ÖZELLEŞTİRMEDE PLAN TALANIÖZELLEŞTİRMEDE PLAN TALANI

Tarih: 2015-10-08

Sayıştay raporuna göre, imar planı değiştirilmeden satılan taşınmazların satış sonrası imar değişikliğinin yapılmasıyla ortaya çıkan değer artışları üçüncü kişilere peşkeş çekildi.

Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir'in haberine göre Sayıştay’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2014 yılı hesapları üzerinden yaptığı incelemeye ilişkin raporunda, özelleştirme uygulamalarına ilişkin önemli tespitler yer aldı.

Raporda, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından imar planı oyunu ile kamu mallarının üçüncü kişilere çıkar sağlayacak şekilde özelleştirildiğine ilişkin uygulamalar belirlendiği bildirildi. Buna göre, ÖİB satıştan önce en yüksek getirinin sağlanabilmesi amacıyla imar planının değiştirilip değiştirilmeyeceğine ilişkin proje etüdü yapıyor. İmar planı değiştirilmeden satılan taşınmazların planlarının korunması için beş yıl süreyle değişikliğe gidilmeyeceğine ilişkin hüküm bulunmasına karşın satın alanlar mevzuattaki bir açıktan yararlanarak değişiklik talebinde bulunuyor. Değişikliğin yapılmasıyla da taşınmazda büyük değer artışları meydana geliyor. Böylelikle kamuya ait olan kaynak üçüncü kişilerin cebine giriyor. Raporda, plan değiştirilerek üçüncü kişilere kıyak sağlanan özelleştirmelere şu örnekler verildi:

“Antalya’da 237 bin 679 metrekare taşınmaz. 5 milyon 950 bin TL bedelle satıştan sonra imar planı değiştirilerek satıldı. Üçüncü kişiler tarafından yapılan imar değişikliği ile çok önemli bir değer artışına sebebiyet verildi. Antalya’daki 39 bin 71 metrekare ve 23 bin 359 metrekare iki taşınmaz 250 milyon ve 224 milyon bedeller üzerinden satıldı. Başkanlık bu taşınmazlarla ilgili imar planı değişikliğine gidilmesinin gerekmediğini belirtti. Ancak her iki taşınmaz için de alıcıları mevcut planların turizm faaliyeti yürütmeye olanak sağlamadığı gerekçesini ileri sürerek planların değiştirilmesini sağladı.”

Bu Haber 1027 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!