4G SUSKUNLUĞU4G SUSKUNLUĞU

Tarih: 2015-05-13

3 milyar Euro civarında bir bedelle sonuçlanması beklenen 4G ihalesine 14 gün kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘2 yıl bekleyip 5g’ye geçelim’ açıklamalarından sonra BTK ve Ulaştırma Bakanlığı suskunluğunu korumaya devam ediyor. İhalenin geleceğinin Erdoğan-Davutoğlu zirvesinde netleşeceği iddia ediliyor.

Hürriyet gazetesinden Hacer Boyacıoğlu  ve Ahmet Can’ın haberine göre, şu anda kullandığımız mobil internet teknolojisinden 10 kat daha fazla hız sunan dördüncü nesil (4G) için belirlenen ihaleye tarihine 14 gün kaldı. KDV dahil 3 milyar Euro civarında toplam bir bedelle sonuçlanması beklenen ihale tarihine hızla yaklaşıyoruz. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner” sözlerinden sonra geleceği tehlikeye giren ihale süreciyle ilgili resmi bir açıklama yapılmaması şaşırtıyor.

Türkiye tarihinin en büyük ihalesiyle ilgili şu anda tek gerçek olan şey ise Bakanlar Kurulu imzası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla 18 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ve ihalenin 26 Mayıs Salı günü yapılacağını duyuran ilan.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihaleyle ilgili açıklamaları yapması gereken resmi makamlar. Bu makamlardan ‘ihale olacak’ ya da ‘ihale olmayacak’ yönünde bir açıklama yapılmadığı gibi mobil iletişim operatörlerinin sessizliği de dikkat çekici. Erdoğan’ın 5G çıkışı öncesi her fırsatta 4G ile ilgili basın duyurusu, etkinliği ve reklam çalışması yapan mobil operatörlerin tam anlamıyla bir fren yaptığı gözleniyor. 3 mobil iletişim şirketi yetkilileri ihaleyi isteyip istemedikleri yönündeki sorulara resmi bir cevap vermekten kaçınırken, yazılmamak kaydıyla verilen yanıtlarda ise, “5G’nin ne zaman hayata geçeceği belirsiz. 3G teknolojisi ile bir yere kadar gidebiliriz. Teknolojideki bu gelişme ve tüketicinin ihtiyaçlarının her gün artması 3G kapasitesinin 2 yılı beklemeden tıkanacağını gösteriyor. Bu bizi hem bizi hem de tüketici geri bırakır. Verilen hizmetin kalitesini düşürür” diyor.

GÖRÜŞME BELİRLEYECEK

4G düzenlemesini yapacak kurum BTK’nın başkanı Tayfun Acarer’i ihale tarihini sormak için aradık. Acarer, konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmayacaklarını ifade etti. 4G ihalesinin iptal edilip edilmeyeceğiyle ilgili olarak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da sessizliğini koruyor. Hürriyet’in konuyla ilgili olarak bakanlığa yazılı olarak yönelttiği sorulara da henüz yanıt verilmedi. Ancak kulislerde ihalenin akıbetinin gelecek hafta netleştirileceği, henüz net bir karara varılmadığı dile getiriliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yapılacak görüşmenin ihalenin geleceğini de belirleyeceği ifade ediliyor.

HERKES HAZIR

Aldığımız bilgilere göre telekomünikasyon sektöründeki herkesin gözü kulağı önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yapacağı görüşmede. Mobil iletişim operatörlerinin yanı sıra bu şirketlere baz istasyonları ve altyapı teknolojileri sunacak şirketler de görüşmeden çıkacak sonucu bekliyor.

GÜN GÜN 4G'DE NELER OLDU

18 Mart Resmi Gazete’de

4G ihalesinin frekans bedelleri açıklandı. 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için 3 milyar Euro civarında gelir beklentisi oluştu.

10 Nisan

BTK yaptığı açıklamayla 4G ihale tarihini 26 Mayıs Salı olarak belirlendiğini açıkladı.

21 Nisan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner.”

28 Nisan

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli: “Cumhurbaşkanı’nın sözleri talimat niteliğinde. Kendisi yarı başkandır, yürütmenin başıdır. Söylediklerini önemsemeliyiz. 3G ve 4G arasında çok büyük fark var ama 5G’yi görünce bu fark detay kalacak.”

1 Mayıs

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun: “En son edindiğim bilgi 4G ile devam edilecek ama 5G hazırlıkları da bir taraftan sürdürülecek.”

11 Mayıs

İhale gününe tam 15 gün kalmamasına rağmen Ankara’daki yetkililer ve mobil iletişim operatörlerinin yetkilileri, ihalenin olup olmayacağına dair hiçbir bir şey bilmiyor.

Bu Haber 930 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!