DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KREDİ KARTINA TEFECİ FAİZİKREDİ KARTINA TEFECİ FAİZİ

Tarih: 2015-03-24

Eğer sıkışıp tefeciden borç  para alırsanız , yüzde 20 faiz ödersiniz .. Eğer sıkışıp kredi kartınızla avans şeklinde banka kredisi alırsanız, yüzde 26.40 oranında faiz ödersiniz. 
Merkez Bankası gösterge faizi olan bir haftalık repo faizi yüzde 7.5’tir.
Bankalar geçici likidite ihtiyaçlarını karşılamak için Merkez bankasına  ticari senet ve vesikaları reeskonta verirler. Bunun için Merkez bankasına ödedikleri faiz yüzde 9, senet karşılığı avans aldıklarında ise ödedikleri faiz yüzde 10.5 tir. 
Bankaların  mevduat hesaplarına ödedikleri ortalama  faiz  de yüzde 8 dir. 
Buna karşılık Bankalar kredi kartlarından TL için yüzde 26.40 ve yüzde 30.24  faiz, döviz için yüzde 19.44 ve 25.44 faiz alıyorlar.

Dövizlerde yüzde 25.44 faiz, duyan yabancıya, dudak uçuklatacak bir faizdir.
Kredi kartlarında, yıllık aidat ve yüksek faiz, bankalarla tüketiciler arasında sorun yaratıyor. Eğer banka ve kredi kartları faizleri, kredi kartı mağdurları yaratıyorsa, bunu çözecek olan siyasi iktidardır. Ancak siyasi iktidar da her seferinde bankalardan yana taraf oluyor... Sorun çözülmüyor. 
Medya da bu güne kadar hep bankalardan yana tavır koydu. Örneğin iktidar partisinin kredi kartları konusundaki yaklaşımlarını duyurdu... Ancak muhalafet  partilerinin bu güne kadar, kredi kartlarına uygulanan fahiş faizin düşürülmesi için verdiği kanun tekliflerini duyurmadı. 
Medyanın bu konuda tüketici yanında bir lobi oluşturması gerekirken, bu güne kadar bankalar yanında lobi oluşturdu. Çünkü kârı gazete satışından değil, banka reklamlarından elde ediyor. 
Tüketici de kendi sorununa sahip çıkmıyor... Birkaç dernek dışında sesi çıkmıyor. 
Kredi kartlarından , faiz dışında da paralar alınıyor. Sorun oluyor. Ancak asıl sorun kredi kartları faizleridir... Maalesef, hükümet asıl bu sorunda bankalardan daha çok bankacı oluyor.

AKP iktidarı, Bankaların kontrolünde bir piyasa ekonomisi ve bir ekonomi dünyası kurmuştur. Hükümeti bazı üyeleri MB gösterge faizinin düşmesini isterken, tefeciden yüksek kredi kartı faizlerini görmezler mi?

Aslında  yasaya göre MB kredi faizlerinde üst sınırı tayin ediyor. Bütün bankalar bu üst sınırdan faiz alıyor. Eğer piyasa ekonomisi çalışsaydı, bankalar arası rekabet olsaydı, bankalar kredi kartlarından farklı oranlarda faiz alırdı. Eğer  bankalar arasında rekabet yoksa kartelleşme var demektir. 
Dünyanın hangi ülkesinde faizler aylık ilan ediliyor? Aylık faiz üzerinden hesap ediliyor? Faiz denilince yıllık faiz anlaşılır... Neden kredi kartlarında aylık faiz uygulanıyor? 
Kredi kartlarında aylık faiz, birçok ülkenin yıllık faizinden yüksektir. Bu nasıl garabettir? Bu şartlarda Türkiye’de istikrara kim inanır?

Asgari ücretli birisinin kredi kartlarına  yüzde 30 faiz vermesi, kamuoyunun vicdanını rahatsız ediyor. Ancak Bankaların vicdanını rahatsız etmiyor. Demek ki hükümetin de vicdanını rahatsız etmiyor.


Prof.Dr. Esfendar KORKMAZ

Bu Haber 1193 defa okunmuştur.
GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ?
BİR ŞERİFE VAR ONDAN İÇERİ...
FRANSA PTT´SİNDE FARKLI Bİ
HGS´Yİ 10 KAT CEZALI ÖDEME
ZEHİR ÇETESİNİN REİSİ PTT MÜDÜRÜ
KİRLETİLEN, SOLAN ADALET
PARALEL TWİTTER BİLE KURMUŞLAR
KABOTAJ BAYRAMI ve BİR ŞİİR
BTK ESKİ BAŞK. YARD. HAKKINDA İD
ELEKTRONİK CİHAZLARA TRT İÇİN E
İMTİYAZLI BÜROKRATLAR
ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKA
TATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUN
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
PTT´DEN SoSYAL BİR HAMLE
ŞİİR TADINDA ESKİ DATÇA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!