GSM´DE HER YOL ŞAİBEYE ÇIKARGSM´DE HER YOL ŞAİBEYE ÇIKAR

Tarih: 2015-05-19

Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında krize neden olan 4G ihalesi ile ilgili tartışmalar devam ederken bağımsız Hukuk Etik Siyaset Araştırmalar Merkezi'nden (HESA) cep telefonu pazarına yönelik ilginç bir rapor geldi. HESA'nın bu hafta açıklanacak raporunda, cep telefonu lisanslarının tamamında şaibe olduğu belirtilerek, devletin 2G ve 3Gihalelerinden milyarlarca dolar zarara uğratıldığı vurgulandı. Türk Telekom'un GSM şirketi Avea'nın da kuruluş ve gelişiminin ayrıntılı olarak ele alındığı raporda, Avea'nın iletişim sektörünün adeta kara deliği haline geldiği vurgulandı. Raporda, şirketin 10 yılda 16 milyon dolarlık zarar ettiği de kaydedildi. Raporda, Turkcel'in SPK operasyonu ile Akcell haline dönüştürüldüğü belirtilerek, söz konusu şirketin siyasetin finansmanında kullanıldığı da öne sürüldü.

Taraf Gazetesi'nin haberine göre, raporda yer alan ilginç tespitler şöyle: "4G İhalesi Yaklaşırken 2G ve 3G İhalelerinde Yapılan Yolsuzluklar" başlığı taşıyan raporda, ANASOL-M hükümeti döneminde yapılan 2G ihalesi ile AKP döneminde yapılan 3G ihalelerinde devletin milyarlarca dolarlık zarar uğratıldığı vurgulandı.

Raporda, "3G ihalesinde yapılan yolsuzluklar bununla da sınırlı değildir. Fransa, Almanya, İngiltere gibi nüfus yoğunluğu ve mobil telefon kullanma alışkanlıkları Türkiye ile benzer olan ülkelerde yapılan 3G ihalesinde milyarlarca dolar kazanç sağlanırken Türkiye'de verilen 3 ihalenin toplam bedeli 1 milyar avronun altında kalmıştır. 3G ihale şartnamesinde yeni şirketlerin Türkiye piyasasına girebilmesi için gerekli şartlar hazırlanmamıştır. Ayrıca mevcut şirketlerin bile arasında yeterince rekabet imkanları sağlanamadığı için verilen üç lisanstan iki tanesi asgari bedel ile sahiplerini bulmuştur." denildi.

TURKCELL SİYASETİN FİNANSMANINDA KULLANILIYOR

Raporda, GSM şirketlerine verilen tavizlerle ilgili de ayrıntılı bilgilere yer verildi. Özellikle SPK'nın örtülü operasyonu ile yönetimine el konulan Turkcell'e bugüne kadar bir çok avantaj sağlandığına dikkat çekilen raporda, AKP'nin bu tavizlerinin bedelini siyasete finansman olarak geri aldığı öne sürüldü. Raporda, "AKP 2004 yılından itibaren GSM şirketlerine verdiği tavizlerin karşılığını dolaylı olarak siyasetin finansmanı yoluyla geri almaktadır" ifadesine yer verildi.

Raporda, Turkcell'in yıllardır sektörün kaymağını yediği belirtilerek, AKP'nin son operasyonu ile Turkcell'i yeni bir KİT'e dönüştürdüğü kaydedildi. Raporda, Turkcell yönetim kuruluna üst düzey siyasilerin veya yakınlarının SPK aracılığı ile atanmasını sağlayarak hem özel şirketlerin hem de bağımsız idari otoritelerin ne derece siyasetin sultası altında olduğunu gözler önüne sermektedir. Yönetim kuruluna kademeli olarak atanan ikisi eski AKP'li bakan ve diğer yandaşlar Turkcell'i de AKcell'e dönüştürmüş, AKP'nin arka bahçesi yapmıştır. Sadece binlerce partilinin işe alınması ile kalınmamış, reklam gelirleri yandaş medyaya ve siyasilere akıtılmıştır. böylece Turkcell, siyasi ve ekonomik rant anlamında altın yumurtlayan tavuk haline gelmiştir." denildi.

AVEA'NIN DEVLETE ZARARI 16 MİLYAR DOLAR

Devletin, Türkiye'nin üçüncü GSM operatörü olarak bilinen ve halen Türk Telekom'un iştiraki olarak faaliyetini sürdüren AVEA'nın 10 yılda devlete 16 milyar dolarlık zarara yol açtığı vurgulandı. Raporda, AVEA isimli GSM operatörünün devletin başarısız GSM politikası örneği olduğu belirtildi. Devletin, Avea şirketinden olan zararlarını vergiler yoluyla kapattığı öne sürülen raporda, "Devlet elindeki talih kuşunu göz göre göre kaçırmış olmanın acısını son 15 yıldır vatandaşın cebinden çıkarmaktadır. Devlet Turkcell'den alamadığı ve Avea'ya akıttığı paraları vatandaştan vergi yoluyla almaktadır" denildi.

Bu Haber 2089 defa okunmuştur.
MUZAFFER ÜNVER´İN BABASI VEFA
Dr. MEHMET HOZİKLİGİL VEFAT E
MUSTAFA LÜTFİ UZUNER VEFAT ET
ÜLKÜ ALTINOK VEFAT ETTİ.
ERDAL ERDEM´İN KIZI EVLENİYOR
TUNAY AKBULAK VEFAT ETTİ.
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.
TÜLİN FİDAN VEFAT ETTİ.
FEVZİYE ÖĞRETMEN VEFAT ETTİ
SÜLEYMAN DEMİREL´İ ANIYORUZ
ARAŞTIRMACI YAZAR FAZLI KÖKSAL
NİHAT BAŞKAYA VEFAT ETTİ.
RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
HALİL YALÇIN BÖBREK NAKLİ OL
NURDAN TAN´IN ANNESİ VEFAT ET
SALİM YALKUT VEFAT ETTİ.
KABRİN NURLA DOLSUN KÜÇÜK PR
KONFERANS İPTALİ
CELAL ÇAM VEFAT ETTİ
MEHMET KOÇ´UN ANNESİ VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!