7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tarih: 2015-03-08

Kadınların haklarını elde etmek için harekete geçtiği 8 Mart 1857’den bu yana ne değişti? Bu tarihte Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaklaşık 40 bin kadın işçi “eşit işe eşit ücret” talebiyle cinsiyet ayrımcılığına son verilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve başladı. Polis müdahalesi ile karşılaşan, barikatlarla fabrikaya kıstırılan kadınların 129’u çıkan yangında can verdi. “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edilen 8 Mart’ın bu yıldönümünde ise kadınlar “kadına şiddete hayır” diyerek öncelikle yaşam hakları için gösteri yapacak. Tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi… Şiddet mağduru tüm kadınlar yâd edilecek, en çok da artık simgeleşmiş olan Özgecan’ın adı haykırılacak.

Kadınlar 158 yıldır politik, ekonomik ve sosyal hakları için mücadele ediyor, her alanda cinsiyete dayalı eşitlik mücadelesi veriyor. Bu mücadele Türkiye’de özellikle iş alanında “pozitif ayrımcılık” uygulamasıyla desteklenmek isteniyor, kadınların geçmişteki kayıplarının telafisine niyet ediliyor. Oysa kadın cephesinde her gün telafisi mümkün olmayan can kayıpları veriliyor. Seçme ve seçilme hakkını elde eden kadının, bugün bedeniyle ilgili kararlar vermesine bile izin verilmiyor. Kadının, bedenine kimin dokunacağına dair seçimleri hiçe sayılıyor. Kızların eğitim hakkı devlet aracılığıyla zorunluluk adı altında korunabilse de kızların eğitim kurumuna giderken güvenliği, bedeni, ruhu, canı korunamıyor. Kılık kıyafet özgürlüğünden bahsedilirken kadına tecavüzü haklı çıkarmak için kadının kıyafeti suça teşvik unsuru olarak gösteriliyor. Boşanmak isteyen kadın Medeni Kanun’a göre değil, erkeklik kanununa göre ancak darp edilerek boşanabiliyor. 2012 yılında kabul edilen “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesi” yasasına rağmen şiddet önlenemiyor, kadın korunamıyor, dolayısıyla aile hiç korunamıyor. Kadınlara ne veriliyor, kadınlardan neler alınıyor? Kadın bir yandan kadın hakları için mücadele ederken diğer yandan erkekler tarafından insanlık hakları yok ediliyor. Erkek egemen dünyada kadının varlığına ve sınırlarına erkeklerin kararınca olanak tanınıyor.

Bir 8 Mart günü daha kadının sorunları anlatılarak, çözüm yolları tartışılarak, gösteriler yapılarak, sloganlar atılarak kutlanacak. Aynı saatlerde bir yerlerde bazı kadınlar yine şiddete uğruyor olacak. Bazı kız çocukları travmalarını yetişkinliklerine taşıyacakları taciz ve tecavüzlerle boğuşuyor olacak. Kadın kimliği sindiriliyor, hiçleştiriliyor olacak. Bu 8 Mart günü de kadına yönelik şiddetin son bulmadığı bir gün olacak. Olacak; çünkü kadına yönelik şiddetin temelden çözülmesi amacıyla tedbirler almak yerine kadının kendini fiziksel olarak korumasına yönelik tavsiyeler veriliyor, kadının tek başına bulunmaması gereken yerler sıralanıyor, kadına imdat demenin farklı yolları öğretiliyor, şiddete uğradığında nereye başvurması gerektiği anlatılıyor, kadına şiddet uygulayanların alması gereken cezalar tartışılıyor. Maalesef ele ilk alınması gereken konu tümden unutuluyor: kadına şiddet uygulayanların, kadın haklarını hiçe sayanların, kadına istediğini yapmayı kendine hak görenlerin, kadınları metalaştıranların bilinçlendirilmesi ve yeni erkek nesillerinin eğitimi.

Bu Haber 1034 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!