7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BİZDEN BİR SANATÇI: ZEYNEL KUŞÇUBİZDEN BİR SANATÇI: ZEYNEL KUŞÇU

Tarih: 2015-02-19

PTT ve Türk Telekom Çalışanları Arasından çok sayıda sanatçı çıkmıştır. Yazar, şair, müzisyen, ressam, heykeltraş, fotoğraf sanatçısı ve ses sanatkarı.

Mesela; Peyami Safa, Orhan Veli, Sezen Aksu, Osman Nihat Akın, Ali Rıza Binboğa, Bedia Muvahhit... Bir çırpıda aklımıza gelenler...

Bunlardan birisi de son zamanlarda daha fazla tanınmaya başlayan, Adanalı Ses sanatçısı Zeynel KUŞÇU..

Zeynel Kuşçu ile ADANA MEDYA'da bir söyleşi yayınlandı..

Bu söyleşide bizim dikkatimizi çeken bir ayrıntı oldu. 35 Yıllık Sanatçı Zeynel KUŞÇU Türk Telekom'da çalıştığı dönemde kaset yapmak istemiş. Ama Türk Telekom Yöneticileri "Sen devlet memurısun. Devlet Memuruna başka iş ve hizmet yasağı var." Demişler. Kaset çıkarmasına engel olmuşlar. Ne zaman ki Türk Telekomdan ayrılmış Milli Eğitim'e geçmiş o zaman kaset çıkarabilmiş.

Oysa, Türk Telekom'un A.Ş olduğu, pek çok yönden çalışanlarının 657 Kurallarına tabii olmadığı bir yana, Devlet memurları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine uyulmak şartıyla, müzik kaseti çıkarmalarının önünde bir engel yoktur. Bu bir ticari faaliyet sayılamaz. Mevzuatı çok katı yorumlayarak, Personelin önüne engeller çıkaran bu tür yöneticiler pek çok yetenekli personelin önünü kapattılar.

Sayın KUŞÇU'ya sanat yaşantısında başarılar diliyoruz...

Aşağıda Zeynel KUŞÇU ile ADANA MEDYA'da yer alan söyleşi'yi bilginize sunuyoruz..

‘Adı Yetiyor’ isimli son albümüyle dillerden düşmeyen şarkıların altına imza atan Adanalı Sanatçı Zeynel Kuşçu, 35 yıllık müzik hayatını Adana Medya’ya anlattı. Bestekar yönüyle de tanınan Kuşçu, “Kimse müziğe sağlam yatırım yapmak, hoş müzik dinletmek niyetinde değil” diyerek sektörün içinde bulunduğu durumu tanımlıyor.

Adanalı Sanatçı Kuşçu: Müzik piyasasını bitiren yapımcılardır

Buğulu sesi ve sempatik tavırlarıyla onbinlerin gönlünde taht kuran Adanalı Sanatçı Zeynel Kuşçu, ‘Adı yetiyor’ isimli son albümüyle dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başardı. Seslendirdiği şarkıların tamamı kendi bestesi olan Kuşçu, “Müzik piyasasındaki bütün emek hırsızlığına rağmen, dimdik ayakta durarak Adana’nın sesi olmaya devam edeceğim” diyor. Adana Medya’nın konuğu olan Kuşçu ile yaptığımız röportajı ilgiyle okuyacaksınız.     

ZEYNEL KUŞÇU’YU TANIYABİLİRMİYİZ?

Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Kuzupınarı Köyü’nde, 1964 yılında dünyaya geldim. Aslen Sivaslı’yım. Babasının memuriyeti ve ilk tayin yeri Adana olduğu için Adana Yumurtalık ilçesi Kuzupınarı köyünde ilkokulu bitirdikten sonra ortaokulu Adana 23 Nisan Ortaokulu’nda, Liseyi İzmir Karşıyaka Lisesi’nde, Yüksekokulu Çukurova Üniversitesi’nde okudum. İzmir’de bir çok sanatçı ile sahne aldım turnelere çıktım.1983 yılında Samsun’da turnede iken bir kızla tanışarak 1984 yılında evlendim. Babamın baskıları ile memuriyete başladım. Önce PTT’de daha sonra Türk Telekom da teknisyeni olarak devam ettim. İçindeki müzik aşkı bir yandan da kor gibi yanıyordu. Türk Telokom’u 3 defa albüm yapmak için mahkemeye versem de memur ek iş yapamaz maddesinden hep reddedildim. 2005 yılında Milli Eğitime yatay geçişle Kültür Bakanlığı, Valilik özel izniyle, 2011’de söz müzik bana ait Duyguların Babası Deli Kız adlı ikinci albümümü yaptım. Halen Seyhan Sakarya İlköğretim Okulunda görev yapmaktayım. 5 çocuk babasıyım.

MÜZİĞE OLAN İLGİNİZ NASIL BAŞLADI?

Küçük yaşlarda şarkı söyleyerek başladım. Enstrüman aletleri çalmaya ilgim vardı. Fakat köyün imamı olan babam şarkı söylememi istemezdi. Kızar ve engellerdi beni. Para biriktirip aldığım sazları kırar, bende her defasında yenisini alırdım. Ortaokul 2’inci sınıfta, 13 yaşındayken resim öğretmenim sesimin güzel olduğunu fark ederek beni teşvik etti. Onun sayesinde müzik eğitimi almaya başladım.

İLK ALBÜMÜNÜZÜ NE ZAMAN ÇIKARDINIZ?

Lise son sınıf öğrencisi, 17 yaşında bir gençken ilk albümüm olan ‘Sarhoş diye’yi piyasaya çıkardım. 1982 yılında stüdyoya girmiştim. Bu albümü Adana’da doldurduk. Müzik yönetmenim Nuri Genç’ti. Üzerime çok emeği geçti. Daha sonra 2011 yılında ‘Deli kız’ ve son olarak ‘Adı yetiyor’ olmak üzere 2 albüm daha yaptım.

MÜZİSYENLİK DIŞINDA FARKLI BİR MESLEĞİNİZ VAR MI?

Müzik hayatımda her zaman ön planda yer aldı. Fakat öğretmenliği de en az müzik kadar çok sevdim. Şu an Seyhan Sakarya Ortaokulu’nda görev yapmaktayım. Müzik hayatımı ailem kadar mesai arkadaşlarım da destekliyor. Başta okul müdürümüz Ali Fuat Bulut, müdür yardımcılarım Halil Kaya, Şahin Sedat Ergünay ve Yakup Aydoğan’a sizlerin aracılığıyla teşekkür ediyorum.

Bu Haber 3045 defa okunmuştur.
BAHTINUR ERSEN’İN BABASI VEFAT E
ALİ ATMACA´NIN BABASI VEFAT ETTİ
ÜMMET EREN VEFAT ETTİ
ZUHAL ÇELİK´İN ANNESİ VEFA
RAMADAN İLÇİKTAY AMELİYAT OLDU
ŞAKİR TALU VEFAT ETTİ
TARIK KORAY VEFAT ETTİ
ÖMER BAŞKURT VEFAT ETTİ
ATANUR YILMAZ YAZDI: GEÇMİŞE ÖZL
MEHMET DİNLER VEFAT ETTİ
ALP ARSLAN’IN BABASI VEFAT ETTİ
ZAFER AYKIRI’NIN BABASI VEFAT ET
SABAHAT ÖZGÜR´ÜN ANNESİ VEFAT ET
SEMA YASAK’IN KIZI TRAFİK KAZASI
İMODSANCILARDAN BİRLİK VE VEFA
ŞEHİT YILMAZ ERZ’İ RAHMETLE ANIY
MUSTAFA AKGÜL´Ü KAYBETTİK
BEKİR ÖZTOPRAK AMELİYAT OLDU
HATİCE G.ŞAHMAN 2018 EDEBİYAT TA
İRFAN ÇAKIR VEFAT ETTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!