Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TELEKOM OPERATÖRLERİNDE MİT KONTROLÜTELEKOM OPERATÖRLERİNDE MİT KONTROLÜ

Tarih: 2015-02-13

Paralel yapı diye adlandırılan oluşumun Hükümet'ten MİT'e kadar en kritik noktalarının dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından, yasa dışı dinlemelere karşı yeni tedbirler yolda.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, GSM şirketleri üzerinden yasa dışı dinlemelerle ilgili Turkcell, Avea, Vodafone ve Türk Telekom'a yönelik önlem almak istediklerini, böyle kritik yerlerde MİT'in onayından geçmiş kişilerin çalışması gerektiğini söyledi. 17 Aralık operasyonun sürecinden bugüne kadar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) ilişkin kritik pozisyonda olan kişileri derhal görevlerinden alınırken alt düzeyde de yine kritik birimlerde, kritik işlerin başında olanlar değiştirmişti. TİB'in binasından taşınmak için de yasal düzenleme yapacaklarını belirten Bakan Lütfi Elvan, operatörlere yönelik de düzenlemelerin yolda olduğunu haberini verdi. İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sunduğu "Neler Oluyor?" programına konuk olan Bakan Elvan, şunları kaydetti: "Düşünün siz Başbakanın, Genelkurmay Başkanının telefonunun IMEI numarasını bileceksiniz, o numara üzerinden dinleme yapacaksınız. Bunu herkesin bilmesi mümkün değil. Bu tür durumları gördükçe bizde özellikle operatör servislerine yönelik 3-5 ay önce Almanya'nın değişik şekillerde dinlediği ortaya çıktığı anda bir denetim yapıldı. Gerektiğinde bu tür denetimleri yapmaya devam edeceğiz. Özellikle bu birimlerde mutlaka MİT ve ilgili güvenlik birimlerimizin onayından geçmiş olan kişilerin çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda biz tabii ki hassasiyet gösteriyoruz, kurumlar özellikle operatörler uyarılıyor, Bilgi, Teknolojileri İletişim Kurumu tarafından gereken hassasiyetin gösterilmesi noktasında. Ama görünen tablo, 17-25 Aralık öncesi vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. Turkcell, Avea, Vodafone ve Türk Telekom'a yönelik bazı önlem alma düşüncemiz var. O konu üzerinde çalışıyoruz. Neticede bu tür uygulamaların özellikle yasadışı yol ve yöntemlerin önünün mutlak suretle kesilmesi gerektiğini düşünüyorum."

Dinleme ile ilgili olarak gelen mahkeme kararlarını da çapraz denetime tabi tuttuklarını anlatan Elvan şöyle devam etti: "Örneğin herhangi bir mahkeme kararıyla bir telefon numarası geliyorsa o telefon numarasının kime ait olduğuyla -o şahsa mı ait yoksa başka bir şahsa mı ait, belgeler tamamlanmış mı, tamamlanmamış mı- ilgili bir durum söz konusu ise doğrudan bir o mahkeme kararını veya savcılıkla ilgili talebi geri iade ettik. Onunlar ilgili eksikliklerin giderilmesi ve böyle bir kararın alınamayacağına dair yazıyla mahkemeye bunu bildiriyoruz. Üçüncü olarak eğer eksik bir belge varsa geri iade ediyoruz. Bunların kontrolleri yapılıyor. Yine TİB'de mahkeme kararıyla dinlenen kişi sayısının çapraz kontrolleri yapılıyor. Yani kaç mahkeme kararı var, kaç kişi dinleniyor. Bununla ilgili bir sağlama yapılıyor."

 

Türk Telekom İmtiyaz Sözleşmesinin 29. maddesinde, çalışanlar için güvenlik soruşturması öngörülmüştür. Ancak bugüne kadar 29. maddenin ne şekilde uygulanıp uygulanmadığı belli olmadığı gibi, İmtiyaz Sözleşmesinin diğer hükümlerinin de idarece denetlenip denetlenmediği, meçhuldür.

Bu Haber 1083 defa okunmuştur.
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
TURKCELL VE TOBB´DAN KADIN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!