YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE´DEN KAÇIYORYABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE´DEN KAÇIYOR

Tarih: 2015-04-30

Millet Gazetesi yazarı Ufuk Şanlı, yabancı yatırımcının Türkiye'den neden kaçtığını kaleme aldı.

Türkiye'den kaçan yabancı şirket sayısı rekora koşuyor. Yılbaşından bu yana yabancı yatırımcılar borsada 1 milyar dolarlık hisse senedi sattı. Son 4 ayda ertelenen ve iptal edilen özelleştirme ihaleleri ve halka arzların toplamı 5 milyar dolara ulaştı.

Ufuk Şanlı'nın Millet'teki o yazısı:

Son 4 ayda Türkiye’den kaçan yabancı şirket sayısı rekora koşuyor. Amerikalı finans devi Citibank, 800 milyon dolar zararı göze alarak Akbank ile ortaklığına son verdi. İngiliz finans devleri; HSBC ve Royal Bank Of Scotland Türkiye birimlerini satmak için düğmeye bastı. Kervana son katılan şirket enerji devi Total oldu. Total, Societe General’e satış için yetki verdi. Fransızlardan sonra Avusturyalı OMV’nin de Petrol Ofisi’ni satarak Türkiye’den çıkacağı konuşuluyor.

RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ

Yabancı sermaye tarafındaki çıkış şirketlerle sınırlı değil. Yılbaşından bu yana yabancı yatırımcılar borsada 1 milyar dolarlık hisse senedi sattı. Bu yüzden Borsa İstanbul, gelişmekte olan ülke borsaları arasında en kötü performans sergileyen borsa oldu. Borsa İstanbul 4 ay içinde yüzde 15 değer kaybederken, diğer ülke borsaları yüzde 11 değer kazandı.

Öte yandan yine son 4 ayda ertelenen ve iptal edilen özelleştirme ihaleleri ve halka arzların toplamı 5 milyar dolara ulaştı. Milli Piyango İhalesi’yle başlayan iptal dalgası Kalamış Yat Limanı ile devam etti. ‘3. Köprü’nün en önemli ayağını oluşturan ‘Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin ihalesi pazartesi günü ertelendi. Öte yandan Finansbank ile Halk Sigorta ve Halk Emekliliğin halka arzları da seçim sonrasına ertelendi.

Yabancıların koşar adımlarla gitmesinin en önemli sebebi, Türkiye’nin hızlı büyüme defterini kapatmış olması. 2002­ - 2012 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 5.7 büyüyen Türk ekonomisi son 3 yıldır yerinde sayıyor. Gelişmekte olan ülkelerin yüzde 4.7 oranında büyüdüğü 2012­ - 2014 arasında Türk ekonomisi sadece yüzde 3 büyüyebildi. Yani kendi liginin en başarısız takımı oldu!

HUKUK SİSTEMİ ÇÖKTÜ

İkinci önemli sorun ise; ülkenin hukuk sisteminin son 1 yıl içinde iflas etmesi. Keyfiliğin, hukuksuzluğun ve medya operasyonlarının hâkim olduğu bir ülke yabancı sermaye açısından gelecek vaat etmiyor.

İhaleleri hep aynı aile ve şirketlerin kazandığı, terör örgütlerinin sınır kaçakçılığından milyonlarca dolar kazandığı, gerçek işadamlarının ise Maliye ve polis tarafından baskı altına alındığı bir ülke zaten yabancıya ne vaat edebilir ki?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da bu konudan rahatsız olmuş olmalı ki cumartesi günü şunları söyledi: "Türkiye yabancı yatırımcıları cezbetmeye devam etmesi şart. Mevcut refah seviyemizi korumak ve bunu daha da yükseltmek istiyorsak, Türkiye'ye sürekli olarak dışarıdan yeni finansman girmesi gerek. Bu da ancak güvenle, istikrarla olur"

Babacan’ın bu açıklamalarının Batılı başkentler ve finans merkezlerinde artık hiçbir anlamı yok. Zira herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Saray’ın nasıl bir Türkiye hayal ettiğini net bir şekilde görüyor. Büyük fırtınaya yakalanmadan ve hala alıcı varken, varlıklarını nakde dönüştürerek arkalarına bakmadan Türkiye’den kaçıyor.

Yeni Türkiye’nin dolandırıcıları ‘cambaza bak, cambaza’ değil, ‘paralele bak paralele’ diyor… 18 sene önce ‘irtica ile mücadele ediyoruz’ diyerek memleketi soyanlarla yoldaş olanlardan başka bir şey de beklenemezdi…

Bu Haber 791 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!