DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
YERLİ ULAK NEREDE?YERLİ ULAK NEREDE?

Tarih: 2015-12-17

17.Aralık.2015 Tarihli Habertürk Gazetesinde Güntay ŞİMŞEK ilginç bir yazıya imza attı..Bu ilginç yazıyı dikkatinize sunuyoruz..

Yerli ‘Ulak’tan haber alınamıyor

 

Güntay Şimşek

Güntay Şimşek

 

Cep telefonu operatörleri, Turkcell, Türk Telekom Avea ve Vodafone’un bugünlerde altyapı yatırımları için harıl harıl çalışarak bir yandan da reklam ve tanıtımlarla yeniliklerin gelmekte olduğunu haber verdikleri 4.5G için yaklaşık 3 aylık bir zaman kaldı. Yapılan 4.5G ihalesi sonrası parayı verip lisansları alan operatörler, yeni jenerasyonun altyapısı için gerekli olan ana şebekeden baz istasyonlarına kadar ekipmanlarının tedarikini çoktan tamamladılar. Ancak bizim yerli baz istasyonu “Ulak” için ne kadar sipariş verildi, kim verdi, test aşamasında operatörler neleri gündeme getirdi, bilmiyoruz.

Bunları hem biliyoruz, hem de bilmiyoruz. Çünkü bu konuyu kısa sayılabilecek bir süre önce “Yerli baz istasyonu Ulak’a sipariş yok” başlığı altında burada gündeme getirmiştim. Tarafların hiçbirisi bu bilgiler için açıklama yapmadı, yapamadı. “Yanlış, eksik” diyen de olmadı. Veya “Var, ama az” diyen de çıkmadı. Bu durumda, bu ihale şartnamesinde yerlilik şartını % 45 seviyelerine çıkaranlar ne yapacak?

Yerli baz istasyonunun maddi sorumluluğunu üstelenen Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 4.5G ihalesini yapan, kriterlerini belirleyen, sonraki aşamalarda denetimlerini gerçekleştiren, sektörden aldığı kaynaklarla iletişimde yerli sanayinin gelişmesi için çalışması gereken Ulaştırma Bakanlığı ve uhdesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinin bu hususlara bir açıklık getirmesi lazım.

Mesela 1 Nisan 2016’da hizmete geçecek 4.5G’nin neresinde yerli sanayi ürünü kullanıldı? Hangi şirketlerden alındı ve yerlilik oranı ne olacak? gibi sorulara cevap verilmezse bundan sonraki benzer ihalelere yaklaşım da ülke menfaatlerini destekleyecek nitelikte olmaz.

Şu ana kadar, Aselsan, Netaş ve Argela’nın beraber geliştirdiği yerli baz istasyonu Ulak Projesi için herhangi bir sipariş haberinin olmaması ilginç bir durum. Üstelik iletişim sektöründe yerli ürün geliştiren şirket sayımızın yok mesabesinde bulunması sebebiyle de 4.5G ihale kriterlerinde yer alan yerlilik şartının karşılanamayacağı söylenebilir. Normalde bu tablonun ciddi sıkıntılara sebep olması gerekirken, galiba iki tarafa da zararı faydası olmayacağından, bilinçli olarak sessizliğe bırakılmak isteniyor.

Özetle ihalede istenen 4.5G’de yerli ürün kullanma oranları, Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin yerli ürünleriyle karşılama imkânı olmadığında zaten 3 GSM operatörü de Ericsson, Huawei, ZTE, Nokia, Alcatel ve Samsung gibi yabancı şirketlerle bağlantılarını çoktan yapmışlardı. Şimdi bu durumda ihale mevzuatına uymayan şirketlere müeyyideyi kim, hangi kamu kurumu uygulayacak? Şirketler de “İstediğimiz evsafta ürün vardı da biz mi alıp kullanmadık?” derlerse ne olacak? Buyurun cevap verin...

 

Bu Haber 1118 defa okunmuştur.
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!