Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRITRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRI

Tarih: 2015-03-19

TRT ve Türk Telekom’a ayrıcalıklı muamele rekabete aykırı.

Rekabet Kurumu, kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanunları rekabete aykırı saydı. Türk Telekom, TRT ve TÜRKSAT’a sağlanan ayrıcalıklar sakıncalı görüldü. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, düzenlemelerde sadece politik hedefleri değil tüm olumsuzlukları hesaba katmak gerektiğini söyledi.

Rekabet Kurumu, kanun ve yönetmeliklerdeki rekabeti sınırlayan hükümleri içeren 2015 Rekabet Raporu’nu dün açıkladı. Rekabete aykırı hükümler arasında kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanun maddeleri de yer aldı. Türk Telekom, TÜRKSAT ve TRT gibi kurumlara kanunlarla önemli avantajlar sağlandığı tespit edildi. Telgraf ve Telefon Kanunu’nda yer alan ‘Türk Telekom, kanun çerçevesinde her türlü telekomünikasyon hizmetlerini yürütmeye ve telekomünikasyon altyapısını işletmeye yetkilidir.’ hükmünü sakıncalı bulan Rekabet Kurumu, bu kanun maddesinin pazarda ‘tek satıcı’ oluşturduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte aynı kanunun 33. maddesinde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TÜRKSAT AŞ’ye de diğer şirketlere tanınmayan çeşitli hukuki ve ekonomik avantajların sağlandığı belirtildi. TRT’yi bazı harç ve vergilerden muaf tutan ve çeşitli iletişim faaliyetlerinde indirim yapılmasına imkân tanıyan Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun ilgili maddeleri de rekabete aykırı bulundu.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kamunun düzenleme tasarlarken sadece politika hedeflerini değil ekonomi üzerinden doğrudan ya da dolayı olarak ortaya çıkabilecek tüm olumsuz etkileri hesaba katarak rekabeti en az sınırlayıcı seçenekleri bulma yolunda hareket etmesi gerektiğini söyledi. Kaldırımcı, rekabet ile düzenleme hedefleri arasında makul bir dengenin gözetilmesi konusunda hazırladıkları Mevzuat Listesi ve Rekabet Değerlendirmesi Rehberi’nin dikkate alınmasını istedi.

 

Bu Haber 1162 defa okunmuştur.
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
TÜRK TELEKOMDA BÖLGE MÜDÜRLERİ D
GÜNEY 1 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ALKIŞ
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!