7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
KAVGA BÜYÜYORKAVGA BÜYÜYOR

Tarih: 2015-04-19

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin BTK’yı çok ağır ifadelerle (Yabancıların kucağına oturdular) suçlamasının ve BTK’yı yerli sanayinin gelişmesine engel olmakla itham etmesi üzerine BTK bir açıklamada bulundu.  Ama bu açıklama kamuoyunu tatmin etmekten uzaktı...

Bu kavga ile ilgili medyada ciddi bir yorum görmedik. Ancak iktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’den yana bir haber yapması ilginçti…

Yeni Şafak’daki haber şöyle;

“Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin BTK’yı hedef aldığı yerli 4G ULAK projesinde çarpıcı rakamlar ortaya çıktı. Türkiye’nin sadece 2014 yılında yurt dışından bilgi teknolojileri ithalatı 6 milyar doları buldu. ULAK projesi ile ilgili Öğe’nin sözlerine karşılık cevap veren BTK ise yüzde 3 yerlilik şartıyla övündü.

4G ihalesinin 1,5 yıl öne alınmasıyla yerli 4G ULAK'ın devre dışı kalacağını belirten Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı (SSM) Orhan Öğe'nin sözlerinin ardından çarpıcı rakamlar ortaya çıktı. Türkiye'nin sadece geçen yıl bilgi ve iletişim teknolojileri alanında 3G için yurt dışındaki firmalara 6 milyar dolar ödediği öğrenildi. Öğe'nin sözlerinin ardından açıklamalarda bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise yüzde 3 yerlilik şartının bulunduğu kanunlarla kendini savundu.

ULAK PROJESİ 2023 HEDEFLERİYLE ÖRTÜŞÜYOR
ULAK projesi kapsamında, geliştirilen 4G baz istasyonunu yazılımından donanımına kadar hiçbir hazır birim kullanılmadan, A'dan Z'ye Türk mühendisleri tarafından tasarlandığını ifade eden NETAŞ CEO'su C. Müjdat Altay, “Proje; Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşımaya ve dünya pazarlarında 4G alanında bir milli marka oluşturmaya imkân sağlayacak. 10 yılda 700 milyar dolarlık bir pazar hacmi gözüküyor. 2014 yılında cep telefonu ve aksamı hariç toplam 6 milyar dolar ithalat yapmışız. SSM kararlı bir şekilde bu dönüşümü başlattı, başarılı oldu. ULAK sayesinde Türkiye'yi, teknoloji satın alan konumundan teknoloji geliştiren ve üreten konumuna taşımak üzere önemli bir adım atıldı” dedi.
BTK,%3 yerlilikle övündü
Öğe'nin açıklamalarının ardından yerlilikle ilgili açıklamada bulunan BTK yetkilileri, işletmecilere şebekelerinde belirli oranlarda yerli ürün belgesine sahip ürünleri kullanma zorunluluğunun ilk defa 4G yetkilendirmesiyle getirileceğini bildirdi. 3G'deki ar-ge mühendisi çalıştıran tedarikçiden ürün alma yükümlülüğünün 4G ile devam edeceğini dile getiren yetkililer, bu yükümlülüğe ilave olarak 4G yetkilendirmesinin ardından istihdam edecekleri ar-ge eleman sayısının 500'den 750'ye çıkarılacağını bildirdi. Yetkililer, yeni düzenlemeyle işletmecilerin, her yıl şebekeye ilişkin yatırımlarının yetkilendirilmenin ardından birinci yıl içinde en az yüzde 3, ikinci yıl içinde en az yüzde 8, üçüncü ve devam eden yıllar içinde en az yüzde 15'inin yerli ürün kullanılacağının altını çizdi.
Operatörler sessiz kaldı
Yerli 4G'de yaşanan tartışmalara ise yerli operatörlerden Turkcell, Avea ve Vodafone sessiz kaldı. Yerli ürünlerin kullanımını sormak için telefonla ulaşmaya çalıştığımız operatörler olumsuz cevap verdi. Konuyu milli bir meseleden öte devlet kurumlarının arasındaki bir çatışma olarak gören operatörler, uzaktan seyretmeye devam ediyor…”

Gelişmeler ilginç;

Bir kamu kurumunun 2. Adamı, başka bir kamu kurumunu  yabancı uşaklığı ile suçluyor…

Bu suçlamaya maruz kalan kamu kuruluşu kendini ciddi argümanlarla savunmuyor/ savunamıyor.

İktidara yakın bir gazete, suçlayandan yana tavır sergiliyor…

Bu gelişmeler aklımıza bazı sorular getiriyor.

·         Bu kavga gerçekten bir yerli sermaye, yabancı sermaye kavgası mı?

·         Yoksa temelinde bir siyasi hesaplaşma mı var?

·  İthamlar çok ağır. Başbakan derhal Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu görevlendirerek, konuyu tahkik ettirmelidir. İthamlar doğruysa BTK yöneticileri, değilse SS Müsteşar Yardımcısı cezalandırılmalıdır.

 

 

 

Bu Haber 1661 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!