2. SUPER ARSA VAKASI2. SUPER ARSA VAKASI

Tarih: 2015-06-25

Medya da ve sosyal medyada Türk Telekom özelleştirmesi ile ilgili haberleri zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz. guncelgazete.com internet sitesinde yer alan Türk Telekom özelleştirmesi ve Gaziantep de kıymetli bir arsa satışı ile ilgili 25 Haziran 2015 tarihinde yayımlanan “2. SUPER ARSA VAKASI” başlıklı yazıyı bilgilerinize sunmak istedik…

 

2. SUPER ARSA VAKASI

Türk Telekom’un tamamını almayan Lübnanlı şirket OGER, Fevzi Çakmak’taki 20 dönümden fazla arsa ve kapalı alanı usulsüz bir şekilde 12 milyon 480 bin liraya sattı. Satışın hemen arkasından imar değişikliğine gidildi. Arsanın değeri ve rantı bir anda 30 milyon liranın üzerine çıktı…

Özelleştirilmesi bir varlık satışı değil, imtiyaz sözleşmesi olan Türk Telekom’un, alıcısı Oger Telecom, Türk Telekom’a ait altyapıyı ve varlıkları Türk devletine 2026 yılında devretmesi gerekirken parsel parsel sattı.

Türk Telekom’un; Şehitkamil’in Ulus Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı 33’üncü sokaktaki ada 692, parsel 13’te bulunan 17 bin 700 metrekare arsa ve 3 bin 844 metrekare kapalı alanını 24 Eylül 2013 tarihinde yapılan ihale ile 12 milyon 480 bin liraya sattığı ortaya çıktı.

Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin yüzde 55’inin özelleştirme yoluyla 2005 yılında Lübnan Kökenli Oger Telekomünikasyon AŞ’ye devredilmişti. Devir sözleşmesi arsaların üzerine bina yaptırmasına izin vermezken, Türk Telekom bu arsaları her hangi sözleşmeye dayanmadan ya da bir yasadan yetki almadan sattı. Türk Telekom 2026 yılında içi boşaltılarak mı Türk devletine teslim edilecek.

Oysa Türk Telekom Lübnanlı firmaya sonsuza kadar değil, 2026 yılına kadar devredildi. Sözleşmenin 2026 yılında sona ermesi ya da yenilenmemesi durumunda, Türk Telekom’un sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı, bütün fonksiyonlarıyla, çalışır durumda ve TAŞINMAZLARLA birlikte devlete devredilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, Türk Telekom’a ait taşınmazlar için ihaleye çıkılması ve satış yapılması hukuksuz olduğuna dikkat çekiyor. Satış yetkisini hangi yasadan, hangi sözleşmenin hangi maddesinden alındığı belli değil ve Devletin yetkili kurulları da buna seyirci kaldı.

Bu Haber 1325 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!