ALAN ADI, ODTÜ, BTK ve TEPKİLERALAN ADI, ODTÜ, BTK ve TEPKİLER

Tarih: 2015-12-28

ODTÜ'nün yürüttüğü "TR" üst düzey alan adı serverlerinin BTK'ya devrinin istenmesine Sivil Toplum kuruluşlarından tepki geldi

 

Dünyada alan adı yazma hakkının sivil örgütlerde olduğunu belirterek, internete devlet müdahalesinin kolaylaşacağı uyarısında bulundu.

Anonymous’un son zamanlarda Türkiye’deki çeşitli banka ve devlet kuruluşlarına düzenlediği siber saldırıların ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamalar tartışma konusu oldu. Saldırıların ODTÜ tarafından işletilen “.tr” uzantılı alan adı sunucularına yönelik olduğunu savunun Yıldırım, “Burayı ODTÜ işletiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yeni kanununa göre bunun BTK’ya devredilmesi gerekiyor” sözlerine bilişim uzmanlarından tepki geldi.

FIRSATA ÇEVİRİYORLAR

Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş, hükümetin siber saldırıyı fırsat bilerek son zamanlarda problem yaşadığı ODTÜ’nün elinden ‘tr’ alan adlarının yönetimini almak istediğini savundu. Bakanlığın “ODTÜ yeterli önlemleri almadı” şeklindeki açıklamalarına katılmadığını belirten Keleş şunları söyledi: “Böyle saldırılarda asıl önlem alması gereken siber güvenlikle ilgili kurumlar. Ancak bu kurumlar kurulduğu günden bu yana doğru düzgün toplanmadı. Yani asıl önlem alması gereken Bakanlık.

 
 

İPLERİ ELE ALMA GİRİŞİMİ

Kritik alt yapılarda, söz sahibi olan ODTÜ’den önce Bakanlıktır. Bana kendi suçlarını kapatmaya çalışmak gibi geldi. ODTÜ ile hükümet arasında son zamanlarda yaşanan genel problemler var. Hazır böyle bir şey olmuşken de bu açıklama geldi. Ülkemizde ‘tr’ uzantısını ODTÜ yönetiyor. Bu yönetimde bir iki ülke dışında bütün dünyada özel ve sivil kuruluşlar tarafından yönetiliyor.Türkiye’de böyle. Burada aslında bir yetki mücadelesi yaşanıyor. Hükümet ipleri eline almak istiyor gibi.”

'BİLİM VE İNTERNETİN DOĞASINA AYKIRI'

Ankara Barosu Bilişim Kurulu Başkanı avukat Nihad Karslı: Tüm dünyada alan adı yazma hakkı sivil toplum örgütlerinin elinde. Ülkemizde alan adı yazma kullanma hakkı ODTÜ’nün elinde. İki yıldır bu hak BTK’ya devredilmeye çalışılıyor. Ulaştırma Bakanı ve yardımcısının açıklamaları bilime ve internetin doğasına aykırı. Gördüğüm kadarıyla bir menfaat çatışması var. İnterneti zapturapt altına almış bir ülkede her şeyi şu anda bir düğmeye bastığınız zaman veya BTK herhangi bir şeye kızdığında sizin sitenizi kapatabiliyor. Tamamen devletin eline geçmiş oluyor.

2011’DE BTK’YA SALDIRILDI

İnternet tamamen kamu hizmeti haline gelebilir. Alan adlarını zapturapt altına almak isteniyor olabilir. Bir kere domain hostu sizde olabiliyor. İstediğiniz siteyi kapatabilirsiniz. Bir de menfaat olabilir. Alan adları belli para karşılığı kiralanıyor. ODTÜ bütçesini kısmak istiyorlar niyetleri nedir bilemiyorum. Ayrıca 2011 yılında BTK’ya saldırıldı. BTK o zaman ne yaptı? Tüm dış IP’leri kapattı. Bugün ODTÜ eleştiriyorlar. ODTÜ bu dış IP’lerin kapatılmasını Türk Telekom vasıtasıyla yaptı. Ve daha sonra bir süre sonra açmış. Çok ilkel yöntem uygulamış kurum kendisinden çok daha gelişmiş bir kurumu eleştirir bir duruma geldi.

 

Bu Haber 804 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!