BTK´DAN T.TELEKOM GRUP ŞİRKETLERİNE CEZABTK´DAN T.TELEKOM GRUP ŞİRKETLERİNE CEZA

Tarih: 2016-01-02

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunca (BTK), Avea İletişim Hizmetleri AŞ'ye 190 bin 408 lira, TTNET AŞ'ye 100 bin 936 lira ve Türk Telekomünikasyon AŞ’ye 506 bin 605 lira idari para cezası verildi.

BTK'nın internet sitesinde yayımlanan kurul kararına göre, Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği hükümlerine uygunluk ve elektronik fatura uygulamaları incelendi. İnceleme sonucunda, 2 milyon 161 bin 890 aboneye Ocak 2013 - Aralık 2014 dönemi faturaları için asgari fatura tutarı ve son ödeme tarihini ihtiva eden fatura bilgilerini SMS veya elektronik posta yoluyla göndermediği için Avea İletişim Hizmetleri AŞ'ye 114 bin 245 lira ceza verilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu şirkete ayrıca faturaların postayla gönderilmemesine yönelik talebi alınan ve bu talebinden vazgeçen 21 bin 408 bireysel abone işlemine yönelik irade beyanlarının ispatına dair talebin alındığı kanal bilgisini Kurum tarafından öngörülen süre içinde eksiksiz olarak sunamaması nedeniyle 76 bin 163 lira idari para cezası uygulanacak. 

Kurul, Türk Telekomünikasyon AŞ'ye de söz konusu dönemde abonelere 19 milyon 235 bin 771 fatura için asgari fatura tutarı ve son ödeme tarihini ihtiva eden fatura bilgilerini SMS veya elektronik posta yoluyla göndermediği gerekçesiyle 217 bin 117 lira, Kasım 2014 dönemi itibarıyla faturalarının kendilerine postayla gönderilmesini istemeyen 4 milyon 750 bin 185 aboneden 1 milyon 79 bin 318 abone talebinin ispatına yönelik irade beyanlarının alındığı kanal bilgisini Kurum tarafından talep süresi içinde eksiksiz olarak sunulamaması dolayısıyla 144 bin 744 lira,  Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ’ye ilişkin teslim tutanaklarındaki fatura adetlerinde farklılıkların olması nedeniyle de 144 bin 744 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

TTNET AŞ'ye de belirtilen dönemde abonelere toplamda 1 milyon 682 bin 574 fatura için asgari fatura tutarı ve son ödeme tarihini ihtiva eden fatura bilgilerini SMS veya elektronik posta yoluyla göndermediği için 100 bin 936 lira idari para cezası uygulanacak.

Kurul, faturaların kendilerine postayla gönderilmesini istemeyen abonelerden alınan talebin ispatına yönelik irade beyanlarının Kurul Kararının Avea İletişim Hizmetleri AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ’ye tebliğinden itibaren 6 ay içinde tamamlanması ve süreçlerin takibinin Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirilmesi hususlarına da karar verdi.

Bu Haber 1156 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM’U KEŞKE SATMASAYDIK
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!