"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
YATIRIM YAPILMAZSA İNTERNETE GİREMEYECEĞİZYATIRIM YAPILMAZSA İNTERNETE GİREMEYECEĞİZ

Tarih: 2015-05-31

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) tarafından her yıl düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde bu sene Telekomünikasyon ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri: İnovasyonun Sürücüleri konusu masaya yatırıldı. Etkinlikte konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer  inovasyonun önemine dikkat çekerek, “1 ton demirin bedeli ile iPhone 6 alamazsınız. 15 sene sonra bizim çocuklarımızın yüzde 45’i bugün mevcut olmayan, ortaya çıkacak yeni işlerde çalışacak” dedi.
Etkinlikte sektöre yönelik dünya ve Türkiye’den bazı güncel veriler paylaşan Acarer, “Dünyada son 10 yılda sabit abone sayısı yüzde 19’dan 15.8’e düşerken, mobil abone sayısı yüzde 33.9’san yüzde 95.5’e çıktı. Sabit geniş bant oranı ise yüzde 3.4’ten yüzde 9.8’e yükseldi. Mobil geniş bant oranı yüzde 4 iken bugün yüzde 32’ye, internete bağlı hane sayısı yüzde 8.4’ten yüzde 43.6’ya, internet kullanıcı oranı da yüzde 15.8’den yüzde 40.4’e çıktı. Dünyadaki bu eğilimlerin sektör tarafından yakından takip edilerek yatırım ve hizmetlerin bu doğrultuda geliştirilmesini önemli görüyorum” dedi. 
Veri tıkanması yaşanacak 
Türkiye’deki genişbant gelişimine de dikkat çeken Acarer, şunları söyledi: “Şu an Avrupa’daki bant genişliği 720 MHz bunu 1200’ye çıkarmayı hedefliyorlar. Artış trendi geniş bantta çok fazla. Her yıl yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşanıyor. Geçen yıl yüzde 108’lik bir artış yaşandı. Avrupa Birliği gerekli bant genişliğini şimdiden tedarik etmeye çalışıyor. Türkiye’de şu an karasal yayıncılıkta kullanılan 470-790 MHz arası bant ile ilgili çok ciddi endişelerim var. Özellikle 694-790 bandının mutlaka yakın bir süreçte geniş banda tahsis edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki süreçte biz regülasyon kurumlarının en önemli konularından biri bu bant genişliğini temin etmek olacak. Veri artışı bu hızda devam ederse Türkiye’de 1-2 yıl içerisinde altyapı yetersizliği yaşanabilir.”
Yazılımda yaya kaldık
 Acarer, nesnelerin internet veya mobil ağ üzerinden büyük boyutlu bilgi üretmeye başladığına işaret ederek, 2013 sonunda 2 milyar terabayt olan dijital içerik büyüklüğünün, bu yıl sonunda 8 milyar terabayta, 2020’de ise 50 milyar terabayta ulaşacağını söyledi. Dijital içeriğin her yıl iki kat artacağını vurgulayan Acarer, şunları kaydetti: “İstatistiki verilere göre, 2032 yılında insanların her bireyin her gün 3 bin ile 5 bin civarında nesneyle bağlantı kuracağı söyleniyor. Bu gelişmeler, internetin güvenliği sorununu beraberinde getirdi. Nesnelerin internetinde (çamaşır makinesinin, bulaşık makinesinin, buzdolabının vesaire internete bağlı olması ve böylece uzaktan yönlendirilmesi) bağlantıdaki güvenlik kadar, bağlantı sağlanan cihazların da güvenilir olması ayrı bir önem taşımaya başladı. Yapılan araştırmalar bilgisayarlar dışında akıllı televizyonların, buzdolabı ve çamaşır makineleri gibi ev aletlerinin de spam ve botnet üretmeye başladığını gösteriyor.” BTK Başkanı Tayfun Acarer, dünyadaki yazılım pazarı hacminin 4.9 trilyon dolar olduğunu belirterek, “Türkiye’de ise bu rakam 7.8 milyar dolar. Türkiye bunu hak etmiyor” dedi.
Sabit hatların geliri azalıyor
BTK Başkanı Tayfun Acarer, AB’de sabit ve mobil operatörlerin karlarının gelecek 5 yıl içinde 60 milyar Euro azalacağı bilgisini vererek, “Dünyadaki telekom sektörünün toplam cirosu 2 trilyon dolar ve bu miktarda ciddi kayma var. Eğer işletmeler içerik ve katma değerli yatırımlar yaparsa, bu düşüşleri zarardan kara çevirebilir. İnovasyon ve yenilik, bilişim sektörünün olmazsa olmazı. Bir başka istatistiğe göre; 15 yıl sonra bizim çocuklarımızın yüzde 45’i bugün mevcut olmayan işlerde çalışacak” diye konuştu.
Bu Haber 563 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!