7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
3 TELEKOM DEVİNE RÜŞVET SORUŞTURMASI3 TELEKOM DEVİNE RÜŞVET SORUŞTURMASI

Tarih: 2015-08-16

ABD’li yetkililer, Özbekistan’da ihale kazanmak için rüşvet verdiği iddiasıyla 3 şirketle bu paraları alanların 1 milyar dolarlık mal varlığına el konulmasını istedi. Rüşvetin Başkan Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova ile ilişkili kişilere verildiği iddia ediliyor.

Bugün gazetesinin haberine göre, FIFA’daki rüşvet skandalı ortaya çıkan ABD Adalet Bakanlığı bu yılın ikinci büyük uluslararası yolsuzluk operasyonuna imza attı. Bakanlık, Avrupalı yetkililerden, Özbekistan’da adları rüşvetle anılan 3 şirket ile bu paraları aldığı iddia edilen kişilerin mal varlıkları ve hesaplarına el konulmasını istedi.

HEDEFTE 3 ŞİRKET VAR

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, yolsuzluk soruşturmasının odağındaki şirketler büyük ortağı Rus Alfa Group’un olduğu Hollandalı Vimpelcom, İsveç firması TeliaSonera ve Rusya’dan Mobile TeleSystems PJCO.

İddiaya göre bu 3 şirket, ülkede cep telefonu hattı ihalesi alabilmek için Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın kontrolündeki birçok şirkete milyonlarca dolar aktardı.

ABD YETKİLİ

ABD’li yetkililerin, Özbekistan’da işlenen bir rüşvet suçunu takip etmelerinin arkasında, adı geçen iki şirketin hisselerinin ABD’de işlem görmesini, diğerinin ise 10 yıl önce borsadan çıkması, bu nedenle Amerikan vergi sistemine dahil olmaları bulunuyor.

TOPLAM 1 MİLYAR DOLAR

Soruşturma çerçevesinde haziran ayında New York’ta bir mahkemeye başvuran ABD Adalet Bakanlığı İrlanda, Belçika ve Lüksemburg hükümetlerinden 300 milyon dolarlık banka hesabının dondurulmasını istedi.

Ayrıca mart ayında bir İsveç bankasındaki 30 milyon dolara el konulması talebinde bulundu. Son olarak İsviçre’ye aralarında göl kıyısındaki bir villanın da olduğu toplam 640 milyon dolarlık mal ve hesabın dondurulması alimatı gönderildi.

GİZEMLİ GÜLNARA'NIN 1 MİLYAR DOLARI VAR

Skandalın ortasında yer alan Gülnara Kerimova’nın adı sık sık benzer skandallara konu oldu. En az 1 milyar dolar serveti olduğu bildirilen Kerimova’nın adı, ABD belgelerinde “söz konusu rüşvetten en fazla faydalanan isim” olarak geçiyor.

ABD’de bir şarkı albümü çıkaran Kerimova’nın geçen yıldan beri ülkesinde ev hapsinde olduğu iddia ediliyor.

TELİA SONERA CEO'SU İSTİFA ETMİŞTİ

Rüşvet iddiaları nedeniyle İsveç makamları 2012’de ülkede Kerimova’nın iş ortaklarını tutuklamıştı. O günden beri İsveç, İsviçre ve Danimarka yetkilileri de, adı geçen şirketlerin Kerimova ile ilişkilerini mercek altına aldı. Skandalın patlak vermesinden sonra TeliaSonera’nın CEO’su Lars Nyberg istifa etmişti.

TURKCELL'İN DE ORTAKLARI

Soruşturmanın odağındaki şirketlerden İsveçli TeliaSonera ve Vimpelcom’un sahibi Rus Alfa Group, aynı zamanda Türk cep telefonu operatörü Turkcell’in en büyük hissedarları.

Turkcell’in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet ile TeliaSonera ve Alfa Group arasında uzun süredir devam eden hisse savaşı ve sahiplik tartışması bulunuyor.

Bu Haber 1205 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!