Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRKSAT TELEKOM´U MAHKEMEYE VERDİTÜRKSAT TELEKOM´U MAHKEMEYE VERDİ

Tarih: 2015-02-09

Sermayesinin tamamı Hazine'ye ait olan TÜRKSAT (Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş)ın denetimi sonunda hazırlanan Sayıştay’ın denetim raporunun en önemli maddelerinden birisi 'frekans bantları' konusu oldu.

Sayıştay Raporunda, TÜRKSAT'a tahsis edilen frekans bantlarının Türk Telekom tarafından kullanıldığı bilgisine yer verildi. Türk Telekom'un (TT) özelleştirmesi sonrasında da bu durumun devam ettiği işaret edilen raporda "Bu vaziyeti son verilsin. Senelik kullanım bedelleri faizi ile geri alınsın" denildi. 

'HER RAPORDA UYARDIK'
Raporda, gerek TT, gerek TÜRKSAT için Sayıştay'ın geçmiş yıllarda hazırladığı denetim raporlarında sorunun çözümü için ikazlarda bulunulduğu kaydedilerek, ihtiyaç duyulan adımların atılmadığına vurgu yapıldı.

TÜRKSAT, BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU (Bilgi Teknolojileri Kurumu) ve Sayıştay arasında bir dizi yazışmanın yapıldığına işaret edilerek, verilen bir takım bilgilerin ise ikilemli olduğuna işaret edildi. Sayıştay raporuna göre, TÜRKSAT uydularına tahsis edilen frekans bantları Eylül 2004'de yapılan bir kontrat ile Türk Telekom'un kullanımına geçti. Rapora göre, kullanım bedeli ise ödenmedi. Raporda, TT tarafından geçmiş senelere dönük kullanım bedelinin ödenmesi gerektiğine işaret edilerek, kamu kaynağının ücretsiz olarak kullanıldığı eleştirisi yapıldı. Raporda, frekans bedellerinin TT'ye kullandırılmasına ilişkin ise "Mevzuatta bulunmayan gerekçelere dayandırıldı" değerlendirmesi yapıldı.

Sayıştay'ın bu bandın senelik bedelin yalnizca 2013 senesi için 26,4 milyon lira olduğuna ilişkin 2013 raporlarında tespiti vardır. 10 senelik bir süreyi kapsayan bu kullanımın yalnizca bedeli faiz ve temerrüdü hariç yaklaşık 250 milyon lirayı aşıyor.

TÜRKSAT DAVA AÇTI

Raporda, TÜRKSAT'a birçok defa yapılan uyarılar ertesi konunun yargıya taşındığı bilgisi de yer aldı. TÜRKSAT tarafından Türk Telekom'a karşı 11 Mart 2013'de Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi'nde alacak davansın açıldığı bilgisi rapora yansıdı. Söz konusu davanın devam ettiği öğrenildi.

Bu olay, Türkiye'nin Bağımsız Denetim Organlarına, Bağımsız Yargıya olan ihtiyacını göstermesi açıısından da dikkat çekici. Türkiyede yolsuzluğu ve yönetimin yanlışlarını önlemenin en önemli şartlarından birisi, Denetimin ve Yargının Bağımsız olmasıdır. Denetimin ve Yargının Bağımsız olduğu bir ülkede hiç bir yolsuzluk ebediyen gizli kalamaz. 

 

 

 

 

Bu Haber 1472 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!