DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRITRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRI

Tarih: 2015-03-19

TRT ve Türk Telekom’a ayrıcalıklı muamele rekabete aykırı.

Rekabet Kurumu, kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanunları rekabete aykırı saydı. Türk Telekom, TRT ve TÜRKSAT’a sağlanan ayrıcalıklar sakıncalı görüldü. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, düzenlemelerde sadece politik hedefleri değil tüm olumsuzlukları hesaba katmak gerektiğini söyledi.

Rekabet Kurumu, kanun ve yönetmeliklerdeki rekabeti sınırlayan hükümleri içeren 2015 Rekabet Raporu’nu dün açıkladı. Rekabete aykırı hükümler arasında kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanun maddeleri de yer aldı. Türk Telekom, TÜRKSAT ve TRT gibi kurumlara kanunlarla önemli avantajlar sağlandığı tespit edildi. Telgraf ve Telefon Kanunu’nda yer alan ‘Türk Telekom, kanun çerçevesinde her türlü telekomünikasyon hizmetlerini yürütmeye ve telekomünikasyon altyapısını işletmeye yetkilidir.’ hükmünü sakıncalı bulan Rekabet Kurumu, bu kanun maddesinin pazarda ‘tek satıcı’ oluşturduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte aynı kanunun 33. maddesinde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TÜRKSAT AŞ’ye de diğer şirketlere tanınmayan çeşitli hukuki ve ekonomik avantajların sağlandığı belirtildi. TRT’yi bazı harç ve vergilerden muaf tutan ve çeşitli iletişim faaliyetlerinde indirim yapılmasına imkân tanıyan Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun ilgili maddeleri de rekabete aykırı bulundu.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kamunun düzenleme tasarlarken sadece politika hedeflerini değil ekonomi üzerinden doğrudan ya da dolayı olarak ortaya çıkabilecek tüm olumsuz etkileri hesaba katarak rekabeti en az sınırlayıcı seçenekleri bulma yolunda hareket etmesi gerektiğini söyledi. Kaldırımcı, rekabet ile düzenleme hedefleri arasında makul bir dengenin gözetilmesi konusunda hazırladıkları Mevzuat Listesi ve Rekabet Değerlendirmesi Rehberi’nin dikkate alınmasını istedi.

 

Bu Haber 1050 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!