Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
PTT´NİN 1 TL´LİK İŞLEM ÜCRETİ HAKSIZ !PTT´NİN 1 TL´LİK İŞLEM ÜCRETİ HAKSIZ !

Tarih: 2015-03-22

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Ankara’da PTT’lerin doğalgaz için aldıkları 1 TL’lik işlem ücretini haksız buldu.

Kararı temyiz eden PTT, bu sefer mahkemeden ret kararı aldı. Böylece Ankara’da PTT’ler tarafından doğalgaz için alınan 1 TL işlem ücretinin haksız olduğuna karar verildi. 

S.T adlı vatandaş, PTT Sincan Şubesi’nden doğalgaz alımı esnasında kendisinden kart dolum ücreti olarak tahsil edilen 1 TL’nin tahsili için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Konuyu değerlendiren tüketici heyeti PTT şubesinden savunması istedi. Şube, söz konusu işlemler için Başkent Gaz ile imzalanan protokol kapsamında işlem sırasında 1 TL’nin müşteriden alınacağı yönünde karara varıldığını belirtti. Şube savunmasında ayrıca 12 Ağustos 2013’ten itibaren gişe personeli tarafından müşteri bilgilendirilerek gaz satışının yapıldığı vurgulandı. 

“PTT MASRAFINI BAŞKENT DOĞALGAZ’DAN TAHSİL ETMELİ”

Kararı inceleyen ve gerekçesini açıklayan tüketici hakem heyeti, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun 11. maddesinin birinci fıkrasının 4 numaralı bendinde yer alan “… belirlenen perakende satış fiyatının dışında tüketicilerden herhangi bir ad altında ücret talep edilemez” maddesine atıf yaptı. Tüketici hakem heyeti ayrıca, Başkent Doğalgaz ve PTT arasında 1 TL’lik ücret alınacağını dair bir anlaşma yapıldığını fakat bu anlaşmada Başkent Doğalgaz ve tüketici arasında yapılmadığını, tüketici onayı olmadan hizmet sağlayıcının bu tarz bir anlaşmayı tüketici adına yapmasının doğru olmadığını ve tüketiciye ek ödeme yüklendiğini karar verdi. Hakem heyeti ayrıca, PTT’nin tahsil ettiği 1 TL’lik ücreti tüketiciden değil Başkent Doğalgaz adına tahsilat ve gaz satışı yaptığı için personel ve kırtasiye giderlerinin masrafını Başkent Doğalgaz’dan tahsil etmesi gerektiği kanaatinin oluştuğunu kaydetti. 

“HİZMET TÜKETİCİNİN AYAĞINA GİDİYOR, ÜCRETE KATLANMALILAR”

Hakem kurulu kararına itiraz ederek dava açan PTT, ticari bir işletmenin asıl amacının kar elde etmek olduğunu ve verilen hizmet karşılığında ücret alındığını ileri sürdü. PTT ayrıca, hizmetin tüketicinin ayağına gittiğini, Başkent Doğalgaz bürolarının PTT kadar yaygın olmadığını, tüketicinin hemen her yerde hizmet alabilmesi için PTT şubesinden kira, elektrik, su, personel, kırtasiye giderlerini göz önüne alarak asgari hadden belirledikleri bu ücrete katlanması gerektiğini öne sürdü. 

Ankara Batı 2. Tüketici Mahkemesi’nin verdiği kararda şu ifadeler yer aldı: "Satıcı ve sağlayıcının satıcı ile müzakere etmeden tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birinin tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Bu nedenle hakem heyetinin kararının usul ve kanuna uygun olduğu kanaatiyle davanın reddine karar verilmiştir."

Bu Haber 771 defa okunmuştur.
PTT´DEN TARİHİ MASA AÇIKLAMASI
VODAFONE VAKFI DÜŞ ORTAKLARI ARI
PTT PERSONELİ HAKLARINDA İYİLEŞT
İNTERNETİ ÇALINAN OKUL ÇARESİZ
PTT ve KABLONET´E SORULAR
KOBİLERİN KURTARICISI: VERİ MERK
PTT MEMURLUĞUNDAN FETÖ KAYMAKAML
33 TELEKOM ÇALIŞANINA GÖZALTI
PTT İHALELERİNDE SORULAR
PTT´DEN MUHTEŞEM HIZ
İSLAM AHLAKI ve SANAL ALEM
WHATS-APP ÜCRETLİ Mİ OLUYOR
MOBİL BAYRAMLAŞMA
5 G´DE TÜRKİYE İMZASI DA OLACAK
ALLAH´IM SANA YAKARIYORUZ
ZAFER BAYRAMINDA UTANMAK
KAMU KURUMLARINDAKİ ETİK İHLALLE
ÖDÜLLER ÖDÜL MÜ?
PTT´NİN AÇIKLAMASI
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!