Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRITRT VE TELEKOM’A AYRICALIK REKABETE AYKIRI

Tarih: 2015-03-19

TRT ve Türk Telekom’a ayrıcalıklı muamele rekabete aykırı.

Rekabet Kurumu, kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanunları rekabete aykırı saydı. Türk Telekom, TRT ve TÜRKSAT’a sağlanan ayrıcalıklar sakıncalı görüldü. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, düzenlemelerde sadece politik hedefleri değil tüm olumsuzlukları hesaba katmak gerektiğini söyledi.

Rekabet Kurumu, kanun ve yönetmeliklerdeki rekabeti sınırlayan hükümleri içeren 2015 Rekabet Raporu’nu dün açıkladı. Rekabete aykırı hükümler arasında kamu kuruluşlarına avantaj sağlayan kanun maddeleri de yer aldı. Türk Telekom, TÜRKSAT ve TRT gibi kurumlara kanunlarla önemli avantajlar sağlandığı tespit edildi. Telgraf ve Telefon Kanunu’nda yer alan ‘Türk Telekom, kanun çerçevesinde her türlü telekomünikasyon hizmetlerini yürütmeye ve telekomünikasyon altyapısını işletmeye yetkilidir.’ hükmünü sakıncalı bulan Rekabet Kurumu, bu kanun maddesinin pazarda ‘tek satıcı’ oluşturduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte aynı kanunun 33. maddesinde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TÜRKSAT AŞ’ye de diğer şirketlere tanınmayan çeşitli hukuki ve ekonomik avantajların sağlandığı belirtildi. TRT’yi bazı harç ve vergilerden muaf tutan ve çeşitli iletişim faaliyetlerinde indirim yapılmasına imkân tanıyan Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun ilgili maddeleri de rekabete aykırı bulundu.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, kamunun düzenleme tasarlarken sadece politika hedeflerini değil ekonomi üzerinden doğrudan ya da dolayı olarak ortaya çıkabilecek tüm olumsuz etkileri hesaba katarak rekabeti en az sınırlayıcı seçenekleri bulma yolunda hareket etmesi gerektiğini söyledi. Kaldırımcı, rekabet ile düzenleme hedefleri arasında makul bir dengenin gözetilmesi konusunda hazırladıkları Mevzuat Listesi ve Rekabet Değerlendirmesi Rehberi’nin dikkate alınmasını istedi.

 

Bu Haber 1179 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
DEVLET TELEKOM’A EL KOYSUN İSTİY
BAŞBAKAN: TELEKOM´A MÜDAHALE EDE
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!