Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
PTT´NİN 1 TL´LİK İŞLEM ÜCRETİ HAKSIZ !PTT´NİN 1 TL´LİK İŞLEM ÜCRETİ HAKSIZ !

Tarih: 2015-03-22

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Ankara’da PTT’lerin doğalgaz için aldıkları 1 TL’lik işlem ücretini haksız buldu.

Kararı temyiz eden PTT, bu sefer mahkemeden ret kararı aldı. Böylece Ankara’da PTT’ler tarafından doğalgaz için alınan 1 TL işlem ücretinin haksız olduğuna karar verildi. 

S.T adlı vatandaş, PTT Sincan Şubesi’nden doğalgaz alımı esnasında kendisinden kart dolum ücreti olarak tahsil edilen 1 TL’nin tahsili için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Konuyu değerlendiren tüketici heyeti PTT şubesinden savunması istedi. Şube, söz konusu işlemler için Başkent Gaz ile imzalanan protokol kapsamında işlem sırasında 1 TL’nin müşteriden alınacağı yönünde karara varıldığını belirtti. Şube savunmasında ayrıca 12 Ağustos 2013’ten itibaren gişe personeli tarafından müşteri bilgilendirilerek gaz satışının yapıldığı vurgulandı. 

“PTT MASRAFINI BAŞKENT DOĞALGAZ’DAN TAHSİL ETMELİ”

Kararı inceleyen ve gerekçesini açıklayan tüketici hakem heyeti, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun 11. maddesinin birinci fıkrasının 4 numaralı bendinde yer alan “… belirlenen perakende satış fiyatının dışında tüketicilerden herhangi bir ad altında ücret talep edilemez” maddesine atıf yaptı. Tüketici hakem heyeti ayrıca, Başkent Doğalgaz ve PTT arasında 1 TL’lik ücret alınacağını dair bir anlaşma yapıldığını fakat bu anlaşmada Başkent Doğalgaz ve tüketici arasında yapılmadığını, tüketici onayı olmadan hizmet sağlayıcının bu tarz bir anlaşmayı tüketici adına yapmasının doğru olmadığını ve tüketiciye ek ödeme yüklendiğini karar verdi. Hakem heyeti ayrıca, PTT’nin tahsil ettiği 1 TL’lik ücreti tüketiciden değil Başkent Doğalgaz adına tahsilat ve gaz satışı yaptığı için personel ve kırtasiye giderlerinin masrafını Başkent Doğalgaz’dan tahsil etmesi gerektiği kanaatinin oluştuğunu kaydetti. 

“HİZMET TÜKETİCİNİN AYAĞINA GİDİYOR, ÜCRETE KATLANMALILAR”

Hakem kurulu kararına itiraz ederek dava açan PTT, ticari bir işletmenin asıl amacının kar elde etmek olduğunu ve verilen hizmet karşılığında ücret alındığını ileri sürdü. PTT ayrıca, hizmetin tüketicinin ayağına gittiğini, Başkent Doğalgaz bürolarının PTT kadar yaygın olmadığını, tüketicinin hemen her yerde hizmet alabilmesi için PTT şubesinden kira, elektrik, su, personel, kırtasiye giderlerini göz önüne alarak asgari hadden belirledikleri bu ücrete katlanması gerektiğini öne sürdü. 

Ankara Batı 2. Tüketici Mahkemesi’nin verdiği kararda şu ifadeler yer aldı: "Satıcı ve sağlayıcının satıcı ile müzakere etmeden tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birinin tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Bu nedenle hakem heyetinin kararının usul ve kanuna uygun olduğu kanaatiyle davanın reddine karar verilmiştir."

Bu Haber 789 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!