7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
F.NEBİL TURKCELL´İ DEĞERLENDİRDİF.NEBİL TURKCELL´İ DEĞERLENDİRDİ

Tarih: 2015-03-26

Sayın Füsun NEBİL bugün turk.internet.com da, sektörle ve ülke sorunları ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir yazı yayınladı. 

Bu yazıyı bilginize sunmak istedik;

Turkcell Genel Kurulunu Beklerken...... Kaos Sürüyor Anlaşılan....

Fransız yazar Samuel Beckett'in ünlü eseri "Godot'u Beklerken","Eylemsizliklerine yenilmiş insanların, Godot adında ne olduğunu bilinmeyen bir kimseyi veya "şeyi" beklemelerini konu alan absürd tiyatronun en önemli eserlerinden birisidir" diye tanıtılır. Turkcell Genel Kurulu'nu bekleyenler de eserin 2 karakteri olan Vladimir ve Estragon'dan farklı değiller. Çünkü olaylar bir o kadar gerçeküstü gibi gözüküyor. 

Şirketin 3 büyük ortağı, 10 yıldır sürdürdükleri çekişme ve davalaşmalar içinde, Türkiye'de etraflarına pek bakmadılar ya da böyle olabileceğine ihtimal veremediler gibi gözüküyor. SPK'nın tebliğleri "bak geliyorum ha" diye bağırdığı halde, hala kavgaya devam ettiler. Bugün artık "Godot'u Beklemeye Devam Edecekler."

Bunu neden söylüyoruz; Bugün içinde Turkcell ile ilgili 5 farklı gelişme oldu. Kısaca özetleyelim;

 

·         Sabah 9.02'de Sonera borsaya açıklama yaptı ve dolaylı hisselerinin tamamını (% 24,02) TeliaSonera Finland Oyj'ye devrettiğini açıkladı..

·         Hemen arkasından 9:03'de yine Sonera, Turkcell'in % 51'ini kontrol eden Turkcell Holding'in aldığı "temettü teklifi" kararını 3,925 milyar TL olarak duyurdu (Bkz : Sonera Turkcell'de 3,93 Milyar TL Temettü Anlaşmasına Vardıklarını Açıkladı)

·         Yine hemen arkasından saat 10 gibi gelen gellişme ise, Turkcell'in dolaylı da olsa 3cü büyük ortağı olan Rus Alfa grubundan geldi. Alfa ortakların arasında anlaşmadan memnun olduklarını açıklıyordu (Bkz : Alfa Grubu'ndan Turkcell ile İlgili Açıklama ve Düzeltme).

·         Ama akşam saatlerinde daha ilginç bir gelişme oldu. Genel Kurul'a nerdeyse 24 saatten az kalmışken, Turkcell Yönetim Kurulu'nun atadığı Genel Müdür haberini aldık ((Bkz : Turkcell'de Yeni CEO Kaan Terzioğlu Oldu).

·         ve Alfa bir daha sahne aldı.. sabah ki açıklamasına düzeltme gönderdi, "açmaz çözülemiyor" dedi (Bkz : Alfa Grubu'ndan Turkcell ile İlgili Açıklama ve Düzeltme).


Şimdi bu açıklamaları yorumlayalım;

Sabah Saatlerinde Temettü Açıklaması Ne Anlama Geliyor

Geçen yıl Ziraat Bankası kredisi ile "hisse sahipliği" konusu açıklığa kavuştuktan bu yana "temettü miktarı" tartışılıyor. 

Bu "Temettü miktarı" konusu bazılarının düşündüğünden daha önemli bir konu. Çünkü az-buz değil, 5 yıllık temettü dağıtılacak. Şirketin yabancı ortakları bu temettünün yarıdan fazlasını alacaklar. Hesaplanan miktar 2,3 milyar TL yani 910 milyon $. Bu da Türkiye'nin cari açığını bu kadar arttıracak.

O nedenle, hükümet tarafının bu rakamın daha düşük olmasını istediği sır değil. Diğer tarafta da ortak ve hissedarların baskısı ve 5 yıllık sabrı var. Sonuçta Sonera'nın Genel Kurul'dan 1 gün önce sabah yaptığı açıklamanın, temettü rakamını duyurma yoluyla kesinleştirme çabası olduğu konuşuldu. 

Genel Kurula 24 Saat Kala CEO Atanması Normal mi?

Sabah saatlerinde Sonera ve Alfa tarafından arka arkaya yapılan açıklamalar, Turkcell'in en büyük ortağı olan Turkcell Holding şirketinde ortakların uzlaşmaya vardığını gösteriyordu.

Ancak bu açıklamadan hemen sonra alelacele bir Genel Müdür açıklaması yapılması en azından "nezaket kurallarına" aykırı. Burada 3 ortağın Genel Kurul'da anlaşıp anlaşamayacağı beklenebilirdi. Anlaşabilmeleri durumunda, 3 ortağın temsilcilerinden oluşturulacak olan yeni yönetim kurulu, CEO gibi çok önemli bir pozisyon olan bu atamayı yapardı.

Ama SPK'nın atadığı ve şirketin ortakları olmayan yönetim kurulu beklemedi, nezaket de göstermedi. Üstelik, uzun süredir Kaan Terzioğlu ismini duyuyoruz ama bu ismin bu atanmasının yapılmayacağı, AKP'nin daha fazla uyum gösteren birisini aradığı konuşuluyordu. Acele tedbir alınıyor izlenimi yaratacak bir şekilde, elde duran atama yapılıverdi diye düşünenler var.

Yönetim Kurulu Değişecek mi?

Yarın Yönetim Kurulu'nun değişip, değişmeyeceğini göreceğiz ama bugünkü atamayı bir işaret olarak görüp, "hayır değişmiyecek" diyenler var. 

Peki şirketin en büyük hissesine ve yönetimine sahip olan Turkcell Holding'deki 3 ortak anlaşmış ise, yeni yönetim kurulu atayamazlar mı?

Normalde atamalıydılar. Sabah ve akşam saatlerinde Alfa'nın farklı açıklamalar yapmasına (daha doğrusu açıklamasını düzeltmesine) bakarak diyebiliriz ki, değişen bir şeyler var. Yani birileri yan çizmiş durumda ve bu muhtemelen Çukurova yani Karamehmet.

"Peki Karamehmet neden yan çizmiş olabilir?" diye düşünürsek; Normalde, onun da şirketin yönetimini geri almak isteyeceğini zannediyoruz. Ama belli ki öyle değil ya da yapamıyor. 

O zaman 2 olasılık var. Bunlardan birisi 3 ortağın arasında hala çözülememiş bazı konular olduğu. İkinci olasılık ise, hükümetin Turkcell içinde kalmak istiyor olması. Sonuç olarak Karamehmet Digitürk'ü ile diğer şirketleri ile TMSF'nin elinde. Ama zaten o, daha doğrudan Turkcell'İn kendisinden ötürü de hükümetin elinde. Ziraat Bankası'nın verdiği kredinin karşılığında --yeterli olmasına rağmen-- sadece Turkcell hisseleri değil, yanısıra Genel Enerji hisseleri de rehin verdiği söyleniyor.

Dolayısıyla Karamehmet istese de yönetimi devralamıyor olabilir. Çoğu kişi de böyle olduğunu zannediyor. Zaten "çoktandır konuşulan ama olmayacak" denilen Genel Müdür adayının, Genel Kurul'a 24 saat kala ve hatta akşam üstü saatlerde atanmasının yapılması da bunun en güçlü işareti olarak değerlendiriliyor.

Anlayacağınız hepimizin önünde "şah" çekenler var. Bir o taraf Şah çekiyor, bir bu taraf. Birisi "temettü miktarı" diyor, öbürü "CEO" diyor. Ama ikisinden hangisi "Şah"ın durumunu iyi anlamış bilemiyoruz.

Yani bekleyelim.. Belki de bütün bu yorumlar yersiz kalır.. Umarız öyle olur, önceki yazımızda belirttiğimiz üzere, Turkcell 'in bu Genel Kurulu sadece kendi ortaklarını değil, Türkiye'nin de geleceğini etkileyecek güçte (Bkz : Turkcell Genel Kurulu Sadece Ortaklarını Değil, Türkiye’nin Geleceğini de Etkiler).

Bu Haber 774 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!