7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
YERLİ ULAK NEREDE?YERLİ ULAK NEREDE?

Tarih: 2015-12-17

17.Aralık.2015 Tarihli Habertürk Gazetesinde Güntay ŞİMŞEK ilginç bir yazıya imza attı..Bu ilginç yazıyı dikkatinize sunuyoruz..

Yerli ‘Ulak’tan haber alınamıyor

 

Güntay Şimşek

Güntay Şimşek

 

Cep telefonu operatörleri, Turkcell, Türk Telekom Avea ve Vodafone’un bugünlerde altyapı yatırımları için harıl harıl çalışarak bir yandan da reklam ve tanıtımlarla yeniliklerin gelmekte olduğunu haber verdikleri 4.5G için yaklaşık 3 aylık bir zaman kaldı. Yapılan 4.5G ihalesi sonrası parayı verip lisansları alan operatörler, yeni jenerasyonun altyapısı için gerekli olan ana şebekeden baz istasyonlarına kadar ekipmanlarının tedarikini çoktan tamamladılar. Ancak bizim yerli baz istasyonu “Ulak” için ne kadar sipariş verildi, kim verdi, test aşamasında operatörler neleri gündeme getirdi, bilmiyoruz.

Bunları hem biliyoruz, hem de bilmiyoruz. Çünkü bu konuyu kısa sayılabilecek bir süre önce “Yerli baz istasyonu Ulak’a sipariş yok” başlığı altında burada gündeme getirmiştim. Tarafların hiçbirisi bu bilgiler için açıklama yapmadı, yapamadı. “Yanlış, eksik” diyen de olmadı. Veya “Var, ama az” diyen de çıkmadı. Bu durumda, bu ihale şartnamesinde yerlilik şartını % 45 seviyelerine çıkaranlar ne yapacak?

Yerli baz istasyonunun maddi sorumluluğunu üstelenen Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 4.5G ihalesini yapan, kriterlerini belirleyen, sonraki aşamalarda denetimlerini gerçekleştiren, sektörden aldığı kaynaklarla iletişimde yerli sanayinin gelişmesi için çalışması gereken Ulaştırma Bakanlığı ve uhdesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinin bu hususlara bir açıklık getirmesi lazım.

Mesela 1 Nisan 2016’da hizmete geçecek 4.5G’nin neresinde yerli sanayi ürünü kullanıldı? Hangi şirketlerden alındı ve yerlilik oranı ne olacak? gibi sorulara cevap verilmezse bundan sonraki benzer ihalelere yaklaşım da ülke menfaatlerini destekleyecek nitelikte olmaz.

Şu ana kadar, Aselsan, Netaş ve Argela’nın beraber geliştirdiği yerli baz istasyonu Ulak Projesi için herhangi bir sipariş haberinin olmaması ilginç bir durum. Üstelik iletişim sektöründe yerli ürün geliştiren şirket sayımızın yok mesabesinde bulunması sebebiyle de 4.5G ihale kriterlerinde yer alan yerlilik şartının karşılanamayacağı söylenebilir. Normalde bu tablonun ciddi sıkıntılara sebep olması gerekirken, galiba iki tarafa da zararı faydası olmayacağından, bilinçli olarak sessizliğe bırakılmak isteniyor.

Özetle ihalede istenen 4.5G’de yerli ürün kullanma oranları, Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin yerli ürünleriyle karşılama imkânı olmadığında zaten 3 GSM operatörü de Ericsson, Huawei, ZTE, Nokia, Alcatel ve Samsung gibi yabancı şirketlerle bağlantılarını çoktan yapmışlardı. Şimdi bu durumda ihale mevzuatına uymayan şirketlere müeyyideyi kim, hangi kamu kurumu uygulayacak? Şirketler de “İstediğimiz evsafta ürün vardı da biz mi alıp kullanmadık?” derlerse ne olacak? Buyurun cevap verin...

 

Bu Haber 1347 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!