7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ODTÜ, SİBER GÜVENLİK VE ELVANODTÜ, SİBER GÜVENLİK VE ELVAN

Tarih: 2015-12-26

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yasal düzenlemeler olmasına rağmen ODTÜ’nün “tr” uzantılı DNS sunucularıyla ilgili sorumluluğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na devretmediğini belirterek, “ODTÜ bu konuda direniyor. Kendisini imparator zannediyor bu rektör (Prof. Dr. Ahmet Acar) zannedersem, herkes haddini bilmeli diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Bu açıklama ile ilgili t24.com.tr sitesinde Sayın Fusun Sarp Nebil ODTÜ'ye 'haddinize mi' diyen Elvan'ın bakanlığında, siber güvenlikle ilgili neler yapıldı? Başlığı ile yazdığı yazısında çok ciddi sorular sormuş. Kapsamlı bir değerlendirme yaparak siber saldırılar sonucu telekomünikasyon ağı çöken ülkelerin yanı sıra fiber yatırımları ile Türkiye'nin durumunu sorgulamış. 

Mutlaka okunması gerektiğine inandığımız bu yazıyı bilgilerinize sunuyoruz.

ODTÜ'ye 'haddinize mi' diyen Elvan'ın bakanlığında, siber güvenlikle ilgili neler yapıldı?

Günümüzde Başbakan Yardımcısı olan ve geçen dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda bir süre bulunan Lütfi Elvan'ın ODTÜ için "haddinize mi?" diyerek, ".tr" alan adları yönetimini BTK'ya aktarmasını istediğini görünce, acaba Elvan bakanlığı sırasında Siber Güvenlik ya da ".TR" alan adları için neler yapmış, inceleyelim dedik.

Elvan 14 ay UHD Bakanı’ydı

Lütfi Elvan 25 Aralık 2013 - 6 Mart 2015 arasında 14 ay süreyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı yaptı. Bakanlığın 3 sorumluluk alanından birisi, Bilişim ve Telekom'dur.

Lütfi Elvan, Kalkınma Bakanlığı (DPT) kökenli ve TBMM'nin en prestijli komisyonu olan Plan ve Bütçe Komisyonu'nun Başkanlığından geliyordu. Bu özellikleri nedeniyle ilk etapta Bilişim - Telekom sektöründe kendisinden çok şeyler bekleyenler oldu. Ancak Elvan 14 ay içinde bilişim-telekom sektörü ile ilgilenmedi. Bilişim temalı toplantılarına katılmadı. 2 kere dışında sektör temsilcileri ile konuşmadı. İstanbul için yapılan davete katılmadı.

Bu süre içinde Elvan'ı sadece 2-3 yerde gördük; İstanbul'da düzenlenmesi kendisinden önce belirlenmiş Uluslararası IGF Konferansı, Türk Telekom'un 2-3 lansmanı ve 4,5G ihalesi lansmanı --ki bir ihale için lansman yapılması da şaşırtıcıydı, bakanlıktan ayrılmasından 2 gün önce yapıldığından dolayı siyasi bir manevra olarak görülmüştü--.

BTK'ya gelince; 2000 yılında bağımsız bir üst kurul olarak telekom sektörünü düzenlesin ve piyasa oluştursun diye kurulan Telekomünikasyon Kurumu da bakanlığa doğrudan bağlı olmayan bir kurumdu. Ancak bağımsız kalsın diye maaşlarını ve masraflarını devletin ödemediği bu kurum, 2009'da 5809 sayılı kanunla doğrudan UDH Bakanlığına bağlandı ve işlevi değişmese de, ismine Bilgi Teknolojileri eklendi ve böylece BTK doğdu. Halen bu kurum, telekom sektöründen 2 milyar TL gibi çok önemli bir geliri alır ve devlete bağışlar.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Bu Haber 1304 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!