7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
CEP TELEFONLARINDA TRAFİK SORUNU!CEP TELEFONLARINDA TRAFİK SORUNU!

Tarih: 2015-07-28

Habertürk gazetesi köşe yazarlarından Güntay Şimşek, telekomda fiber kablo altyapısının yetersizliği, operatörler arasındaki ilişkilerde yaşanan problemler, 4G ve 5G de ülkemizi bekleyen tehlikelere işaret ettiği “Cep telefonlarını da trafik sorunu bekliyor!” başlıklı yazısını bilgilerinize sunmak istedik…


CEP TELEFONLARINI DA TRAFİK SORUNU BEKLİYOR!

Teknolojinin gittiği ve büyüdüğü yöne yatırım yapılmamasının sıkıntısını Türkiye bu kez daha acı bir şekilde yaşayacak. Üstelik bu köşede defalarca telekomda fiber kablo altyapısının yetersiz olduğu, Türk Telekom ile Turkcell, Vodafone ve Avea ilişkilerinde problemler yaşandığı uyarısını yapmama rağmen, konunun bu tarafına ilgi gösterilmeden 4G şartnamesi alelacele hazırlandı ve ihaleye çıkıldı.

Bu hususta en ciddi uyarı ise işin erbabından geldi. Akıllı mobil cihaz artışına rağmen yatırımların eksik kalmasının, mobil iletişimde tıkanmalara sebep olduğunu bizzat eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer dile getirdi. Şirketleri acilen yatırım yapmaya çağıran Acarer, aksi takdirde yılsonuna kalmadan iletişimin tıkanacağına dikkat çekmiş. Ancak Ulaştırma Bakanlığı başta olmak üzere asıl sorumluluğun kamu kurumlarına düştüğünü hatırlatmış olayım.

Halihazırdaysa bir yandan ağustosta 4G ihalesinin yapılıp yapılmayacağı tartışması devam ederken, diğer taraftan da bu belirsizlik yüzünden altyapı yatırımları da önemli oranda kesintiye uğramış durumda. Direkt 5G’ye geçelim hesabı yapılırken, 3G’yi bile kullanamama problemiyle karşı karşıya olduğumuz gerçeği söz konusu. Çünkü akıllı cihazlar giderek yaygınlaşırken paralelinde altyapı yatırımı yapılamaması mobil bant genişliğinde yetersizliği beraberinde getirmiş durumda. Otomobil sayısı artarken, yolların aynı kalması, otoban gerekliyken, tek şeritli yolda mesafe kat etmek gibi bir manzarayla karşı karşıyayız.

4G İHALESİ VE FİBER YATIRIM BELİRSİZLİĞİ

 Altyapı yatırımları ihmal edilirse 2016’da sürprizlere hazır olalım. Zira, bu senenin başında ve defalarca, mevcut fiber altyapı 3G’ye yetmezken, bu gerçeği görmeden 4G ihalesi yapılmasının doğru olmadığına dikkat çekmiştim. Çünkü mobildeki büyük data fiberle taşınıyor. Ama bir yanda Türk Telekom’un fiber altyapısını yüksek rakamlarla kullanılmasını önceleyen mevzuatlar, diğer taraftan 3 GSM operatörünün her altyapı yatırımını paraya çevirmeye çalışan, zorluk çıkaran mahalli idareler ve belediyelerin varlığı söz konusu. Bunları hizaya getirmek için de kanuni düzenleme gerekiyor. Artık torba yasayla mı, neyle yapılır, bilemem. Fakat altyapının hızlı ve sorunsuz olabilmesi için kanuni düzenleme de gerekiyor.

Neden mi?

Acarer’in verdiği rakamlara göre Avrupa’da ortalama mobil geniş bant 700 Mega Hertz (MH) üzerindeyken, ülkemizde 300 MHz’in altında. Diyelim ki 4G ihalesi yapıldı ve yeni geniş bantlar verildi. Peki bu yükü, hangi fiber altyapıyla taşıyacağız? Bu sebeple 4G ihalesiyle birlikte veya akabinde fiber altyapı meselesinin kamunun da içinde olacağı bir modelle çözümünün sağlanması şart, başka da çıkış yolu yok.

Fiber altyapının şehirlerarası ve şehiriçi tarafının da aynı zamanda planlanıp ülkenin fiber ağlarla örülmesi gerekiyor. Aksi halde iletişim çağında konu sadece telekom meselesi olmaktan çıkıp ülkenin ekonomisine de darbe vurmaya başlayacak!

 

Bu Haber 891 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!