"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tarih: 2015-03-08

Kadınların haklarını elde etmek için harekete geçtiği 8 Mart 1857’den bu yana ne değişti? Bu tarihte Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaklaşık 40 bin kadın işçi “eşit işe eşit ücret” talebiyle cinsiyet ayrımcılığına son verilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve başladı. Polis müdahalesi ile karşılaşan, barikatlarla fabrikaya kıstırılan kadınların 129’u çıkan yangında can verdi. “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edilen 8 Mart’ın bu yıldönümünde ise kadınlar “kadına şiddete hayır” diyerek öncelikle yaşam hakları için gösteri yapacak. Tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi… Şiddet mağduru tüm kadınlar yâd edilecek, en çok da artık simgeleşmiş olan Özgecan’ın adı haykırılacak.

Kadınlar 158 yıldır politik, ekonomik ve sosyal hakları için mücadele ediyor, her alanda cinsiyete dayalı eşitlik mücadelesi veriyor. Bu mücadele Türkiye’de özellikle iş alanında “pozitif ayrımcılık” uygulamasıyla desteklenmek isteniyor, kadınların geçmişteki kayıplarının telafisine niyet ediliyor. Oysa kadın cephesinde her gün telafisi mümkün olmayan can kayıpları veriliyor. Seçme ve seçilme hakkını elde eden kadının, bugün bedeniyle ilgili kararlar vermesine bile izin verilmiyor. Kadının, bedenine kimin dokunacağına dair seçimleri hiçe sayılıyor. Kızların eğitim hakkı devlet aracılığıyla zorunluluk adı altında korunabilse de kızların eğitim kurumuna giderken güvenliği, bedeni, ruhu, canı korunamıyor. Kılık kıyafet özgürlüğünden bahsedilirken kadına tecavüzü haklı çıkarmak için kadının kıyafeti suça teşvik unsuru olarak gösteriliyor. Boşanmak isteyen kadın Medeni Kanun’a göre değil, erkeklik kanununa göre ancak darp edilerek boşanabiliyor. 2012 yılında kabul edilen “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesi” yasasına rağmen şiddet önlenemiyor, kadın korunamıyor, dolayısıyla aile hiç korunamıyor. Kadınlara ne veriliyor, kadınlardan neler alınıyor? Kadın bir yandan kadın hakları için mücadele ederken diğer yandan erkekler tarafından insanlık hakları yok ediliyor. Erkek egemen dünyada kadının varlığına ve sınırlarına erkeklerin kararınca olanak tanınıyor.

Bir 8 Mart günü daha kadının sorunları anlatılarak, çözüm yolları tartışılarak, gösteriler yapılarak, sloganlar atılarak kutlanacak. Aynı saatlerde bir yerlerde bazı kadınlar yine şiddete uğruyor olacak. Bazı kız çocukları travmalarını yetişkinliklerine taşıyacakları taciz ve tecavüzlerle boğuşuyor olacak. Kadın kimliği sindiriliyor, hiçleştiriliyor olacak. Bu 8 Mart günü de kadına yönelik şiddetin son bulmadığı bir gün olacak. Olacak; çünkü kadına yönelik şiddetin temelden çözülmesi amacıyla tedbirler almak yerine kadının kendini fiziksel olarak korumasına yönelik tavsiyeler veriliyor, kadının tek başına bulunmaması gereken yerler sıralanıyor, kadına imdat demenin farklı yolları öğretiliyor, şiddete uğradığında nereye başvurması gerektiği anlatılıyor, kadına şiddet uygulayanların alması gereken cezalar tartışılıyor. Maalesef ele ilk alınması gereken konu tümden unutuluyor: kadına şiddet uygulayanların, kadın haklarını hiçe sayanların, kadına istediğini yapmayı kendine hak görenlerin, kadınları metalaştıranların bilinçlendirilmesi ve yeni erkek nesillerinin eğitimi.

Bu Haber 826 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!