"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
2. SUPER ARSA VAKASI2. SUPER ARSA VAKASI

Tarih: 2015-06-25

Medya da ve sosyal medyada Türk Telekom özelleştirmesi ile ilgili haberleri zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz. guncelgazete.com internet sitesinde yer alan Türk Telekom özelleştirmesi ve Gaziantep de kıymetli bir arsa satışı ile ilgili 25 Haziran 2015 tarihinde yayımlanan “2. SUPER ARSA VAKASI” başlıklı yazıyı bilgilerinize sunmak istedik…

 

2. SUPER ARSA VAKASI

Türk Telekom’un tamamını almayan Lübnanlı şirket OGER, Fevzi Çakmak’taki 20 dönümden fazla arsa ve kapalı alanı usulsüz bir şekilde 12 milyon 480 bin liraya sattı. Satışın hemen arkasından imar değişikliğine gidildi. Arsanın değeri ve rantı bir anda 30 milyon liranın üzerine çıktı…

Özelleştirilmesi bir varlık satışı değil, imtiyaz sözleşmesi olan Türk Telekom’un, alıcısı Oger Telecom, Türk Telekom’a ait altyapıyı ve varlıkları Türk devletine 2026 yılında devretmesi gerekirken parsel parsel sattı.

Türk Telekom’un; Şehitkamil’in Ulus Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı 33’üncü sokaktaki ada 692, parsel 13’te bulunan 17 bin 700 metrekare arsa ve 3 bin 844 metrekare kapalı alanını 24 Eylül 2013 tarihinde yapılan ihale ile 12 milyon 480 bin liraya sattığı ortaya çıktı.

Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin yüzde 55’inin özelleştirme yoluyla 2005 yılında Lübnan Kökenli Oger Telekomünikasyon AŞ’ye devredilmişti. Devir sözleşmesi arsaların üzerine bina yaptırmasına izin vermezken, Türk Telekom bu arsaları her hangi sözleşmeye dayanmadan ya da bir yasadan yetki almadan sattı. Türk Telekom 2026 yılında içi boşaltılarak mı Türk devletine teslim edilecek.

Oysa Türk Telekom Lübnanlı firmaya sonsuza kadar değil, 2026 yılına kadar devredildi. Sözleşmenin 2026 yılında sona ermesi ya da yenilenmemesi durumunda, Türk Telekom’un sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı, bütün fonksiyonlarıyla, çalışır durumda ve TAŞINMAZLARLA birlikte devlete devredilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, Türk Telekom’a ait taşınmazlar için ihaleye çıkılması ve satış yapılması hukuksuz olduğuna dikkat çekiyor. Satış yetkisini hangi yasadan, hangi sözleşmenin hangi maddesinden alındığı belli değil ve Devletin yetkili kurulları da buna seyirci kaldı.

Bu Haber 1123 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
EMO; OGER´İN HİSSE REHİN İŞLEMİ
TELEKOM´DAN FUTBOL FEDERAS
AVEA 90 MİLYON AVRO KREDİ ALDI
TELEKOMDA AKDI FESH|
OGER TELEKOM’UN BORCU T.T.’U ETK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!