DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ODTÜ, SİBER GÜVENLİK VE ELVANODTÜ, SİBER GÜVENLİK VE ELVAN

Tarih: 2015-12-26

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yasal düzenlemeler olmasına rağmen ODTÜ’nün “tr” uzantılı DNS sunucularıyla ilgili sorumluluğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na devretmediğini belirterek, “ODTÜ bu konuda direniyor. Kendisini imparator zannediyor bu rektör (Prof. Dr. Ahmet Acar) zannedersem, herkes haddini bilmeli diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Bu açıklama ile ilgili t24.com.tr sitesinde Sayın Fusun Sarp Nebil ODTÜ'ye 'haddinize mi' diyen Elvan'ın bakanlığında, siber güvenlikle ilgili neler yapıldı? Başlığı ile yazdığı yazısında çok ciddi sorular sormuş. Kapsamlı bir değerlendirme yaparak siber saldırılar sonucu telekomünikasyon ağı çöken ülkelerin yanı sıra fiber yatırımları ile Türkiye'nin durumunu sorgulamış. 

Mutlaka okunması gerektiğine inandığımız bu yazıyı bilgilerinize sunuyoruz.

ODTÜ'ye 'haddinize mi' diyen Elvan'ın bakanlığında, siber güvenlikle ilgili neler yapıldı?

Günümüzde Başbakan Yardımcısı olan ve geçen dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda bir süre bulunan Lütfi Elvan'ın ODTÜ için "haddinize mi?" diyerek, ".tr" alan adları yönetimini BTK'ya aktarmasını istediğini görünce, acaba Elvan bakanlığı sırasında Siber Güvenlik ya da ".TR" alan adları için neler yapmış, inceleyelim dedik.

Elvan 14 ay UHD Bakanı’ydı

Lütfi Elvan 25 Aralık 2013 - 6 Mart 2015 arasında 14 ay süreyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı yaptı. Bakanlığın 3 sorumluluk alanından birisi, Bilişim ve Telekom'dur.

Lütfi Elvan, Kalkınma Bakanlığı (DPT) kökenli ve TBMM'nin en prestijli komisyonu olan Plan ve Bütçe Komisyonu'nun Başkanlığından geliyordu. Bu özellikleri nedeniyle ilk etapta Bilişim - Telekom sektöründe kendisinden çok şeyler bekleyenler oldu. Ancak Elvan 14 ay içinde bilişim-telekom sektörü ile ilgilenmedi. Bilişim temalı toplantılarına katılmadı. 2 kere dışında sektör temsilcileri ile konuşmadı. İstanbul için yapılan davete katılmadı.

Bu süre içinde Elvan'ı sadece 2-3 yerde gördük; İstanbul'da düzenlenmesi kendisinden önce belirlenmiş Uluslararası IGF Konferansı, Türk Telekom'un 2-3 lansmanı ve 4,5G ihalesi lansmanı --ki bir ihale için lansman yapılması da şaşırtıcıydı, bakanlıktan ayrılmasından 2 gün önce yapıldığından dolayı siyasi bir manevra olarak görülmüştü--.

BTK'ya gelince; 2000 yılında bağımsız bir üst kurul olarak telekom sektörünü düzenlesin ve piyasa oluştursun diye kurulan Telekomünikasyon Kurumu da bakanlığa doğrudan bağlı olmayan bir kurumdu. Ancak bağımsız kalsın diye maaşlarını ve masraflarını devletin ödemediği bu kurum, 2009'da 5809 sayılı kanunla doğrudan UDH Bakanlığına bağlandı ve işlevi değişmese de, ismine Bilgi Teknolojileri eklendi ve böylece BTK doğdu. Halen bu kurum, telekom sektöründen 2 milyar TL gibi çok önemli bir geliri alır ve devlete bağışlar.

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Bu Haber 1074 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!