7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
T.TELEKOM VAKFI NASIL KURULDUT.TELEKOM VAKFI NASIL KURULDU

Tarih: 2015-05-31

Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı, Türk Telekom Sağlık Yardım Sandığının devamı niteliğindedir.

Türk Telekom özelleştiğinde Türk Telekom Sağlık Yardım Sandığının 120 milyonun ( o tarihteki para birimiyle 120 trilyon) üzerinde parası vardı.

Sandık Türk Telekom tüzel kişiliğinin bir parçası değildi. Ama, özelleştirmeye ilişkin  mevzuatta ve sözleşmelerde Sandığın mal varlığının ne olacağı konusunda bir hüküm yoktu… Ne hikmetse, özelleştirme mevzuatını ve sözleşmeleri hazırlayanlar bu konuyu atlamışlardı (?)..Türk Telekom yönetimi bu hukuki boşluktan yararlanarak Sandığa el koydular… Özelleştirme sonucu başka kurumlara giden eski Türk Telekom personelini Sandığın hizmetlerinden yararlandırmadılar…

16.06.2004 tarih ve 5189 sayılı kanunla  406 sayılı Kanun’a eklenen, Ek Madde 32’nin son paragrafında   “Türk Telekom ile iştiraklerinde çalışan ve yardım sandıklarına üye bulunan personelin, Türk Telekom ve iştiraklerinden ayrılmaları halinde de aralıksız sürekliliği bulunmak kaydıyla üyeliği devam eder.” Hükmü yer almaktadır. Bu yasa hükmü Türk Telekom Biriktirme Yardım Sandığı ile Sağlık Yardım Sandığını kapsamaktaydı. Türk Telekom Biriktirme Yardım Sandığı bu yasa hükmüne uygun olarak, Türk Telekom’dan ayrılanların da üyeliğini sürdürmelerine imkan vermiş, Sağlık Yardım Sandığı da    TÜRKSAT’a geçen Türk Telekom personeli için bu yasa hükmünü uygulamış ve Türksat’a geçen personelin SYS ile ilişkisini kesmememiştir. Ancak, Yasanın bu açık hükmüne rağmen , özelleştirme sonrası Türk Telekom’dan ayrılan personelin SYS üyeliğine devam etmek istedikleri yolundaki dilekçelerine hiç cevap verilmediği gibi, Türk Telekomdan ayrılan bazı personelin banka hesap numarasını öğrenip, bu hesaplara para yatırmaları üzerine, SYS Yönetimince, banka hesap numaraların değiştirilmesi, bankalara para yatırılmasının kabul edilmemesi içn talimat verilmesi gibi hukuk dışı yollara başvurulmuştur. İnsanların yasal haklarının kullanması engellenmiş, yasa hükümleri çiğnenmiştir.

Telekomcular Derneği bu hukuksuzluğu defalarca dile getirdi. Bazı arkadaşlarımız davalar açtılar.

Nihayet, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin 27/12/2007 tarih ve E : 2007/462, K. : 2007/364 sayılı kararı ve 31/01/2008 tarihli tavzih kararı ile Türk Telekom Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı kuruldu. Vakıf Senedinde Türk Telekom’dan ayrılanların da “aidatlarını sürekli ödemek” kaydıyla vakfın sağlık hizmetlerinden yararlanacağı belirtilmesine rağmen bu husus 2008 Mart ayına kadar Sandık üyelerine duyurulmadı.

Daha sonra, birikmiş aidatları yatırmış olmak şartıyla belirli bir süre içerisinde başvuranlara Vakfa üye olma hakkı tanındı… Ancak bu uygulamadan haberdar olmayan pek çok arkadaşımız bu haktan yararlanamadı. Onların arasından da 8-10 arkadaşımız dava açarak vakıf yararlananı olma hakkını kazandılar.

Türk Telekomdan başka kuruma geçen arkadaşlarımızın bir bölümü vakıf yararlananı oldu. Ama seçilme hakkını vermediler…

Bu yazıyı yazma amacımız, Vakıf hizmetlerindeki aksaklıkları dile getirmekti…

Ancak, Vakfın geçmişini kısaca hatırlatalım derken, uzun bir yazı oldu…

Zorunlu olarak, Vakfın uygulamalarındaki aksaklıkları başka bir yazımızda dile getireceğiz…

 

Bu Haber 1606 defa okunmuştur.
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
ÖZELEŞTİRİ, GURUR VE DAVET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!