6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TT BYS’NİN AÇIKLAMASITT BYS’NİN AÇIKLAMASI

Tarih: 2015-02-19

16.02.2015 tarihinde TT BYS’DEN AYRILANLARIN DİKKATİNE başlıklı bir haber yapmış, BYS’den 2013 yılından önce ayrılmış olanların BYS’den alacakları olabileceğini ifade etmiş, gerekçelerini de belirtmiştik.

Daha sonra bazı arkadaşlarımızın,  BYS Müşteri Hizmetleri servisinde çalışanların  "bu haberin yalan olduğu" şeklinde bilgi verdiklerini iletmeleri üzerine “TT BYS YÖNETİMİNİ UYARIYORUZ” başlıklı bir haber yayınlamıştık.

Bu haberler üzerine TT BYS’nin Avukatı  Esra ŞEREN DEMİREL Derneğimizi arayarak aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur:

Sayın  Esra ŞEREN DEMİREL, 

·         21.12.2012 tarihinde Yönetim Kurulu tarafından, yürürlükte bulunan Sandık Genel Yönetmeliği 12. Madde hükmünü yerine getirmek adına ve Sandığa ait Genel Müdürlük Binası’nın üyelerimizin tamamına ait olması amacıyla, Yeniden Değerlemesinin yapılarak, yine Yönetmelikte belirtilen hak sahibi üyelere ortaya çıkacak kar paylarının verilmesi ve bu bedellerin ilgililerin rezervlerine eklenmesi kararı alınmıştır.

Genel Yönetmeliğin 12/B maddesi hükmü “30.09.2001 tarihinde Tasfiye Kurulunca belirlenen Genel Müdürlük Binasının değeri üye rezervlerine eklenmiştir. 30.09.2001 tarihinden sonra üye olanlar Genel Müdürlük Binasından pay alamazlar. 30.09.2001 tarihinde fiilen üye olan ve 01.01.2003 tarihinden itibaren emeklilik ödeneğine hak kazananların rezervine Genel Müdürlük binasının satışında tespit edilen değerlerin üzerinde satış kazancı doğması halinde, elde edilen kar payları ayrıca eklenir. Emekli ödeneğine hak kazanarak ayrılan üyeler  veya varisleri müracaatları halinde haklarını alırlar” şeklindedir. Bu şartları taşıyan üyelerin BYS hesaplarına, Sandık Genel Müdürlük binasının yeniden değerlemesi sonucu oluşan kâr payları aktarılmış,  buna ilişkin duyurular da  yapılmıştır.

·         Yine, üyelikten ayrılmış olsalar dahi ilgili yıla ilişkin, gerek Gayrimenkul gerekse Menkul  Kar Payı  aktarımlarının eski üyeler adına alacak olarak kayıtlanmaktadır.

Her iki şekilde de Sandıktan alacaklı bulunan üye listelerinin her Bölgenin Delegesine ilgililere duyurulmak üzere verildiğini, Sandık tanıtım personelince de gidilen yerdeki Türk Telekom İl Müdürleri ve Operasyon Müdürlerine bu üyelere ulaşılabilmesi için bilgi verildiği,  buna rağmen ayrılan üyelerden gayrimenkul ve menkul kar paylarını almayan üyelerin yine de bulunduğunu, bu üyelerimize de sicil numaraları  veya vatandaşlık numaralarını beyan etmeleri halinde alacak miktarlarının bildirildiğini, İstanbul’daki üyelerin alacaklarına ilişkin yayınlanan listenin de güncel durumu yansıtmadığını,  Müşteri Hizmetleri Servisi çalışanlarının “Yalan Haber” şeklinde bir beyanlarının olmaması gerektiğini, olmuşsa arayanların konuyu hatalı intikal ettirmelerinden kaynaklanmış olabileceğini, BYS Müşteri hizmetlerini arayan/arayacak olan eski üyelere üye numarasını veya vatandaşlık numarasını bildirmeleri halinde alacakları olup olmadıklarının bildirildiğini/bildirileceğini, BYS’nin mevcut ve eski üyeleri ile bir aile olduğunu beyan etmiştir.

Öte yandan BYS Yönetimi Genel Müdürlük Binasının Yeniden değerlendirilmesi sonucu alacakları olan personelin listesini Derneğimiz bildirmiştir.

TT BYS Yönetimine ve Sayın  Esra ŞEREN DEMİREL’e bu duyarlı tavırları için teşekkür ederiz.

Bu açıklamalardan sonra konuyu şu şekilde özetleyebiliriz;

1)      30.09.2001 tarihinde fiilen üye olan ve  1.1.2003 Tarihinde itibaren Türk Telekom BYS Üyeliğinde 5 yılını dolduran üyeler, bu tarihten sonra üyelikten ayrılmış olsalar dahi, Gayrimenkul Satışlarından ve Yeniden Değerlendirmelerden kaynaklanan alacaklarını BYS’yi arayarak alabilirler.

2)      Bu şartları taşıyan üyelerden 2013 yılından önce ayrılanların hesaplarına Genel Müdürlük binasının yeniden değerlendirmesi sonucu oluşan kar payı 2013 yılında aktarıldığı için diğer alacaklarını daha önce almış olsalar dahi,  Genel Müdürlük binasının yeniden değerlendirmesi sonucu oluşan alacakları olabilir.

3)      BYS’nın kar payları müteakip yılın Nisan ayında açıklanıp yılın  son günü  üye hesaplarına işlendiği için, ayrıldığı yıldan sonra o yılın farkını almayan üyelerden, Gayrimenkul Kar Payı alma hakkı olmayan üyelerin  bir yıllık “Menkul Kar Payı” alacağı  olabilir.”

Genel Müdürlük Binasının Yeniden değerlendirilmesi sonucu alacakları olan personelin listesine BURAYI TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz. Ancak yukarıda da açıklandığı gibi bu listede isimleri olmayan ayrılmış üyelerin MENKUL KAR PAYLARI veya Diğer Gayrimenkullerin satışından doğan GAYRİMENKUL KAR PAYLARI’ndan kaynaklanan alacakları olabileceği gibi, bu listede olan personelin de yine MENKUL KAR PAYLARI veya Diğer Gayrimenkullerden kaynaklanan GAYRİMENKUL KAR PAYLARI olabilir.

Bu nedenle 444 7 297 iletişim numarası üzerinden Üye İlişkileri ile irtibat kurularak alacağınızın olup olmadığını ve miktarını  öğrenebilirsiniz.
Dilekçenizi yazarken de, “TTBYS’den olan tüm alacaklarımın ödenmesini “ şeklinde yazarsanız, kısmi ödeme yapılmasının önüne geçersiniz.

Bu Haber 8772 defa okunmuştur.
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BİR İMZA... BİR SÖYLEŞİ...
EBRU KURSUNA BEKLİYORUZ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!