İKTİDAR MEDYASININ MAAŞI TÜRK TELEKOM’DANİKTİDAR MEDYASININ MAAŞI TÜRK TELEKOM’DAN

Tarih: 2015-04-24

Türk Telekom bağlı alt şirketleriyle birlikte düşünüldüğünde Türkiye’nin en çok reklam veren grubu. Her yıl çok büyük reklam bütçeleri oluşturulmakta. Büyük kampanyalar düzenlenmekte. Ancak Türk Telekom’un gerek yazılı gerekse görsel basında reklamların dağıtımında en çok izlenen medya grupları yerine hükümete yakın, hükümeti destekleyen medya gruplarının tercih edildiği, hükümeti eleştiren, hükümet politikalarının aleyhinde yayın yapan gazete ve televizyonlara hiçbir şekilde Türk Telekom, Avea, TTnet ve diğer grup şirketlerinin reklamlarının yayımlamalarına izin verilmediği iddia edilmekte. Yaklaşan 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri öncesi düzenlenen büyük reklam kampanyalarının yandaş tabir edilen medya şirketlerinin tercih edildiği iddialar birçok gazete ve internet medyasında yer almakta. Aynı konuda Sözcü gazetesinde yayımlanan “Yandaşın maaşı Türk Telekom’dan“ başlıklı haberi sunuyoruz.

 

YANDAŞIN MAAŞI TÜRK TELEKOM’DAN

İktidara yakın gazetelere ilanla para aktaran Türk Telekom kârdan zarar etti.

Şirketin net kârı yılın ilk 3 ayında yüzde 93 gerileyerek 26.7 milyon liraya düştü
Hükümetin iş dünyasına yönelik taraflı tutumu, kamu ortaklı şirketlerin reklamlarının dağıtımına da yansıdı. Sözcü’nün başını çektiği muhalif gazetelere hiç reklam vermeyen Türk Telekom, yıllardır sürdürdüğü bu politikasını dün de devam ettirdi. Halkın vergileriyle kurulduktan sonra özelleşen şirketlerin, reklam verirken tirajı değil, hükümete yakın yayın yapmayı dikkate aldığı bir kez daha ortaya çıktı.

HARİRİ AİLESİ’NİN ELİNDE

2005’te Hariri Ailesi’nin yüzde 55 hissesini 6 milyar 550 milyon dolara aldığı Türk Telekom, yeni kampanyasında da hükümete muhalefet eden gazeteleri görmezden geldi. Kuruluşun sadece yazılı basındaki Sabah, Takvim, Fotomaç, Akşam, Güneş, Star, Yenişafak ve Türkiye gibi yandaş gazetelere verdiği ilanların bir günlük bedelinin 500 milyon lirayı geçtiği vurgulandı. Türk Telekom’un paraları yandaş gazetelere dağıtması bilançosuna da olumsuz yansıdı. Bu yılın ilk çeyrek bilanço sonuçlarına göre, Türk Telekom’un kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 gerileyerek 384 milyon liradan 26.7 milyon liraya düştü. Şirketin bu dönemdeki satış gelirleri ise 3.4 milyar lira olarak gerçekleşti. Vergi giderleri, net finansal gider kaleminin vergi öncesi kâr üzerindeki negatif etkisi sebebiyle ilk çeyrek sonu itibarıyla yıllık yüzde 41.2 düşüş göstererek 63 milyon TL oldu.

Borcu yüzde 24.4 arttı

Türk Telekom’un açıklanan 31 Mart 2015 tarihli bilançosunda şirketin borçlarının arttığı göze çarptı. Şirketin uzun ve kısa vadeli borçları son 1 yılda yüzde 24.4, son 3 ayda ise yüzde 20 oranında yükseldi. Geçen yılın 31 Mart’ı itibarıyla şirketin uzun vadeli borcu 7 milyar 35 milyon lira, kısa vadeli borcu ise 6 milyar 46 milyon liraydı. 31 Mart 2014’te 13 milyar 81 milyon lira olan toplam borç, 31 Aralık 2014’te 13 milyar 574 milyon liraya çıktı. Şirketin bu yılın ilk 3 ayındaki borcu ise geçen yılın sonuna göre yüzde 19.90 artarak 16 milyar 276 milyon liraya yükseldi.

Avea’nın tamamına talip

Türk Telekom, Avea’da İş Bankası ve diğer ortakların sahip olduğu yüzde 10 payı satın almak için bağlayıcı olmayan teklif verdi. Avea’da yüzde 89.99 hisseye sahip Türk Telekom’dan KAP’a yapılan açıklamasında, “Şirketimiz, Türkiye İş Bankası, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, Trakya Yatırım Holding, Anadolu Hayat Emeklilik, Efes Holding ve Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi’nin ellerinde bulundurdukları Avea’nın çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,0035’lik kısmını temsil eden, 820.3 milyon TL nominal değerdeki payların satın alınması için bağlayıcı olmayan teklif vermiştir” denildi. Bu arada İş Bankası, hisse satışı için görüşmelerin başlayacağını açıkladı.

Türkiye’de banka alacağız

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri, Türkiye’ye yatırımlarının süreceğini belirtti. Hariri, “Türk Telekom’un yanı sıra banka ve sigorta sektöründe de yatırımlarımız oldu. Cazip sektörlerde Türkiye’ye yatırıma devam edeceğiz” dedi.
Mohammed Hariri, Türkiye’de bankacılık sektöründen övgüyle bahsederek, bankacılık sektörünün daha da büyüyeceğine inandığını kaydetti. Hariri, “Bankacılık sektöründe yatırımlarımızı artırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu Haber 1799 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!