Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM´DAN BASIN AÇIKLAMASI TÜRK TELEKOM´DAN BASIN AÇIKLAMASI

Tarih: 2015-11-02

Türk Telekom, "Yüzyılın Vurgunu Telekom Yolsuzluğu" (okumak için TIKLAYINIZ) başlığı ile yaptıkları araştırma ve tespitleri kamuoyu ile paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’ya isim vermeden cevaben basın açıklaması yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun tespit ve suçlamalarında yer alan hususlara karşı Türk Telekom’un basın açıklamasında verilen cevaplar sektörü bilen kesimlerce oldukça yetersiz bulundu. Aynı kesimlerce Aykut Erdoğdu’nun çok ciddi isnatlarına karşın yapılan açıklama çok yüzeysel çok sıradan değerlendirilmesi yapıldı. İki açıklama yan yana konduğunda Türk Telekom’un, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun iddialarını çürütmekten çok kendi söylemek istediklerini kamuoyu ile paylaştıkları belirtildi.

TBMM’nin yolsuzlukla mücadelede öne çıkan, bu yönde yaptığı çok kapsamlı çalışmalarıyla tanınan, yaklaşık 1 saatlik basın toplantısıyla açıklamalarda bulunan ve sorular soran muhalefetin etkili milletvekillerinden birisince “Türk Telekom'un özelleştirme süreci ve sonrasında kamunun yaklaşık 100 milyar TL. zarara uğratıldığı” iddialarına karşın Türk Telekom’un konu ile ilgili 1,5 sayfalık açıklamalarını sizlerle paylaşarak, takdirlerinize sunmak istedik.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada, “halka açık şirket olan grubun, her türlü finansal faaliyetlerini ilgili yasalar çerçevesinde yürüttüğü, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) ve ilgili diğer kurumlar tarafından şeffaf şekilde denetim altında tutulduğu” belirtildi.

Yine Türk Telekom'dan yapılan açıklamada, “gruba yönelik yapılan mesnetsiz iddiaların kamuoyunu yanlış yönlendirdiğinin görüldüğü ve gerçek dışı iddialara yanıt verme zorunluluğunun doğduğu” kaydedildi.

"Türk Telekom Grubu, halka açık bir şirket olup, her türlü finansal faaliyetlerini ilgili yasalar çerçevesinde yürütmekte, SPK ve ilgili diğer kurumlar tarafından şeffaf bir şekilde denetim altında tutulmaktadır" ifadelerine yer verilen açıklamada, grubun, özelleştirmeden itibaren halka açık şirket olarak her çeyrek ve yıl bilançolarını açıkladığı” anımsatıldı.

Bu bilançoların, şirketin başarıyla yönetildiğinin en büyük ispatı olduğuna işaret edilen açıklamada, şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşılan bilanço detaylarının, grup tarafından elde edilen gelirlerin Türkiye ekonomisine yatırım olarak geri döndüğünü gösterdiği vurgulandı.

Türk Telekomünikasyon AŞ'nin özelleştirme çalışmalarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı üyelerinden oluşan bağımsız değer tespit ve ihale komisyonları tarafından şeffaf şekilde yürütüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, "1 Temmuz 2005 tarihinde Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışına ilişkin ihale, tüm detaylarıyla televizyon kanallarında canlı yayınlanarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan ihale sonucunda Oger Telecom Ortak Girişim Grubu, 6,55 milyar dolarla Türkiye’nin en yüksek bedelli ve en prestijli özelleştirme ihalesini kazanmıştır" değerlendirmesi yapıldı.

Türk Telekom'un, 2005'teki özelleştirmesinden itibaren Türk telekomünikasyon sektörünün en büyük yatırımcı şirketi olduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk Telekom Grubu'nun operasyonel ve finansal performansına bağlı olarak, 2005 yılında 625 milyon lira olan yıllık yatırım miktarı 2015 yılına geldiğimizde yıllık 3 milyar lira seviyesine ve geçtiğimiz 10 yıllık toplam yatırım miktarı ise lisans ve frekans bedeli hariç 20 milyar liraya ulaşmıştır. Bu rakamlar ışığında telekomünikasyon sektöründe Türkiye'de gerçekleştirilmiş en büyük yatırım tutarı Türk Telekom Grubu'na ait olup, yatırımların büyük kısmını altyapı yatırımları oluşturmaktadır.

Türk Telekom Grubu, günümüz ihtiyaçlarının gerektirdiği fiber yatırımlara bundan çok uzun süre önce başlamıştır. Grubun bugün 206 bin kilometreye uzanan fiber altyapısıyla Türkiye'nin 81 ilini fiber ağlarla donatan tek şirket oluşu, Türkiye'nin gelişimi adına sahip olduğu kaynakları altyapıya ne ölçüde aktardığının en önemli göstergesidir."

- "Şirketimiz, 46 milyar liraya ulaşan ödediği vergilerle Türkiye'de sektörünün en çok vergi ödeyen şirketi konumundadır"

Türk Telekom'un, 2005 yılından beri 46 milyar liraya ulaşan ödediği vergilerle Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün en çok vergi ödeyen şirketi konumunda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Türk Telekom olarak, serbest piyasa koşullarında adil ve özgür rekabet ortamına inanıyor ve destekliyoruz. Bununla birlikte faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda rekabet koşullarının, Rekabet Kurumu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hassasiyet ile izlendiğini ve denetlendiğini de hatırlatmak istiyoruz. Türk Telekom Grubu olarak hem toptan satış hem de perakende satışlarımız, ilgili regülasyonların sağladığı rekabet koşullarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Türk Telekom Grubu'nun müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çalıştığı, benzer şekilde sabit ücretler de dahil müşteriye dönük tüm ücretlerin, düzenleyici kurum tarafından belirlendiği anımsatılan açıklamada, her geçen çeyrek daha fazla müşterinin yüksek hızlı paketleri tercih etmesi ve müşteri sayısında elde edilen artışın, tüketici beğenisi ve tercihinin en önemli göstergesi olduğu, ayrıca dünyadaki benzer örneklerle kıyaslandığında, Türkiye'deki sabit ücret fiyatlarının her zaman daha düşük düzeylerde olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Türk Telekom Grubu'nun tüm operasyonlarını yasalar ve denetleyici kurumların belirlediği şartlar çerçevesinde gerçekleştirdiğine işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmeler paylaşıldı:

"Taşınmazlar ve hizmet aktarımı amaçlı frekans kullanımı konuları da buna dahildir. Türk Telekom'un taşınmazları üzerinde yapabileceği hukuki işlemler, Türk Telekom Ana Sözleşmesi'nde açıkça belirtilmiş olup, bu doğrultuda taşınmazlarla ilgili yapılan tüm faaliyetler, yasalara ve ilgili hükümlerine uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca gelişen teknolojiler ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda genel ve yerel bazda master emlak planlamaları yapılmakta, bu plana uygun olarak gayrimenkullerin en etkin ve verimli kullanım şekline göre değerlendirilmesine çalışılmaktadır.

Bu kapsamda, yeni arazi ve bina satın alımları yapılmakta ve mevcut gayrimenkullerin de bakım-onarımı ve yeni yapımı için yatırımlar sürdürülmekte olup, Türkiye genelinde sistemlerin işleyişini etkilemeyen ve atıl durumda olan gayrimenkullerin satışı gerçekleştirilmekte ve net olarak görülmektedir ki, Türk Telekom'un gayrimenkul ile ilgili yatırımları gerçekleşen satışın çok üzerindedir."

Bu Haber 1326 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!