DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM CUMHURİYET´İ ENGELLEDİ Mİ?TÜRK TELEKOM CUMHURİYET´İ ENGELLEDİ Mİ?

Tarih: 2015-09-15

Cumhuriyet, Türk Telekom'un ardından, TTNET, Uydunet ve PTT Cell’in de  gazetenin internet sitesine erişim engellediğini duyurdu.

Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet.com.tr’den 7 Eylül 2015 tarihinde yapılan açıklamada; “İstanbul ve Türkiye'nin birçok ilinde Cumhuriyet okurları gazeteyi arayarak ve elektronik posta ile Cumhuriyet’in internet sitesine giremediklerini bildirdi.

Bunun üzerine yazılım ekibimiz şikayetlerin olduğu bölgelerdeki bilgisayarlardan giriş yapmaya çalıştı ve Telekom tarafından cumhuriyet.com.tr'nin engellendiğini belirledi.

Siteye giremediklerini bildiren okurların bilgisayarlarında inceleme yapan ekip VPN uygulaması kullanıldığında cumhuriyet.com.tr'ye giriş yapılabildiğini ancak WİFİ üzerinden yapılan bağlantılarda Telekom'un siteyi engellediğini ortaya çıkardı.

Türkiye'nin birçok bölgesinden de aynı şikayet gelmeye devam ediyor. Telekom Erdoğan'ın dün gece televizyonda söylediği '400 milletvekili alınsaydı farklı olurdu' sözlerini yayınlayan az sayıdaki yayın organlarından biri olan Cumhuriyet'e hukuksuz bir şekilde sansür uyguluyor.”

Türk Telekom'dan açıklama

Türk Telekom ise yaptığı açıklamada engellemenin olmadığını belirtti. Türk Telekom'dan yapılan açıklama şöyle:

"Bazı yayın organlarında, Türk Telekom tarafından www.cumhuriyet.com.tr haber sitesine erişimin engellendiği iddiaları yer almaktadır. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Türk Telekom tarafından www.cumhuriyet.com.tr haber sitesine ilişkin bir engelleme söz konusu değildir. Konuyu önemle bilgilerinize sunarız."

Uydunet yetkilileri: Biz girebiliyoruz

Telekom'un Cumhuriyet.com.tr'ye girişleri engellemesinin ardından, TTNET, Uydunet, PTT Cell'den Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesine erişim sansürü geldi.

Cumhuriyet.com.tr’den 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan açıklamada; “Teknik servis, incelemelerinde cumhuriyet.com.tr'ye girmek isteyenlerin bu siteye gelmeden engellendiklerini tespit ettiğini söyledi. Kullanıcılar cumhuriyet.com.tr'nin serverlarına ulaşamadan engelleniyor. Telekom ve TTNET, cumhuriyet.com.tr'ye erişim hakkını engelleyerek büyük suç işliyor.

İstanbul ve Türkiye'nin birçok ilinde Uydunet kullanıcısı olan Cumhuriyet okurları gazeteyi arayarak ve elektronik posta ile cumhuriyet'in internet sitesine giremediklerini söyledi.

ŞİKAYET EDİN

Cumhuriyet erişimi ile ilgili olarak bazı bölgelerde belirli anlarda yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak network ekibinin yaptığı incelemede sistemlerimizle ilgili bir sıkıntı gözlemlenmemiştir. Cumhuriyet serverları ve bu serverların internet bağlantılarında bir problem yoktur. Burada yaşanacak bir sistem hatası veya erişim engeli tüm Türkiye'nin ve yurtdışının cumhuriyet.com.tr'ye erişememesi anlamına gelecektir.

Yaşanan sıkıntılar, kullanıcıların kendi cihazlarından (bilgisayar, telefon) yaptıkları cumhuriyet.com.tr istekleri bizim sunucularımıza ulaşamamasından kaynaklıdır.  Bunun nedenleri sıralanacak olursa;

1) Cihazın internete erişemiyor olması.

2) Cihazla ilgili veya kullanılan tarayıcıyla ilgili veya tarayıcıdaki bir eklenti nedeniyle cumhuriyet.com.tr'nin açılamaması.

3) Kullanıcının bedelini ödediği internet hizmetini cumhuriyet.com.tr için alamaması.

1. madde ile ilgili kullanıcının problemi yoktur, çünkü kullanıcı diğer internet sitelerine erişebilmektedir.

2. madde ile ilgili kullanıcının problemi yoktur, çünkü aynı cihaz ve tarayıcı ile Cumhuriyet'in ana IP'si (213.143.255.186) açılmazken diğer IP'si (213.143.255.189) sorunsuz açılabilmektedir ve site görüntülenebilmektedir.

3. madde ile ilgili sorun yaşanmaktadır.

Sorun TTNET, Pttcel gibi bir internet sağlayıcısı tarafından cumhuriyet.com.tr engellemesi ile ortaya çıkmakta, veya bu internet sağlayıcılarına da altyapı hizmeti sağlayan Telekom'un cumhuriyet.com.tr engellemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Problem yaşayan kullanıcıların, internet sağlayıcısı ya da telefon şirketlerine parasını ödediği hizmeti alamadığına dair şikayette bulunmasını rica ederiz.

Siteye giremediklerini bildiren okurlar erişim engelleme önleyici programlar (VPN) ile siteye girmeyi denediklerinde ise başarılı oluyorlar.

'BİZ GİREBİLİYORUZ'

Uydunet yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, böyle bir sorun olup olmadığı araştırdıklarını ve sonuç olarak böyle bir engelleme olmadıklarını söylediler. Herhangi bir mahkeme kararı olmadan engelleme yapamayacaklarını belirten Uydunet yetkilileri, kendilerinin cumhuriyet.com.tr 'ye giriş yapabildiklerini ifade etti.

Google Chrome kullananlar, "zenmate for google chromeTM" eklentisi ile yasakları aşabilir.”

Bu Haber 1474 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!