DANIŞMANLARIN BALLI MAAŞINA;DURDANIŞMANLARIN BALLI MAAŞINA;DUR

Tarih: 2015-02-09

Sayıştay, TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerine 10’ar bin TL maaş verilmesini mevzuata aykırı buldu. Erdoğan’ın baş danışmanları Mustafa Varank ve Şenol Kazancı’nın da aralarında bulunduğu isimlere ödenen yüksek ücret, Ulaştırma Bakanı’na takıldı. Elvan, 3 yıldır onay bekleyen raporu gereğinin yapılması için TÜRKSAT’a gönderdi. Fazla ödemeler yasal faiziyle geri alınacak.

Sayıştay’ın TÜRKSAT denetim raporu, kamu kurumlarının arpalık haline dönüştürüldüğünü gözler önüne serdi. Geçen nisan ayında, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanları Mustafa Varank ve Şenol Kazancı ile Başbakanlık Baş Müşaviri Maksut Serim, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener TÜRKSAT Yönetim Kurulu’na atandı. Sözkonusu isimler, Başbakanlık kadrosunda aldıkları maaşa ek olarak ikramiye dahil 10 bin liraya yakın aylık almaya başladı. Ancak 1 ay sonra sürpriz bir gelişme yaşandı. TÜRKSAT yönetiminde maaşların düşürülmesini öngören, ancak 3 yıldır Ulaştırma Bakanı’nın masasında bekleyen Teftiş Kurulu raporunu, Bakan Lütfi Elvan onaylayarak gereğinin yapılması için kuruma gönderdi. Bu doğrultuda yönetim kurulu üyelerine, diğer kamu kurumlarındaki kadar maaş verilecek. YPK kararıyla 2013’te kamu işletmelerinin yönetim kurulu üyelerine aylık 1.983 lira ödendi. Ayrıca yılda iki maaş ek ödeme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarının da aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyelerine diğer kamu kurumlarının 3-4 katı daha fazla maaş ödeyen TÜRKSAT’a Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ‘dur’ dedi. Sayıştay’ın TÜRKSAT’taki yüksek maaşlarını mevzuata aykırı olduğuna dair uyarıları üzerine Ulaştırma Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun hazırladığı rapor 3 yıldır Bakan’ın masasında onay için bekliyordu. Binali Yıldırım’dan koltuğu devralan Bakan Lütfi Elvan geçtiğimiz mayıs ayında söz konusu raporu onaylayarak gereğinin yapılması için TÜRKSAT’a gönderdi. Raporda yönetim kurulu üyelerine ödenen ücretin mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, 2005’ten şimdiye kadar yapılan fazla ödemelerin yasal faiziyle birlikte yönetim ve denetim kurulu üyeliği yapanlardan geri alınması istendi.

TÜRKSAT yönetim kurulunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki danışmanların ağırlığı dikkat çekiyor. Geçtiğimiz nisan ayında TÜRKSAT’a yeni Genel Müdür Ensar Gül’le birlikte dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanları Mustafa Varank, Şenol Kazancı, Başbakanlık Baş Müşaviri Maksut Serim ile Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener, yönetim kurulu üyesi olarak atandı. Başdanışmanlar, Başbakanlık kadrosunda aldıkları maaşların yanı sıra TÜRKSAT’tan ikramiyelerle birlikte aylık 10 bin liraya yakın maaş almaya başladılar. Kamu payının yüzde 50’nin üzerinde olduğu işletmelerin yönetim kurulu başkan ve üyelerine ödenecek ücret her yıl Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından belirleniyor. YPK kararıyla 2013 yılı için kamu işletmelerinin yönetim kurulu başkan ve üyelerine aylık 1983 lira ödendi. Ayrıca 15 Ocak ve 15 Temmuz’da birer aylık ücret ek ödeme yapılıyor. Aynı yıl TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerine ise ikramiyeler dahil toplam 991 bin lira ödeme yapıldı. Bu rakam 8 üyeye bölündüğünde üye başına ödenen aylık ücret ise 10 bin lirayı buldu. Bir önceki yıl yani 2012’de TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerinin her birine üç ikramiye dahil 7 bin 436’şar lira aylık ödeme yapılmıştı.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Göreve Başladıktan Sonra Türk Telekom'daki görevden almalar, Bakanlığa bağlı birimlerde yaptığı olumlu atamalar ile çok doğru bir yönetim anlayışı sergiliyordu. Bu karar, Sayın ELVAN'ın bu olumlu çalışma tarzını sürdüreceğini göstermesi açısından kamuoyunda çok olumlu karşılandı.

Sayın ELVAN'ı bu devlet adamı yaklaşımı nedeniyle kutlarız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber 1165 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!