İNTERNET KULLANAN KADINİNTERNET KULLANAN KADIN

Tarih: 2015-12-18

Binlerce yıldan bu yana değişmeyen bir kader olarak kadınlar taciz ve tecavüze uğramaktadır.

Gücü ve iktidarı elinde bulunduran erkek bu suçu daima kadına yüklemiştir. “Dişi köpek kuyruğunu sallamasa erkek köpek peşinden gitmez” örneğinde olduğu gibi atasözlerimiz ve deyimlerimiz de bunu pekiştirir. Çoğunun bilmediği bir gerçek ise köpeklerin kuyruklarını hem mutluyken hem de mutsuzken salladığıdır.

Genelde erkekler için arzulanabilir olmanın kadına özgü bir güç olduğu, kadının başlangıçta erkeği teşvik edip, sonra tatmine ulaşmasına engel olabileceği düşünülür.

Bu mantığın egemen olduğu bir toplumda kadınlar tacize ve tecavüze “uğramaktan” değil, “sebep olmaktan” korkar hale getirilirler.

Eğer bekar bir kadınsanız durumunuz daha da vahimdir. Çünkü sahipsizseniz birçok erkek için erişime daha da açıksınız demektir.

Sanat camiasından Nihat Doğan’ın Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın” ya da  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker; “Sorunun odağında kim var? Kadın var. Kardeşim sen dekolte giyinirsen, bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikâyet etmen makul değildir” üstüne basa basa söyledikleri gibi mini etek veya dekolte bluz giyiniyorsanız çok daha müsaitsiniz.

Oysa mini eteklisi de, taytlısı da, başörtülüsü de tacize ve tecavüze her zaman maruz kalmaktadır. 

Hem de bu taciz ve tecavüz bazen de tanıdığınız en yakın insanlardan, kan bağınız olanlardan gelir.  Üstelik daha akıl yaşınızın cinselliği idrak edemediği bir yaşta vuku bulur. 

Tanımadıklarımız ise en kalabalık ortamları seçerler. Yolda, otobüste, metroda ansızın en mahrem yerinize dokunan, avuçlayan, parmak atan veya yanağınızdan bir makas alan kirli eller...

Cinsel arzularını tatmin etmeye yönelik “yavrum”, “hepsi senin mi?”, “üff bacaklara bak”, “yerim memelerini” şeklinde fütursuz sözler sarf edip ortadan sıvışanlar ya da cüretkârca yollarına devam edenler.

Sokakta yaşanan bu nahoş durum şimdi de sanal ortamda gerçekleşmektedir.

Sanal ortamda internet kullanan kadın çoğu erkeğe göre ahlaksızdır veya müsait kadındır... Kesin aranıyordur...

Bu anlayışa hâkim olan erkekler fırsatını kollayıp girişimde bulunur. 

Şansını demekte bir sakınca görmezler. Kaybedecekleri bir şey yoktur.

“İnternet kullanan hanım hafiftir” diyen  İlahiyatçı Ömer Tuğrul İnançer gibiler de bu zihniyetteki kişileri daha çok teşvik etmektedir.

Oysa internet çağın gerektirdiği ve herkesin mecburen kullanacağı bir iletişim kaynağıdır. 

Yapılan araştırmalar; her 10 kadından 3’ünün hayatında en az 1 kez telefonla arama, kısa mesaj, mektup ya da e-posta yoluyla taciz edildiğini gösteriyor.

Bunlar bilinenlerin yalnızca %10’u...

Bir de bilinmeyen, su yüzüne çıkmayan ve üstü örtülenleri var.

Yine araştırmalar; Türkiye genelinde fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalmış kadınların % 89’unun kurum ya da kuruluşlara şikayet başvurusu yapmadığını belgeliyor.

Neden mi? Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi kadınlar sebep gösterilmekten korkuyor.

Türk Ceza Kanunu’nun 105. maddesinde cinsel taciz suçu şu şekilde düzenlenmiştir: “Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adli para hükmolunur.”

Unutmayın ! “Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.”

Peki ne mi yapacağız?

Korkmadan gidip yargıya şikâyet edeceğiz. İnternet kullanan kadının hafif olmadığını tacizcilere göstereceğiz.

Nasıl mı?

Bağlı bulunduğunuzCumhuriyet Savcılığı’na hitaben başınızdan geçen olayları anlatan bir dilekçe yazın. Eğer mesaj ya da telefonla taciz edildiyseniz bunların saatlerini ve tarihlerini yazmayı ihmal etmeyin. Yazdığınız dilekçe ve nüfus cüzdanınızla adliyeye gidip başvurunuzu yapın.

Merak etmeyin yargı mutlaka sizi dikkate alacaktır.

 

Bu Haber 1341 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!