TÜRK TELEKOM CUMHURİYET´İ ENGELLEDİ Mİ?TÜRK TELEKOM CUMHURİYET´İ ENGELLEDİ Mİ?

Tarih: 2015-09-15

Cumhuriyet, Türk Telekom'un ardından, TTNET, Uydunet ve PTT Cell’in de  gazetenin internet sitesine erişim engellediğini duyurdu.

Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet.com.tr’den 7 Eylül 2015 tarihinde yapılan açıklamada; “İstanbul ve Türkiye'nin birçok ilinde Cumhuriyet okurları gazeteyi arayarak ve elektronik posta ile Cumhuriyet’in internet sitesine giremediklerini bildirdi.

Bunun üzerine yazılım ekibimiz şikayetlerin olduğu bölgelerdeki bilgisayarlardan giriş yapmaya çalıştı ve Telekom tarafından cumhuriyet.com.tr'nin engellendiğini belirledi.

Siteye giremediklerini bildiren okurların bilgisayarlarında inceleme yapan ekip VPN uygulaması kullanıldığında cumhuriyet.com.tr'ye giriş yapılabildiğini ancak WİFİ üzerinden yapılan bağlantılarda Telekom'un siteyi engellediğini ortaya çıkardı.

Türkiye'nin birçok bölgesinden de aynı şikayet gelmeye devam ediyor. Telekom Erdoğan'ın dün gece televizyonda söylediği '400 milletvekili alınsaydı farklı olurdu' sözlerini yayınlayan az sayıdaki yayın organlarından biri olan Cumhuriyet'e hukuksuz bir şekilde sansür uyguluyor.”

Türk Telekom'dan açıklama

Türk Telekom ise yaptığı açıklamada engellemenin olmadığını belirtti. Türk Telekom'dan yapılan açıklama şöyle:

"Bazı yayın organlarında, Türk Telekom tarafından www.cumhuriyet.com.tr haber sitesine erişimin engellendiği iddiaları yer almaktadır. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Türk Telekom tarafından www.cumhuriyet.com.tr haber sitesine ilişkin bir engelleme söz konusu değildir. Konuyu önemle bilgilerinize sunarız."

Uydunet yetkilileri: Biz girebiliyoruz

Telekom'un Cumhuriyet.com.tr'ye girişleri engellemesinin ardından, TTNET, Uydunet, PTT Cell'den Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesine erişim sansürü geldi.

Cumhuriyet.com.tr’den 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan açıklamada; “Teknik servis, incelemelerinde cumhuriyet.com.tr'ye girmek isteyenlerin bu siteye gelmeden engellendiklerini tespit ettiğini söyledi. Kullanıcılar cumhuriyet.com.tr'nin serverlarına ulaşamadan engelleniyor. Telekom ve TTNET, cumhuriyet.com.tr'ye erişim hakkını engelleyerek büyük suç işliyor.

İstanbul ve Türkiye'nin birçok ilinde Uydunet kullanıcısı olan Cumhuriyet okurları gazeteyi arayarak ve elektronik posta ile cumhuriyet'in internet sitesine giremediklerini söyledi.

ŞİKAYET EDİN

Cumhuriyet erişimi ile ilgili olarak bazı bölgelerde belirli anlarda yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak network ekibinin yaptığı incelemede sistemlerimizle ilgili bir sıkıntı gözlemlenmemiştir. Cumhuriyet serverları ve bu serverların internet bağlantılarında bir problem yoktur. Burada yaşanacak bir sistem hatası veya erişim engeli tüm Türkiye'nin ve yurtdışının cumhuriyet.com.tr'ye erişememesi anlamına gelecektir.

Yaşanan sıkıntılar, kullanıcıların kendi cihazlarından (bilgisayar, telefon) yaptıkları cumhuriyet.com.tr istekleri bizim sunucularımıza ulaşamamasından kaynaklıdır.  Bunun nedenleri sıralanacak olursa;

1) Cihazın internete erişemiyor olması.

2) Cihazla ilgili veya kullanılan tarayıcıyla ilgili veya tarayıcıdaki bir eklenti nedeniyle cumhuriyet.com.tr'nin açılamaması.

3) Kullanıcının bedelini ödediği internet hizmetini cumhuriyet.com.tr için alamaması.

1. madde ile ilgili kullanıcının problemi yoktur, çünkü kullanıcı diğer internet sitelerine erişebilmektedir.

2. madde ile ilgili kullanıcının problemi yoktur, çünkü aynı cihaz ve tarayıcı ile Cumhuriyet'in ana IP'si (213.143.255.186) açılmazken diğer IP'si (213.143.255.189) sorunsuz açılabilmektedir ve site görüntülenebilmektedir.

3. madde ile ilgili sorun yaşanmaktadır.

Sorun TTNET, Pttcel gibi bir internet sağlayıcısı tarafından cumhuriyet.com.tr engellemesi ile ortaya çıkmakta, veya bu internet sağlayıcılarına da altyapı hizmeti sağlayan Telekom'un cumhuriyet.com.tr engellemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Problem yaşayan kullanıcıların, internet sağlayıcısı ya da telefon şirketlerine parasını ödediği hizmeti alamadığına dair şikayette bulunmasını rica ederiz.

Siteye giremediklerini bildiren okurlar erişim engelleme önleyici programlar (VPN) ile siteye girmeyi denediklerinde ise başarılı oluyorlar.

'BİZ GİREBİLİYORUZ'

Uydunet yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, böyle bir sorun olup olmadığı araştırdıklarını ve sonuç olarak böyle bir engelleme olmadıklarını söylediler. Herhangi bir mahkeme kararı olmadan engelleme yapamayacaklarını belirten Uydunet yetkilileri, kendilerinin cumhuriyet.com.tr 'ye giriş yapabildiklerini ifade etti.

Google Chrome kullananlar, "zenmate for google chromeTM" eklentisi ile yasakları aşabilir.”

Bu Haber 1819 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!