7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TURKCELL´İN HAKLI AMA GECİKMİŞ TEKLİFİTURKCELL´İN HAKLI AMA GECİKMİŞ TEKLİFİ

Tarih: 2016-01-12

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, 21 milyon haneye gitmesi gereken fiber altyapıyı üç iletişim şirketinin ayrı ayrı götürmesi durumunda 16.5 milyar dolarlık fatura çıkacağını söyledi. Kuruöz, “Ortak şirketle bu 3.9 milyar dolara düşer” diye konuştu.

Telekomcular Derneği olarak, bu görüşü defalarca dillendirdik. Baz İstasyonlarında ortak alt yapı oluşturulmaması nedeniyle Milyonlarca Doların heba edildiğini, aynı hataya F/O yatırımlarda düşülmememesini istedik. BTK'nın bu konuda üstüne düşeni yapmasını istedik. Nihayet bir GSM Firmasının bu gerçeği farketmesinden memnun olduk. Gecikmiş de olsa bu konunun bir an önce hayata geçirilmesi gerekir. BTK üzerine düşeni yapmalıdır.. 

“ORTAK altyapı şirketi kurulmaması durumunda 3 operatörün 16.5 milyar dolar yatırım yapması gerekecek. Birlikte hareket edilirse bu rakam 3.9 milyar dolara iner. Yani 12.6 milyar dolar çöpe gitmemiş olur. Bu, dünyanın en yoksul 5 ülkesinin bir yıllık gelirinin toprak altına gömülmesi demek. Çöpe gidecek parayı da katma değerli servislere ve Ar-Ge’ye yönlendiririz.” Bu sözlerin sahibi Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz. CES Tüketici Elektroniği Fuarı’na katılmak üzere Turkcell’in davetlisi olarak gittiğimiz Las Vegas’ta bir sohbet toplantısı düzenleyen Kuruöz 4.5G’nin performansı açısından kritik öneme sahip fiber altyapıda 3 büyük telekomünikasyon şirketinin ortak yatırım yapmasının önemine dikkat çekti.

Mevcut fiber hatların devredileceği bir ortak altyapı şirketi kurulması için ilk teklif Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu’ndan gelmiş, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt de bu teklife destek vermişti. Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan ise bu tekliflere sıcak bakmadığını “Türkiye’de yatırım yapmayanları ödüllendirmemek lazım. Yatırım yapmadıkları için rahatsızlık hissedenler var. Yatırım yapmayanlar 4.5G öncesi panikte” sözleriyle ifade etmişti. 

(Sayın Rami Aslan'a sormak gerek, Türk Telekom/Avea F/O konusunda yaptığı yatırım yeterli görüyorlar mı? Türk Telekom diğerlerine göre daha yaygın bir F/O ağına sahip olsa da yeterli değil. Türk Telekom kurumsal çıkarını ülke çıkarının önünde tutuyor. Hiç bir kurumun çıkarı ülke çıkarının önünde olmamalı)

VODAFONE İLE HAREKET
Ancak ilk teklif sahibi Turkcell ortak şirket konusundaki ısrarını sürdürüyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Üç operatörün ortak hareket etmesi konusunda ısrarcıyız. Baştan pes etmek istemiyoruz ama yeni gireceğimiz şehirler için Vodafone ile temastayız. Ortak yatırımları konuşuyoruz. İki operatör birlikte olursa yine yüksek bir yatırım miktarı gerekiyor. Bu da tahminimize göre 8.5 milyar doları bulur” diye konuştu. 

Kuruöz, her eve fiber ulaştırmanın milli bir mesele olarak görülmesi gerektiğini dikkat çekti ve Türk Telekom’un ortak altyapı şirketine yanaşmaması durumunda Vodafone ile birlikte hareket etmeyi düşünebileceklerini belirtti. 

DEVLET İNİSİYATİF ALSIN 
Türkiye’de ‘her eve internet’ projesinin gerçekleşmesi için fiber konusunda devletin inisiyatif alması gerektiğini söyleyen Kuruöz, İspanya örneğini verdi. İspanya’da Rekabet Kurumu, geçtiğimiz günlerde hakim konumda bulunan Telefonica’ya altyapı paylaşımı yapması gerektiğini bildirmişti. Kuruöz, “Orada devlet işe el attı. Telefonica’ya ‘Dijitalleşme memleket meselesi’ dedi. 

Devlet inisiyatif alırsa bu iş oluyor. Eğer ortak yatırım kararı olmazsa herkesin kazma hakkının kolaylaştırılması gerekiyor” diye konuştu. Kuruöz, kasımda Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’yla toplantı yaptıklarını, dünyadaki modelleri anlattıklarını belirtti. Kuruöz, 1 Nisan’da geçilecek 4.5G için de fiber yatırımlarının şart olduğunu söyledi.

Daha 21 milyon haneye gidecek
TOPLAMDA yaklaşık 261 bin kilometrelik fiber ağa ulaşıldığını söyleyen Kuruöz, “Şu anda Turkcell 2.3 milyon haneye ulaştı. Türk Telekom’un da buna yakın. Gidilmesi gereken 21 milyon hane hedefi var. Fiber ağın uzunluğu 374 bin kilometreye yükseltildiğinde Türkiye’de hemen hemen her evin kapısına internet gitmiş oluyor. Sabit genişbant internet kullanımındaki her yüzde 10’luk artış, ülkenin milli gelirine yüzde 1.3 pozitif katkı sağlıyor.” Kuruöz, Türkiye’de nüfusa göre sabit genişbant penetrasyon oranının yüzde 11.9, OECD ülkelerinde ise yüzde 28.2 olduğunu hatırlattı. Kuruöz, “Biz genişbant penetrasyonumuzu OECD ülkeleri seviyesine çıkarırsak ülke milli gelirine yüzde 2 katkı sağlarız. Gelirimizin 860 milyar dolar olduğunu düşünürsek, bu 17 milyar dolarlık bir kaynak anlamına geliyor” diye konuştu. 

Bakırköy Belediyesi bazları susturuyor
BAZ istasyonları konusunda belediyeler ile yaşanan sorunlara da değinen Kuruöz, “Yasa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilince gri bir alan oluştu. Bunu herkes farklı yorumluyor. Bakırköy’de 3 operatörün de birçok baz istasyonu kapatıldı. Bazılarını mahkeme kararıyla açtırdık. Belediye, kiraladığımız yerlerde imar uyumluluğu istiyor. Geçen hafta belediyeyle görüşme yaptık. Buradan gelir elde etmek istiyorlar ama hesapladık. Bakırköy’deki abonelerimizden elde ettiğimiz gelir kadar para istiyorlar. Rasyonel olmayan rakamlar. Bu mümkün değil.” Baz istasyonlarının kapatılmasının vatandaşın iletişimini de etkilemeye başladığını anlatan Kuruöz, “Bir AVM’nin içindeki baz istasyonu kapatıldı, orada esnafın POS’ları durdu. Yine karakola yakın bir baz istasyonu kapatılınca polisler aramalarını yapamadı” dedi.

‘En yüksek hızı biz sunacağız’
4.5G’de dünyanın en güçlü altyapılarından birisini kurmak için çalıştıklarını ve 5G’de de standartlar belirlenirken söz sahibi olmak istediklerini vurgulayan Kuruöz, “1 Nisan’dan itibaren Türkiye’nin 81 ilinde en hızlı 4.5G hızı olacak 375 Mbps mobil internet hızını sunabilen tek operatör olacağız. 2017 yılından itibaren de testlerini yaptığımız 1000 Mbps üzeri mobil hızları da yine ilk olarak biz sunacağız. 4.5G ile data kullanımı 3G’ye göre 20 kat artacak. Çok daha yüksek hız ve kapasite sayesinde her yer ofis olacak. Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuz çalışacak” dedi. Bugün medyadan ulaşıma, lojistik sektöründen gıda sektörüne, enerjiden tarıma kadar her alanda büyük bir dönüşüm yaşandığını vurgulayan Kuruöz, “Bu değişime ayak uyduramayan şirketler ve sektörler yok olacak. Şirketler ulusal ve global rakipleri ile rekabet etmek için mutlaka teknolojiyi kullanmak zorundalar. Şirketler için işlerini her yerden anlık takip edebilmek çok önemli. Bunun için kaliteli ve kesintisiz mobil iletişim hizmeti gerekiyor. 4.5G şirketlerin büyümesi için en büyük itici güçlerden birisi olacak. Yine 4.5G yeni iş alanlarının açılmasına da vesile olacak. Bugün ilkokula giden çocuklarımızın yüzde 80’i henüz ortaya çıkmamış işleri yapacaklar” açıklamasını yaptı.

İspanya’da ne olmuştu?
İSPANYA Rekabet Kurumu (CNMC) ülkede 3 fiber altyapı sağlayıcının da hizmet verdiği 34 bölge haricindeki yerlerde, yüzde 45 pazar payı ile hakim operatör konumunda bulunan Telefonica’ya altyapı paylaşımı yapması gerektiğini bildirdi. Söz konusu 34 bölge, İspanya yüzölçümünün yaklaşık olarak sadece dörtte birini oluşturuyor. Sanayi ve Ekonomi bakanlıkları tarafından da incelenecek olan CNMC’nin teklifi, bu iki bakanlıktan onay alarak resmileştiği takdirde nihai karar mercii olan Avrupa Komisyonu’na taşınacak.

Bu ülkelerin gelirlerin toplamı kadar para boşa gidecek

Sao Tome and Principe (Orta Afrika): 248 milyon dolar
Sierra Leone (Batı Afrika): 2.24 milyar 
Burundi (Doğu Afrika): 2.33 milyar
Eritrea (Somali): 2.61 milyar
Swaziland (Güney Afrika): 3.98 milyar

Bu Haber 1639 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!