7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TÜRKİYE TELEFON VERGİSİNDE DE LİDERTÜRKİYE TELEFON VERGİSİNDE DE LİDER

Tarih: 2015-07-06

Türkiye telefon vergisinde yüzde 41,2 ile dünyada başı çekiyor.

Hükümetin, elektronik ürünlere ek vergi getirme kararına tepkiler sürerken, Türkiye'nin, telefonda en yüksek vergi alan ülke olduğu ortaya çıktı. Dünya GSM Birliği'nin 2015 raporuna göre Türkiye yüzde 41,2 oranıyla telefon ve iletişimde uygulanan vergiler konusunda listenin ilk sırasında yer alıyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi elektronik ürünlere ek vergi getirileceğini açıklaması, iletişimde uygulanan yüksek vergileri gündeme taşıdı. Türkiye, akaryakıt ve otomotivde olduğu gibi mobil hizmetlerinde de en yüksek vergiyi ödeyen ülke konumunda. Dünya GSM Birliği'nin 2015 raporuna göre Türkiye yüzde 41,2 oranıyla telefondan en fazla vergi alan ülke olurken, Türkiye'yi 38,5 ile Ürdün ve Afrika ülkesi Gabon takip ediyor. Akıllı telefonda en az vergi ödeyen ülke ise yüzde 20,5 oranıyla Kenya.

Araştırma şirketi Deloitte ile Dünya GSM Birliği (GSMA), telefona sahip olmak için ödenen vergi oranını ele alan yeni raporunu yayınladı. Gelir seviyesi iyi olan ilk 50 ülkenin isimlerinin bulunduğu ‘Mobil Sektöründeki Vergiler' raporunda, Türkiye yüzde 41,2 ile liste başında yer aldı. En fazla vergi veren 2. ülke Ürdün olurken, 36,3 ile Afrika ülkesi Gabon 3. sırada yer alıyor. Telefon vergisini en az ödeyen ülke ise 20,5 oranıyla Kenya oldu. Dünya GSM Birliği'nin 2007'de yayınlandığı raporda Türkiye yine en fazla vergi veren listesinde birinci olmuştu.

İthal elektronik ürünlere yapılması düşünülen ek vergilerin kaçakçılığı artıracağını belirten Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, vergilerin artırılmasının yerli üreticiyi desteklemek için yapılmadığı görüşünde. Ağaoğlu, artışta hedefin yerli üretimi teşvik etmek ve desteklemek olması halinde, hükümetin üretici üzerindeki vergi, sosyal güvenlik pirimi gibi külfetlerin azaltılması ve ithal ürünlere karşı rekabet gücünün artırılması yoluna gidebileceğini kaydetti. Ağaoğlu, “Burada yapılmak istenen kolaycılıktır. Türkiye'de oluşan açıkları tüketicinin sırtına yükleyerek kapatma yöntemidir.” dedi. Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük ise, “Teknoloji üretemiyoruz. Türkiye'de yüzde 65'e yakın dolaylı vergi var. Türkiye öncelikle dolaylı vergilere bir çözüm bulması gerekiyor. Zenginden de fakirden de aynı vergi alınıyor. Tüketiciler olarak bu dolaylı vergilerin aşağı çekilmesi gerekiyor. Özel İletişim vergileri depremden sonra bir defaya mahsus gelmişti  ancak kalkmadı.” değerlendirmesi yaptı. Bilişim Sanayicileri Derneği'nden (TÜBİSAD) yapılan açıklamada da, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlere ek vergi getirilmesinden ekonominin olumsuz etkileneceği uyarısında bulunuldu. Bilgi ve iletişim sektörünün milli gelir içindeki payının artmasının ülke ekonomisinin büyümesine yaklaşık 1,6'lık bir çarpan etkisi ile fayda sağladığına dikkat çekilen açıklamada, bilişim sektörü üzerindeki vergilerin artırılarak değil, özellikle yerli üretime ve ihracata yönelik desteklerin ve teşviklerin arttırılarak sektörün büyümesinin sağlanmasının gerektiği ifade edildi.

İthal elektronik ürünlere sürpriz vergilerin gelmesiyle birlikte vatandaşın vergi yükü daha ağırlaşacak. Birçok akıllı telefonun fabrika çıkış fiyatı ile son satış fiyatı arasındaki fark iki katına ulaşıyor. Örneğin 1.200 liraya ülkeye giriş yapan bir akıllı telefon yüzde 25 ÖTV'ye (Özel Tüketim Vergisi) tabii tutuluyor. Bu durumda fiyatı 1.200'den 1.500 liraya çıkıyor. Bunun üzerine yüzde 18 KDV eklenince fiyat 1.770 lira oluyor. Böylece, 1.200 liralık cihaz için vatandaş  570 lira vergi ödüyor. Bunun üzerine yakın zamanda yapılacak ek vergi de hesaba katıldığında fiyatların daha da artacağı belirtiliyor.

TELEFONDAN EN ÇOK VERGİ ALAN 10 ÜLKE (%)

1- Türkiye    41,29

2- Ürdün    38,5

3- Gabon    36,3

4- Tanzanya    36

5- Jamaika    35,6

6- Yunanistan    34,5

7- Brezilya    33,2

8- Pakistan    31,9

9- Arjantin    30,7

10- Miyammar    30,4

Bu Haber 742 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!