7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRITRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRI

Tarih: 2015-03-19

TRT ve Türk Telekom’a ayrıcalıklı muamele rekabete aykırı.

Rekabet Kurumu, kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanunları rekabete aykırı saydı. Türk Telekom, TRT ve TÜRKSAT’a sağlanan ayrıcalıklar sakıncalı görüldü. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, düzenlemelerde sadece politik hedefleri değil tüm olumsuzlukları hesaba katmak gerektiğini söyledi.

Rekabet Kurumu, kanun ve yönetmeliklerdeki rekabeti sınırlayan hükümleri içeren 2015 Rekabet Raporu’nu dün açıkladı. Rekabete aykırı hükümler arasında kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanun maddeleri de yer aldı. Türk Telekom, TÜRKSAT ve TRT gibi kurumlara kanunlarla önemli avantajlar sağlandığı tespit edildi. Telgraf ve Telefon Kanunu’nda yer alan ‘Türk Telekom, kanun çerçevesinde her türlü telekomünikasyon hizmetlerini yürütmeye ve telekomünikasyon altyapısını işletmeye yetkilidir.’ hükmünü sakıncalı bulan Rekabet Kurumu, bu kanun maddesinin pazarda ‘tek satıcı’ oluşturduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte aynı kanunun 33. maddesinde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TÜRKSAT AŞ’ye de diğer şirketlere tanınmayan çeşitli hukuki ve ekonomik avantajların sağlandığı belirtildi. TRT’yi bazı harç ve vergilerden muaf tutan ve çeşitli iletişim faaliyetlerinde indirim yapılmasına imkân tanıyan Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun ilgili maddeleri de rekabete aykırı bulundu.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kamunun düzenleme tasarlarken sadece politika hedeflerini değil ekonomi üzerinden doğrudan ya da dolayı olarak ortaya çıkabilecek tüm olumsuz etkileri hesaba katarak rekabeti en az sınırlayıcı seçenekleri bulma yolunda hareket etmesi gerektiğini söyledi. Kaldırımcı, rekabet ile düzenleme hedefleri arasında makul bir dengenin gözetilmesi konusunda hazırladıkları Mevzuat Listesi ve Rekabet Değerlendirmesi Rehberi’nin dikkate alınmasını istedi.

 

Bu Haber 1217 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!