7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SAYIŞTAY VE TİBSAYIŞTAY VE TİB

Tarih: 2015-10-05

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker 05.01.2015 günkü yazısında Sayıştay'ın 2014 TİB raporunu gündeme getirdi. Toker'in bu yazısı üzerine TİB Başkanlığı çok net olmayan bir basın açıklması yaptı.

Çiğdem Toker'in yazısını da, TİB'in Basın Açıklamasını da bilginize sunuyoruz.

İşte Çiğdem Toker'in bugünkü yazısı...

TİB, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kısa adı. 
“İnternetin trafik polisi” olarak da anılıyor. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bağlı olan TİB, “katalog suçlar”da, yargı kararlarını icra etmenin yanı sıra, belli yasal koşullar altında erişimi resen engelleme yetkisine de sahip. 

 
 

Bu kısa girişi şunun için yaptım: 

Bütçeden pay ayrılan her kurum gibi, TİB’e aktarılan ödenek de halktan alınan vergilerle finanse ediliyor. 

Dolayısıyla temel hak ve özgürlüklerden biri olan ifade özgürlüğü alanında, yasaların geniş yetkiyle donattığı bir kurumun, bağlı olduğu mevzuata uygun hareket etmesini beklemek en doğal hakkımız. 

***

Oysa, Sayıştay’ın yeni yayımlanan 2014 yılına ilişkin BTK denetim raporu, TİB’in kendisini mevzuatla pek bağlı hissetmediğini belgeliyor. 

TİB, -o çok tartışıldığı 2014 yılında- Sayıştay’ın açıkça “kanuna ve yönetmeliğe aykırı” olarak andığı bazı alımlar yapmış. 

“Güvenlik ve savunmaya yönelik makine ve teçhizat alımları” hesabından yapılan bu alımların tutarı 16 milyon 222 bin TL. 

Ancak bu yüklü alıma karşın, fişlerini düzenlememiş, belgesini tutmamış. 

Düşünün; ortada 16.2 milyon TL’lik bir harcama var. Ama bu harcamanın hangi sistemler ve cihazlar için yapıldığı, kime, hangi şirkete ne ödendiği bilinmiyor. 
Sayıştay da raporunda mealen şöyle demiş: 

“Ey TİB, harcamalar bakımından sen Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na tabisin. Bu yasa da, ‘Eğer taşınır veya taşınmaz mallar satın almak, bunları elden çıkarmak istiyorsan, Taşınır Mal Yönetmeliği’ne uymak zorundasın’ diyor.” 

Bunun anlamı da şu: “Yapacağın her alımı belgelemeli, denetim yaptığımda bana gösterebilmelisin.” 

Yani TİB’e bağlı olduğu mevzuatı hatırlatıp sormuş Sayıştay: 

“Hal böyle olduğu halde, 16.2 milyon TL’lik alımı neden belgelemedin?” TİB uzun bir yanıt vermiş. Özetle, şöyle diyor: 

“TSK, MİT ve Emniyet gibi kurumlar, gizlilik gerektiren alımlarda Taşınır Mal Yönetmeliği’nden muaf. Benim de o kurumlar gibi yönetmelikten muaf olmam lazım. Çünkü ben de ulusal güvenlikle ve suçluların takibiyle ilgili teknik imkânların hızlı biçimde sağlanması ve destek olma konusunda görevliyim. Eğer yönetmeliğe tabi olursam sıkıntı çıkar.” 

Verilen cevabın sonunda “Biz bu çalışmaları Maliye ile yapacağız. Sonuçtan sizi de bilgilendireceğiz” denilmesi de ihmal edilmemiş. 

Anlaşılır kılmak için, kısaltıp özetleyerek aktardığım bu tespit ve yazışmalar, Sayıştay’ın internet sitesinde rapor olarak mevcut. 

O raporu okuduğunuzda, 16.2 milyon TL’lik güvenlik harcaması yaptığı ve bunu yasalara göre belgelemek zorunda olduğu halde belgelemeyen, TİB’in yaklaşımındaki “yüksek özgüven”i siz de hissedeceksiniz. 

Kerameti kendinden menkul bir “gizlilik, ulusal güvenlik” gerekçesini bağlı olduğu yasa ve yönetmeliğin üzerinde gören ve kendi kendisine “fiili muafiyet” ilan eden bir “özgüven” bu. 

Bizden toplanan vergilerin nasıl harcandığının hesabını soran Sayıştay’ın neden üç yıldır yoğun bir rapor baskısı altında olduğunu anlatan örneklerden sadece biri bu.

 

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU'NUN BASIN AÇIKLAMASI
 

05.10.2015 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde ve bu gazeteyi kaynak göstererek bazı internet sitelerinde yer alan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile ilgili gerçekleri yansıtmayan, hayal ürünü ve çarpıtma iddialarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Sayıştay tarafından denetime tabi tutulan 2014 yılına ait tüm harcamalarının belgeleri istisnasız olarak hem TİB bünyesinde hem de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde mevcuttur ve Sayıştay denetçilerine de bu kayıtlar ve belgeler ibraz edilmiştir.

Sayıştay tarafından 2014 yılı için yapılan denetimde de bu belgeler tek tek incelenmiştir. TİB’in kuruluşundan bugüne kadar “Taşınır İşlem Fişi” düzenlenmemesi uygulamasını belgesiz harcama gibi yansıtmak iyi niyetten uzak bir yaklaşımdır. Başkanlığımız tarafından yapılan bütün harcamaların belgeleri istisnasız olarak hem Başkanlığımızda hem de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda bulunmaktadır.

Hatta mevzuat gereği kayıt tutulması zorunlu olmayan malzemelere ait harcamaların bile, Başkanlığımızda yapılan işlerin kritikliği nedeniyle, 2014 yılından itibaren kaydı titizlikle tutulmaktadır. Diğer taraftan, Başkanlığın kuruluş tarihi olan 2006 yılından bu yana devam edegelen bahse konu uygulamanın yeni bir uygulama gibi gösterilerek bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak yayınlanması manidardır.

2006 yılından bugüne kadar devam eden uygulamanın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda Paralel Devlet Yapılanmasının tasfiyesinin ardından kamuoyunun gündemine gerçeklere aykırı olarak ve çarpıtılarak getirilmesi dikkat çekicidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu Haber 1005 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!