7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
KREDİ KARTINA TEFECİ FAİZİKREDİ KARTINA TEFECİ FAİZİ

Tarih: 2015-03-24

Eğer sıkışıp tefeciden borç  para alırsanız , yüzde 20 faiz ödersiniz .. Eğer sıkışıp kredi kartınızla avans şeklinde banka kredisi alırsanız, yüzde 26.40 oranında faiz ödersiniz. 
Merkez Bankası gösterge faizi olan bir haftalık repo faizi yüzde 7.5’tir.
Bankalar geçici likidite ihtiyaçlarını karşılamak için Merkez bankasına  ticari senet ve vesikaları reeskonta verirler. Bunun için Merkez bankasına ödedikleri faiz yüzde 9, senet karşılığı avans aldıklarında ise ödedikleri faiz yüzde 10.5 tir. 
Bankaların  mevduat hesaplarına ödedikleri ortalama  faiz  de yüzde 8 dir. 
Buna karşılık Bankalar kredi kartlarından TL için yüzde 26.40 ve yüzde 30.24  faiz, döviz için yüzde 19.44 ve 25.44 faiz alıyorlar.

Dövizlerde yüzde 25.44 faiz, duyan yabancıya, dudak uçuklatacak bir faizdir.
Kredi kartlarında, yıllık aidat ve yüksek faiz, bankalarla tüketiciler arasında sorun yaratıyor. Eğer banka ve kredi kartları faizleri, kredi kartı mağdurları yaratıyorsa, bunu çözecek olan siyasi iktidardır. Ancak siyasi iktidar da her seferinde bankalardan yana taraf oluyor... Sorun çözülmüyor. 
Medya da bu güne kadar hep bankalardan yana tavır koydu. Örneğin iktidar partisinin kredi kartları konusundaki yaklaşımlarını duyurdu... Ancak muhalafet  partilerinin bu güne kadar, kredi kartlarına uygulanan fahiş faizin düşürülmesi için verdiği kanun tekliflerini duyurmadı. 
Medyanın bu konuda tüketici yanında bir lobi oluşturması gerekirken, bu güne kadar bankalar yanında lobi oluşturdu. Çünkü kârı gazete satışından değil, banka reklamlarından elde ediyor. 
Tüketici de kendi sorununa sahip çıkmıyor... Birkaç dernek dışında sesi çıkmıyor. 
Kredi kartlarından , faiz dışında da paralar alınıyor. Sorun oluyor. Ancak asıl sorun kredi kartları faizleridir... Maalesef, hükümet asıl bu sorunda bankalardan daha çok bankacı oluyor.

AKP iktidarı, Bankaların kontrolünde bir piyasa ekonomisi ve bir ekonomi dünyası kurmuştur. Hükümeti bazı üyeleri MB gösterge faizinin düşmesini isterken, tefeciden yüksek kredi kartı faizlerini görmezler mi?

Aslında  yasaya göre MB kredi faizlerinde üst sınırı tayin ediyor. Bütün bankalar bu üst sınırdan faiz alıyor. Eğer piyasa ekonomisi çalışsaydı, bankalar arası rekabet olsaydı, bankalar kredi kartlarından farklı oranlarda faiz alırdı. Eğer  bankalar arasında rekabet yoksa kartelleşme var demektir. 
Dünyanın hangi ülkesinde faizler aylık ilan ediliyor? Aylık faiz üzerinden hesap ediliyor? Faiz denilince yıllık faiz anlaşılır... Neden kredi kartlarında aylık faiz uygulanıyor? 
Kredi kartlarında aylık faiz, birçok ülkenin yıllık faizinden yüksektir. Bu nasıl garabettir? Bu şartlarda Türkiye’de istikrara kim inanır?

Asgari ücretli birisinin kredi kartlarına  yüzde 30 faiz vermesi, kamuoyunun vicdanını rahatsız ediyor. Ancak Bankaların vicdanını rahatsız etmiyor. Demek ki hükümetin de vicdanını rahatsız etmiyor.


Prof.Dr. Esfendar KORKMAZ

Bu Haber 1282 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!