TURKCELL 2015´DE NEREYE KOŞUYOR?TURKCELL 2015´DE NEREYE KOŞUYOR?

Tarih: 2015-04-16

Derneğimizce her yıl Telekomünikasyon sektörünün en iyilerine verilen "TELEKOMCULAR DERNEĞİ ÖDÜLLERİ”nden “2014 Yılı Özel Ödülü" alan T24.com yazarlarından Füsun Sarp Nebil, Turkcell'de dün 3 genel müdür yardımcısının birden istifa vermesinin ardından kaleme aldığı yazıda durumun normal olmadığını belirterek konuyla ilgili bir tahlil yaptı. Turkcell yönetimine de yöneltilen sorulara tatmin edici cevap alamayan Nebil, bu sorularla ilgili kendi tahminlerini yazdı.

 

TURKCELL 2015'DE NEREYE KOŞUYOR?

Turkcell'de dün 3 genel müdür yardımcısı daha ayrıldı[1]. Bir şirketten 1 yıl içinde 8 genel müdür yardımcısı ile Genel Müdür ayrılırsa[2][3][4][5], ya bütün bu yöneticilerin hepsini ilgilendiren büyük bir başarısızlık sözkonusudur ya da orada karmaşık bir şeyler oluyor demektir. 

Böylesine bir durum, "kıt kaynak kullanan" yani "devletten lisans alan" ve Türkiye'nin kendi alanındaki 3 şirketinden birisinde oluyorsa ve de şirket borsaya/halka açıksa, bir çok kişiyi ilgilendirir. Zaten öyle oluyor. Telekom sektöründe olsun olmasın, hemen herkes bir şeyler konuşuyor. 

Neler olduğunu tam anlamak ve bu duyumlarımız için cevap hakkı vermek üzere Turkcell'e İletişim şirketi kanalıyla 1 ay kadar önce aşağıdaki sualleri gönderdik. 

1.     Turkcell ortaklarının hisse sorunları çözüldüğüne göre, Genel Kurul'da neden ortaklardan kurulu bir Yönetim Kurulu seçilmedi. 

2.     Turkcell'in genel kurulunda yeni bir yönetim kurulu seçilmesi mümkünken ve genel müdürün bu yeni yönetim kurulu tarafından seçilmesi temayüllere daha uygunken, bunu beklemeden Genel Müdür ataması yapılmasının nedenini açıklar mısınız?

3.     Genel müdür seçme süreci nasıl yürüdü? Genel müdür kaç aday arasından seçildi?

4.     Büyük şirketlere baktığımızda, içerden adayların genel müdür olduğu gözüküyor. İcradan ve içerden gelme Genel Müdür şansının mesela Shell, Vodafone, P&G vsvs.. gibi şirketlerde uygulandığı görülebiliyor. Acaba Turkcell'de böyle bir şey neden olamıyor? İnsan Kaynakları Politikası ile ilgili bir şey midir?

5.     Herhangi bir hissedar, Turkcell zarara uğratıldı diye mahkemeye gitse, borsaya açık bir şirket olması nedeniyle.. Yönetim Kurulu'nun sorumluluğu olduğu belirtiliyor. Acaba Yönetim Kurulu bu riski almaya ne kadar süre ile devam edecek? Mevcut siyasi yönetim kurulu daha ne kadar kalmayı planlıyor?

6.     Katarlı bir fonun Turkcell'den hisse almak için görüşmeler yaptığı duyumu var. Bu görüşme ne kadar süredir devam ediyor ve şirketin tamamı için mi, belli miktarda hisse için mi görüşülüyor? Bu firma alamazsa yeni bir operatör kuracağını ve 4G ihalesine katılacağını söylüyor. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

7.     Bayi sisteminde bir değişiklik söylentileri bulunuyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

8.     Yönetim Kurulu'nun Süreyya Bey'e 9 Genel Müdür Yardımcısının görevden alınması için baskı yaptığı ama sadece 4'ünü alabildiği konuşuluyor. Yeni Genel Müdürle birlikte değişecek başka Genel Müdür Yard. olacak mı?

9.     Distribütörlerinizi de 2'ye indirdiniz. Buna neden gerek görüldü?

Bu sorulara Turkcell'in iletişim firması tarafından verilen cevaplar, daha çok, "bu ancak ortakların vereceği bir cevap", "normal", "bir terslik yok" türüydü. Yani geçiştirildi izlenimimiz var. Bu nedenle biz duyumlarımızı doğrudan aktaralım. Başka türlü olduğunu düşündükleri konularda açıklama yaparlarsa, onu da yayınlarız.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Bu Haber 869 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!