğer el bilmeyecek” diyen bir ceddin torunları da, yardım anlayışlarını atalarına layık olmayan bir seviyeye düşürdüler: Yardımı bir reklam amacı olarak kullandılar… Allah rızası için yapmaları gereken yardımları, vergi kaçakçılığının bir unsuru ve şirketlerinin reklamının bir aracı olarak gördüler…

Kandil Eğitim Yardım Derneği, İşte bu olumsuzluğa isyanın adıdır…

“Ne Oldu Bize” diye soran, sorabilen bir avuç Türk Telekom (eski) çalışanının, kendi imkânlarıyla, yardıma muhtaçlara yardım edebilmek için başlattığı hareketin adıdır…

2006 yılı başlarında bir avuç Telekomcu; üç beş kuruş birikimlerimizi bir araya getirelim. Fakirlere, özellikle maddi imkânsızlıklar nedeniyle öğrenimini yapamayan kız öğrencilere yardımcı olalım diyerek bir yardım derneği kurdular. Adına Kandil Eğitim Yardım Derneği dediler.

Ve geçtiğimiz dokuz yılda, kendi güçleriyle kıyaslanamayacak büyük işlere, büyük hayırlara imza attılar…

Bu nedenlerle Kandil Eğitim Yardım Derneği’ni yılın sivil toplum kuruluşu olarak seçtik.

 

2014 YILININ SİYASETÇİLERİ: Erdal AKSÜNGER ve Zuhal TOPCU

 Erdal AKSÜNGER

Bilişim Sektöründe çalışan ve sektördeki gelişmeleri izleyen herhangi birisine, “sektörün sorunlarını en fazla gündeme getiren, sektörün sorunlarına çözüm arayan milletvekili kimdir?” diye bir soru yönetseniz alacağınız cevap kuşkusuz Erdal AKSÜNGER olur.

Erdal Aksünger sektörden bir isim. Gama Bilgisayar Ticaret Ltd. Şirketini ve Multitec AŞ'yi kurdu. Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi AŞ'nin ortağı oldu.

Geçtiğimiz dört yılda, onu bilişim ve telekomünikasyon alanında yapılan her etkinlikte, her toplantıda gördük.  

Erdal Aksünger’in;  BİT, BTK, internet yasakları, dinlemeler ve dinlemeler özelinde yabancı istihbarat örgütlerinin dinlemeleri hakkındaki soru önergeleri ile toplumun düşünen kesiminin endişelerini TBMM’de gündeme getirdi…

23 arkadaşıyla birlikte, Fatih projesinde yaşanan sorunların değerlendirilmesi konusunda bir genel görüşme önergesi verdi. Bizce de bu konuya TBMM’nin mutlaka el koyması gerekirdi..

İlk imza sahibi olarak verdiği araştırma önergelerinden, gerek;  “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda yapıldığı iddia edilen bazı uygulamaların araştırılması” gerekse,  “bilişim sektörünün sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi” amacıyla verdiği araştırma önergeleri ile ülkenin ve sektörün önemli sorunlarına parmak bastı

Ayrıca Sayın Aksünger, TT Net'in işbirliği yaptığı Phorm firmasının, yurttaşlarımızın kişisel bilgileri depolayacağı endişesini ilk gündeme getiren parlamenterdir.

Tüm bunların yanında İnternete müdahaleler, haberleşmelerin gizliliği, izinsiz dinlemeler, kişisel bilgilerin güvenliği,  yetersiz arge çalışmaları gibi konuları da defalarca gündeme getirdi..

Tüm bu özellikleri nedeniyle Erdal AKSÜNGER derneğimiz tarafından “2014 yılının siyasetçisi” ödülüne,  Zuhal TOPCU ile birlikte lâyık görülmüştür.

 

 Prof. Dr. Zuhal TOPCU

KTC Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Bölüm Başkanlığı ve Dekanlığı görevlerinde bulunan, çeşitli üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitim yönetimi, eğitim programları alanlarında yüksek lisans programları açtı ve alanla ilgili dersler verdi. Amerika, İngiltere, Japonya'nın yanı sıra birçok ülkede çeşitli çalışmalar yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Zuhal TOPÇU milletvekili seçildiği günden itibaren Türk Telekom çalışanlarının sorunlarına ilgi gösterdi. Derneğimizle ilişkisini hep sıcak tuttu.

Türk Telekom özelleştirilmesi sonrasında çalışanların yaşadıkları sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi,

 Türk Telekom'un özelleştirilmesinin Türk ekonomisine ve milli güvenliğe etkisinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi,

Amacıyla verilen Meclis Araştırması talebine ilişkin önergeleri hazırlayanlar arasında yer aldı.

Düzenlediği basın toplantılarında, yasa dışı dinlemeleri, telekomünikasyon ve bilişim sektöründeki aksaklıkları gündeme taşıdı,

Erkek egemen bir parti olarak algılanan MHP’nin kadın yüzü ve değişiminin habercisi oldu.

Bu özellikleri nedeniyle Zuhal TOPCU derneğimiz tarafından “2014 yılının siyasetçisi” ödülüne,  Erdal AKSÜNGER ile birlikte lâyık görülmüştür.

 

2014 YILI ÖZEL ÖDÜLÜ; FÜSUN SARP NEBİL,

Füsun Sarp NEBİL, İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Yüksek Mühendisliği bölümü mezunudur. 1997 Türkiye'nin ilk ISP'lerinden Alnet'in Genel Müdürlüğüne getirildi.

1999 yılında turk.internet.com'un da dahil olduğu çeşitli internet sitelerini yayınlayan Intervizyon Ltd. şirketini kurdu. NEBİL, Eylül 2001 yılında Birleşmiş Milletler tarafından seçilen "9 Başarılı Türk İş Kadını" arasına girdi.

Turk.internet.com sektörün en eski ve en çok izlenen haber/yorum sitesi olup, 2010 yılı değerlendirmemiz sonucu derneğimiz tarafından “En İyi Bilişim İnternet Sitesi” ödülüne lâyık görülmüştür.

Füsun SARP NEBİL, Telekomünikasyon/Bilişim sektörü üzerine yazı yazan kalemlerin en güçlülerinden birisi. Düşünen, araştıran, sorgulayan bir insan.  Örnek bir Türk Kadını. Ve ilgisi yalnızca sektörün sorunlarıyla sınırlı değil. Ekonomi, kadın hakları, sanat ve siyaset de O’nun ilgi sahaları içerisinde.

Bazen, O’nunla farklı şeyleri savunduk, özellikle Türk Telekom’un özelleştirilmesi sırasında farklı taraflardaydık. Çoğu zaman da aynı çizgide… Özelleştirme sonrası Türk Telekom’un yanlış uygulamaları, hatalı personel politikaları, gereksiz borçlanmaları, politik kadrolaşmanın devam etmesi, Türk Telekom’un “Özel Sektör Tekeli” konumunu kötüye kullanması, internet yasakları konusunda aynı şeyleri savunduk.

Füsun SARP NEBİL 2014’de de “Erdoğan ve FuatAvni'yi bırak... Bugün yeni bir söz söylemek gerek...” başlıklı yazısı başta olmak üzere çok ilginç yazılara imza attı. Ve pek söylenmeyen konulara parmak bastı..

2014’ün en iyilerini belirlerken, Yılın Yöneticisi, Yılın Bilişim Yazarı, Yılın (İş) Kadını dallarında Füsun SARP NEBİL’in öne çıktığını Yılın Bilişim Sitesi dalında da O’nun yönettiği turk.internet.com’un başarılı yayın çizgisini sürdürdüğünü görünce Füsun SARP NEBİL’e bunların hepsini içerecek şekilde “Yılın Özel Ödülü”nü vermeyi uygun gördük.

Bu Haber 2365 defa okunmuştur.
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BİR İMZA... BİR SÖYLEŞİ...
EBRU KURSUNA BEKLİYORUZ
KİTAP SÖYLEŞİLERİNİN İLKİ YAPILD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!