Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
ERDAL AKSÜNGER´İN BASIN AÇIKLAMASIERDAL AKSÜNGER´İN BASIN AÇIKLAMASI

Tarih: 2015-06-18

CHP Genel Başkan Başdanışmanı 24. Dönem İzmir Milletvekili, Derneğimizce 2014 yılının Siyaset Adamı seçilen Erdal AKSÜNGER;  BTK ve Turkcell'in yapısı ve ISOC-TR İnternet Derneği hakkında kapsamlı bir basın açıklaması yaptı…

İlgi çekici bulduğumuz basın açıklamasını herhangi bir yorum yapmadan bilginize sunuyoruz…

Basına ve Kamuoyuna;

Türkiye’deki tüm telekom altyapısının hakim yöneticisi ve yönlendiricisi durumunda olan BTK tamamen bağımsız bir kurum olması gerekirken AKP tarafından kendi kirli işlerini yaptıracak, kirli işlerini temizleyecek bir kurum haline getirildi.

Bağımsız olması gerekirken AKP’nin arka bahçesi haline gelen BTK’ya daha önce Başbakanlık Müşavirliği görevinde bulunan ve AKP tarafından BTK Başkan vekilliğine getirilen Dr.Ömer Fatih SAYAN’ın atanacağı duyumları bizleri son derece rahatsız etmiştir.

Zira, Dr.Ömer Fatih SAYAN‘ın gerek kamuoyunda gerekse sosyal medyada yer alan haksız, gerçek dışı, sadece hükümet yanlısı açıklamalar daha şimdiden tarafsızlığını yitirdiğini açıkça ortaya koymuştur. Bu atamanın yeni kurulacak koalisyon hükümeti tarafından yapılması gerekirken bir oldu bittiye getirilerek BTK Başkanının belirlenmesi kabul edilemez.

Hükümet bir taraftan BTK’yı kendi zihniyetine göre düzenlerken diğer taraftan Turkcell’i dizayn etmektedir. Dönemin bakanının geçici olarak atandı demesine rağmen, Turkcell yönetim kurulu AKP'nin atadığı 5 üye ile TeliaSonera'nın atadığı 2 üye tarafından oluşturulmuştur.

Bununla beraber  Genel Kurul'a 16 saat kalmış iken, yani  hakim ortaklar tarafından yeni bir yönetim seçilmesi mümkün iken bu yapılmamış,  yönetim kurulu toplantısı beklemeden CEO atanmıştır. Turkcell Yurtiçi CEO'luğuna ise Avea'nın eski Genel Müdürü Erkan Akdemir'in atanmakta olduğunu kamuoyuna yansımıştır. Hakim hissedarların bankalarla korkutularak yönetime sokulmaması, Turkcell gibi Türkiye’nin en önemli bir şirketinin yönetiminin AKP tarafından belirlenmesi, elde tutulması kabul edilemez.

Bu güne kadar Telekom alanında tek belirleyici olan AKP hükümeti,  yönetimini eline geçirdiği Turkcell’i giderayak kaybetmemek için yönetimde değişiklikler yapmaktadır.

AKP interneti ve sosyal medyayı kontrol altında tutmak için 5651 sayılı yasada yapılan değişikle Erişim Sağlayıcıları Birliğini kurmuştu. Yapılan tüm itirazlara rağmen tüzüğü ve yönetim kurulu dahi bilinmeyen Türk Telekom’un ana omurgasında kurulan bu birliğin tüzüğü, sektör temsilcilerinin itirazları sonucu Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edildi.  Daha önce de gerek Plan Bütçe Komisyonunda gerek TBMM Genel Kurullarında ifade ettiğim gibi  İnternet özgür olmalıdır. Bu konu bugün dünyanın tartıştığı en önemli konuların başındadır. İnternet bugün, hiç kimsenin malı değildir, İnternet insanlığın ortak malı hâline gelmiştir. İnternet çok büyük hizmet veren bir mecradır. Buraya sınırlama getirmek, özgürlüklerini engellemek akla ve ilme aykırı bir durumdur.

Aksi hâlde İnternet'i herkesin kendi İnternet'ini, kendi sahipliğini ilan etme gibi bir risk bulunduğu için Aynı ICANN benzeri, uluslar arası sivil bir topluluk oluşturulması, bu sivil topluluğun söyleminin AB direktifleri ve AHİM içtihatlarıyla beraber BM İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan temel ilkelerine uygun olarak oluşturulmuş, tüm medeni ülkelerin de kabul edebileceği bir topluluk sözleşmesinin oluşturulması gerekmektedir.

Bu nedenle, bizimde desteklediğimiz ISOC Türkiye İnternet Derneği dün itibariyle  kuruluşunu tamamlayarak genel kurulunu yapmıştır. Dünyada 90 ülkenin taraf olduğu bu sivil insiyatif, internetin özgürleştirilmesi ve sivil topluluklar tarafından yönetilmesi adına atılmış çok önemli bir adımdır.

ISOC Türkiye İnternet Derneği  8 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da Internet Society bu yıl ilk defa Intercommunity 2015 adı altında dünya genelindeki tüm üyeler ve yönetimin eşzamanlı olarak katılacağı, Internet Society’nin hazırladığı Global Internet Raporu sunulacağı bu toplantıya tüm sektör temsilcilerinin ve sektör bileşenlerinin  katılması ve etkin bir rol üstlenmesi ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Her alanda olduğu gibi internet özgürlüğü alanında da son derece önemli olan bu oluşuma ülkemizdeki tüm sektör temsilcilerini katılmaya ve destek olmaya davet ediyorum. 18.06.2015

 

Erdal AKSÜNGER

CHP Genel Başkan Başdanışmanı  

24. Dönem İzmir Milletvekili

Bu Haber 965 defa okunmuştur.
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!