ZORUNDA MIYIM?ZORUNDA MIYIM?

Tarih: 2015-09-15

blog.radikal.com.tr internet sitesinde Emir Kudubeş’den farklı bir özelleştirme değerlendirmesi

 

ZORUNDA MIYIM?

Özelleştirmeyi bir şekilde duymuşuzdur. Basitçe ifade etmek gerekirse, kamuya ait bir işletmenin özel sektöre devridir. Özelleştirmede birden çok hassas durum vardır ancak bunların başında, toplumsal fayda odaklı bir ekonomik kuruluşun, kar odaklı bir hal alması gelir. Bu durumun sonuçları ise özellikle de gelişmemiş ülkelerde toplumun büyük kısmının aleyhine olur.

Örnek vermek gerekirse, Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları bilinen adıyla SEKA,  2000’li yılların başından itibaren büyük bir hızla satılmaya başlanmıştır. Peki, bir ekonominin gelişme yolunda imal etmesi gereken başat ürünlerden biri olan kağıt ve selüloz üreten bu fabrikanın satılmasının sonucu ne olmuştur?

Tabi ki dışa bağımlılık!

Mesela, 1 Kasım seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları Slovenya’dan ithal ediliyor. Bu arada eskiden seçimlerde çift oy kullanımını engellemek için kullanılan mürekkebi de 2 milyon liraya (eski parayla 2 trilyon liraya) Hindistan’dan ithal ediyorduk. Belli ki bu seçim olayı hep bize pahalıya patlıyor ama biz kola kapağının altında “tekrar deneyin” yazısını görmüş ergen gibi kolanın kapağını kapatıp tekrar açarak farklı bir şey çıkmasını bekliyoruz.

Neyse özelleştirme diyorduk.

Aslında başka bir özelleştirme türünden bahsetmek istiyorum. Henüz ciddi bir akademik literatürü olmasa da özellikle toplumsal faydanın ön planda olması gerektiğini düşünen akademisyenler tarafından dile getirilen bir özelleştirme yöntemi vardır. “Kapalı özelleştirme” olarak adlandırılan bu yöntemde bahsi geçen kurumun sahibi devlettir ancak yaptığı iş/hizmet nedeniyle kamudan para toplamaktadır.

Şöyle ki;

·         Devlet okuluna çocuğunu kaydettirmek istediğinizde ödediğiniz “bağış”

·         Devlet hastanesinde tedavi olduğunuzda alınan katkı payları gibi aslında esas hak olan ve bedelsiz olarak verilmesi gereken hizmetler, bir ticari işletmeden satın alınıyormuşçasına fiyatlandırılmaktadır.

Düşünsenize böyle durumlar için toplum olarak ne kadar para ödemek zorunda bırakılıyoruz.

Türkiye’de yaşayan ve özelleştirmenin “nimetlerini” fark ederek bunu kullanmaktan hiç utanmayan siyasi figürler son 13 yılda bu işin şahikasına erişmişler ve artık deniz bitmiştir. Muhtemelen bu nedenledir ki artık bahsettiğim “kapalı özelleştirmeyi” daha ciddi şekilde kullanmakta/yaymaktadırlar.

Olan tabi ki yine çimenlere yani bize oluyor. Onlar seçimi beğenmez kağıt getirin bir daha seçim yapacağım derler parasını biz öderiz, TRT şehzadeli beyli dizi çeker parasını biz öderiz. Diyanet başkanı oyun paketli lüks arabaya biner biz öderiz...

Ben artık ödemek istemiyorum.

Çocuğum bu ülkede doğduğu için bu devletin okuluna gitmek zorundaysa ben parasını ödemek zorunda değilim. Devlet olmanın gereğini kimin yapması gerekiyorsa o ödesin bu ülkenin vatandaşının temel haklarının bedelini. Eğitimde/sağlıkta fırsat eşitliği yaratamadıktan her şeyin parasını ben ödedikten sonra bir erk de olmayıversin

Seçimi beğenmeyip tekrar yapmak isteyen de karısının altınlarını satsın.

 

Emir Kudubeş
blog.radikal.com.tr

Bu Haber 1127 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!