Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tarih: 2015-03-08

Kadınların haklarını elde etmek için harekete geçtiği 8 Mart 1857’den bu yana ne değişti? Bu tarihte Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaklaşık 40 bin kadın işçi “eşit işe eşit ücret” talebiyle cinsiyet ayrımcılığına son verilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve başladı. Polis müdahalesi ile karşılaşan, barikatlarla fabrikaya kıstırılan kadınların 129’u çıkan yangında can verdi. “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edilen 8 Mart’ın bu yıldönümünde ise kadınlar “kadına şiddete hayır” diyerek öncelikle yaşam hakları için gösteri yapacak. Tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi… Şiddet mağduru tüm kadınlar yâd edilecek, en çok da artık simgeleşmiş olan Özgecan’ın adı haykırılacak.

Kadınlar 158 yıldır politik, ekonomik ve sosyal hakları için mücadele ediyor, her alanda cinsiyete dayalı eşitlik mücadelesi veriyor. Bu mücadele Türkiye’de özellikle iş alanında “pozitif ayrımcılık” uygulamasıyla desteklenmek isteniyor, kadınların geçmişteki kayıplarının telafisine niyet ediliyor. Oysa kadın cephesinde her gün telafisi mümkün olmayan can kayıpları veriliyor. Seçme ve seçilme hakkını elde eden kadının, bugün bedeniyle ilgili kararlar vermesine bile izin verilmiyor. Kadının, bedenine kimin dokunacağına dair seçimleri hiçe sayılıyor. Kızların eğitim hakkı devlet aracılığıyla zorunluluk adı altında korunabilse de kızların eğitim kurumuna giderken güvenliği, bedeni, ruhu, canı korunamıyor. Kılık kıyafet özgürlüğünden bahsedilirken kadına tecavüzü haklı çıkarmak için kadının kıyafeti suça teşvik unsuru olarak gösteriliyor. Boşanmak isteyen kadın Medeni Kanun’a göre değil, erkeklik kanununa göre ancak darp edilerek boşanabiliyor. 2012 yılında kabul edilen “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesi” yasasına rağmen şiddet önlenemiyor, kadın korunamıyor, dolayısıyla aile hiç korunamıyor. Kadınlara ne veriliyor, kadınlardan neler alınıyor? Kadın bir yandan kadın hakları için mücadele ederken diğer yandan erkekler tarafından insanlık hakları yok ediliyor. Erkek egemen dünyada kadının varlığına ve sınırlarına erkeklerin kararınca olanak tanınıyor.

Bir 8 Mart günü daha kadının sorunları anlatılarak, çözüm yolları tartışılarak, gösteriler yapılarak, sloganlar atılarak kutlanacak. Aynı saatlerde bir yerlerde bazı kadınlar yine şiddete uğruyor olacak. Bazı kız çocukları travmalarını yetişkinliklerine taşıyacakları taciz ve tecavüzlerle boğuşuyor olacak. Kadın kimliği sindiriliyor, hiçleştiriliyor olacak. Bu 8 Mart günü de kadına yönelik şiddetin son bulmadığı bir gün olacak. Olacak; çünkü kadına yönelik şiddetin temelden çözülmesi amacıyla tedbirler almak yerine kadının kendini fiziksel olarak korumasına yönelik tavsiyeler veriliyor, kadının tek başına bulunmaması gereken yerler sıralanıyor, kadına imdat demenin farklı yolları öğretiliyor, şiddete uğradığında nereye başvurması gerektiği anlatılıyor, kadına şiddet uygulayanların alması gereken cezalar tartışılıyor. Maalesef ele ilk alınması gereken konu tümden unutuluyor: kadına şiddet uygulayanların, kadın haklarını hiçe sayanların, kadına istediğini yapmayı kendine hak görenlerin, kadınları metalaştıranların bilinçlendirilmesi ve yeni erkek nesillerinin eğitimi.

Bu Haber 1000 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!