Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
KAVGA BÜYÜYORKAVGA BÜYÜYOR

Tarih: 2015-04-19

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin BTK’yı çok ağır ifadelerle (Yabancıların kucağına oturdular) suçlamasının ve BTK’yı yerli sanayinin gelişmesine engel olmakla itham etmesi üzerine BTK bir açıklamada bulundu.  Ama bu açıklama kamuoyunu tatmin etmekten uzaktı...

Bu kavga ile ilgili medyada ciddi bir yorum görmedik. Ancak iktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’den yana bir haber yapması ilginçti…

Yeni Şafak’daki haber şöyle;

“Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin BTK’yı hedef aldığı yerli 4G ULAK projesinde çarpıcı rakamlar ortaya çıktı. Türkiye’nin sadece 2014 yılında yurt dışından bilgi teknolojileri ithalatı 6 milyar doları buldu. ULAK projesi ile ilgili Öğe’nin sözlerine karşılık cevap veren BTK ise yüzde 3 yerlilik şartıyla övündü.

4G ihalesinin 1,5 yıl öne alınmasıyla yerli 4G ULAK'ın devre dışı kalacağını belirten Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı (SSM) Orhan Öğe'nin sözlerinin ardından çarpıcı rakamlar ortaya çıktı. Türkiye'nin sadece geçen yıl bilgi ve iletişim teknolojileri alanında 3G için yurt dışındaki firmalara 6 milyar dolar ödediği öğrenildi. Öğe'nin sözlerinin ardından açıklamalarda bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise yüzde 3 yerlilik şartının bulunduğu kanunlarla kendini savundu.

ULAK PROJESİ 2023 HEDEFLERİYLE ÖRTÜŞÜYOR
ULAK projesi kapsamında, geliştirilen 4G baz istasyonunu yazılımından donanımına kadar hiçbir hazır birim kullanılmadan, A'dan Z'ye Türk mühendisleri tarafından tasarlandığını ifade eden NETAŞ CEO'su C. Müjdat Altay, “Proje; Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşımaya ve dünya pazarlarında 4G alanında bir milli marka oluşturmaya imkân sağlayacak. 10 yılda 700 milyar dolarlık bir pazar hacmi gözüküyor. 2014 yılında cep telefonu ve aksamı hariç toplam 6 milyar dolar ithalat yapmışız. SSM kararlı bir şekilde bu dönüşümü başlattı, başarılı oldu. ULAK sayesinde Türkiye'yi, teknoloji satın alan konumundan teknoloji geliştiren ve üreten konumuna taşımak üzere önemli bir adım atıldı” dedi.
BTK,%3 yerlilikle övündü
Öğe'nin açıklamalarının ardından yerlilikle ilgili açıklamada bulunan BTK yetkilileri, işletmecilere şebekelerinde belirli oranlarda yerli ürün belgesine sahip ürünleri kullanma zorunluluğunun ilk defa 4G yetkilendirmesiyle getirileceğini bildirdi. 3G'deki ar-ge mühendisi çalıştıran tedarikçiden ürün alma yükümlülüğünün 4G ile devam edeceğini dile getiren yetkililer, bu yükümlülüğe ilave olarak 4G yetkilendirmesinin ardından istihdam edecekleri ar-ge eleman sayısının 500'den 750'ye çıkarılacağını bildirdi. Yetkililer, yeni düzenlemeyle işletmecilerin, her yıl şebekeye ilişkin yatırımlarının yetkilendirilmenin ardından birinci yıl içinde en az yüzde 3, ikinci yıl içinde en az yüzde 8, üçüncü ve devam eden yıllar içinde en az yüzde 15'inin yerli ürün kullanılacağının altını çizdi.
Operatörler sessiz kaldı
Yerli 4G'de yaşanan tartışmalara ise yerli operatörlerden Turkcell, Avea ve Vodafone sessiz kaldı. Yerli ürünlerin kullanımını sormak için telefonla ulaşmaya çalıştığımız operatörler olumsuz cevap verdi. Konuyu milli bir meseleden öte devlet kurumlarının arasındaki bir çatışma olarak gören operatörler, uzaktan seyretmeye devam ediyor…”

Gelişmeler ilginç;

Bir kamu kurumunun 2. Adamı, başka bir kamu kurumunu  yabancı uşaklığı ile suçluyor…

Bu suçlamaya maruz kalan kamu kuruluşu kendini ciddi argümanlarla savunmuyor/ savunamıyor.

İktidara yakın bir gazete, suçlayandan yana tavır sergiliyor…

Bu gelişmeler aklımıza bazı sorular getiriyor.

·         Bu kavga gerçekten bir yerli sermaye, yabancı sermaye kavgası mı?

·         Yoksa temelinde bir siyasi hesaplaşma mı var?

·  İthamlar çok ağır. Başbakan derhal Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu görevlendirerek, konuyu tahkik ettirmelidir. İthamlar doğruysa BTK yöneticileri, değilse SS Müsteşar Yardımcısı cezalandırılmalıdır.

 

 

 

Bu Haber 1633 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!