"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ODTÜ, SİBER GÜVENLİK VE ELVANODTÜ, SİBER GÜVENLİK VE ELVAN

Tarih: 2015-12-26

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yasal düzenlemeler olmasına rağmen ODTÜ’nün “tr” uzantılı DNS sunucularıyla ilgili sorumluluğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na devretmediğini belirterek, “ODTÜ bu konuda direniyor. Kendisini imparator zannediyor bu rektör (Prof. Dr. Ahmet Acar) zannedersem, herkes haddini bilmeli diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Bu açıklama ile ilgili t24.com.tr sitesinde Sayın Fusun Sarp Nebil ODTÜ'ye 'haddinize mi' diyen Elvan'ın bakanlığında, siber güvenlikle ilgili neler yapıldı? Başlığı ile yazdığı yazısında çok ciddi sorular sormuş. Kapsamlı bir değerlendirme yaparak siber saldırılar sonucu telekomünikasyon ağı çöken ülkelerin yanı sıra fiber yatırımları ile Türkiye'nin durumunu sorgulamış. 

Mutlaka okunması gerektiğine inandığımız bu yazıyı bilgilerinize sunuyoruz.

ODTÜ'ye 'haddinize mi' diyen Elvan'ın bakanlığında, siber güvenlikle ilgili neler yapıldı?

Günümüzde Başbakan Yardımcısı olan ve geçen dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda bir süre bulunan Lütfi Elvan'ın ODTÜ için "haddinize mi?" diyerek, ".tr" alan adları yönetimini BTK'ya aktarmasını istediğini görünce, acaba Elvan bakanlığı sırasında Siber Güvenlik ya da ".TR" alan adları için neler yapmış, inceleyelim dedik.

Elvan 14 ay UHD Bakanı’ydı

Lütfi Elvan 25 Aralık 2013 - 6 Mart 2015 arasında 14 ay süreyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı yaptı. Bakanlığın 3 sorumluluk alanından birisi, Bilişim ve Telekom'dur.

Lütfi Elvan, Kalkınma Bakanlığı (DPT) kökenli ve TBMM'nin en prestijli komisyonu olan Plan ve Bütçe Komisyonu'nun Başkanlığından geliyordu. Bu özellikleri nedeniyle ilk etapta Bilişim - Telekom sektöründe kendisinden çok şeyler bekleyenler oldu. Ancak Elvan 14 ay içinde bilişim-telekom sektörü ile ilgilenmedi. Bilişim temalı toplantılarına katılmadı. 2 kere dışında sektör temsilcileri ile konuşmadı. İstanbul için yapılan davete katılmadı.

Bu süre içinde Elvan'ı sadece 2-3 yerde gördük; İstanbul'da düzenlenmesi kendisinden önce belirlenmiş Uluslararası IGF Konferansı, Türk Telekom'un 2-3 lansmanı ve 4,5G ihalesi lansmanı --ki bir ihale için lansman yapılması da şaşırtıcıydı, bakanlıktan ayrılmasından 2 gün önce yapıldığından dolayı siyasi bir manevra olarak görülmüştü--.

BTK'ya gelince; 2000 yılında bağımsız bir üst kurul olarak telekom sektörünü düzenlesin ve piyasa oluştursun diye kurulan Telekomünikasyon Kurumu da bakanlığa doğrudan bağlı olmayan bir kurumdu. Ancak bağımsız kalsın diye maaşlarını ve masraflarını devletin ödemediği bu kurum, 2009'da 5809 sayılı kanunla doğrudan UDH Bakanlığına bağlandı ve işlevi değişmese de, ismine Bilgi Teknolojileri eklendi ve böylece BTK doğdu. Halen bu kurum, telekom sektöründen 2 milyar TL gibi çok önemli bir geliri alır ve devlete bağışlar.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Bu Haber 1035 defa okunmuştur.
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!