BAKANDAN GSM OPERATÖRLERİNE UYARIBAKANDAN GSM OPERATÖRLERİNE UYARI

Tarih: 2016-02-09

CEP operatörü yetkililerine seslenen Bakan Binali Yıldırım, "Reklamlarda hava atıyorsunuz, birbirinizle yarış yapıyorsunuz ama durum bir çok yerde öyle değil. Ana güzergahlarda halen çekmeyen yer çok haberiniz olsun" diye konuştu. .

UDH Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da kamuoyunda 4.5G olarak bilinen, IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesine iştirak eden işletmelerin lisans sözleşmeleri imza törenine katıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda düzenlenen törende konuşan Bakan Yıldırım, 4.5G teknolojisinin 1 Nisan'da başlayacağını anımsattı. Törende hazır durumda yer alan GSM operatörlerinin yetkililerine hitap eden Bakan Yıldırım; "3G ile 4.5 G arasında hız farkı var diyoruz. Gerçek , daha çabuk. 1 Nisan'da kalkıp Erzincan'ın köyüne gidip 'nerede bizim 10 kat hız' derse bu hata olabilir . Bunu da gerçek söyleyelim. 8 yıl süremiz var. Bu yollar bir gün içerisinde yapılmıyor, 1 Nisan'da başlayacak. Bir miktar yapacaklar 1 Nisan'a kadar . 8 yıl içinde Türkiye'nin her tarafına yapılacak . Tünellerde de çekecek, 1 kilometre altındakilere değil de üstündekilere benzeri bir hudut olmaz. 300 metrede tünel varsa çekecek. Bu hududu neye göre koyuyorsunuz. Hizmette hudut olmaz. Tünellerin hepsinde çekecek. Ana güzergahların tamamında çekecek. Mazeret kabul etmeyiz. Halen çekmeyen yer çok haberiniz olsun. Hava atıyorsunuz reklamlarla birbirinizle yarış ediyorsunuz ama durum da birçok öyle değil. Trafikte ben geziyorum. En iyi denetleyen benim. Tamamını not ediyorum. Para kazanın, ticaretinizi yapın ama vatandaşın memnuniyetini de sağlamak benzeri bir göreviniz var. Bu konuda daha çok gayret bekliyoruz." 

"AKIL YOLLARINI, İLETİŞİM YOLLARINI GENİŞLETMEK LAZIM"

Bilgi teknolojilerinde hazırlanan hizmetlerden bahsederken yol örneği veren Bakan Yıldırım, "Bizden önce de memlekette yollar vardı trafik çok sıkışıktı, kazalar fazlaydı. Sonra dedik ki bu yolları genişletelim. Şerit sayısını arttırdık, kazalar azaldı. Ulaşımda da yollar var, iletişimde de yollar var." diye konuştu . Bakan Yıldırım şu şekilde devam etti: "Normal telefonunun varken önceden fotoğraf çekmiyorduk, iletiler göndermiyorduk sadece konuşuyorduk. Onun için bir yol yetiyordu. Son olarak artık yollar yetmiyor nedeni ise çok iş yapıyoruz. Ne yapmak lazım akıl yöntemlerini, kontakt yöntemlerini genişletmek lazım. Bu hazırlanan iş bu emele göre . Bundan sonra kontakt daha çabuk olacak demektir. İkincisi her şekilde hizmeti artık her yoldan yapacağız. Şu yoldan otomobil gitsin, buradan kamyon gitsin yok. Yolunuz varsa gidecek hangi aracı kullanırsanız kullanın."

"ALTYAPI TAMAM, ÜSTYAPI OPERATÖRLERİN"

Devletin altyapıyı hazırlamakla mükellef olduğunu üstyapı çalışmalarının ise operatörler tarafından yapılması gerektiğine değinen Bakan Yıldırım, "Akla mantığa uyan da bu. Her şeyi yönetmeye kalkarsak o zaman hiçbir şeyi yönetemeyiz. Yöntemlerin şeritleri arttı, kapasiteleri arttı, altyapı tamam. Üstyapı operatörlerin. Bunun üzerinde marifetinizi göstereceksiniz. Önceden 900 bandı sadece 2G'de kullanılır, 3G'de kullanılmazdı. Son Olarak bu 4.5G olayıyla beraber tamamını birleştirmiş oluyoruz. Hem hizmet çeşitliliği açısından, aynı zamanda mükerrer yatırımları ortadan kaldırma yerine böylesine önemli bir adım atıyoruz." ifadelerini kullandı.

4.5G ile beraber farklı yatırımlarında yaşanacağını kaydeden Bakan Yıldırım, şu şekilde devam etti: "Bu, 5G'ye yaklaşmanın bir adımıdır. Ama en önemli iki özelliği vardır. Bir tanesi iletişimde hızın artması, ikincisi şerit başka bir deyişle akıl yollarının artmasıdır. Yan getirileri de türk malı katkıya daha çok olanak sağlamasıdır. AR-GE çalışanlarının sayısını yüzde 50 arttırıyoruz, yerlilik oranlarını arttırıyoruz. Ürünü getirip kobiler üzerinden sattırma benzeri bir uyanıklığa da artık son veriyoruz. 'Ürünü getirdim bu şekilde bir şart var yerine getirmiş olalım' diye kurnazlık yok. Gelecek ürün orada yapılabildiği kadar yapılacak . Bugünden yarına biz yüzde 50 Türk malı olsun demiyoruz. Ama burada sadece bir tedarikçi pozisyonuna girmek, bir çok kez satma azminde olmak onay edebileceğimiz bir birşey değil. Burada ekmek yiyenler mutlaka buraya bir katma değer bırakmalı. Burada istihdam meydana gelmesi lazım."

"YOLLAR DA HIZ FELAKET, BİLİŞİMDE HIZ BEREKETTİR"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun tüm yatırımların takipçisi olacağı bilgisini veren Bakan Yıldırım, "Bir yandan vatandaşımız daha güzel ve daha kaliteli hizmeti alırken, diğer yandan da bilgi ve kontakt teknolojilerinin ülkemize katma değer sağlaması için Türk malı katkının mutlaka arttırılmasının takipçisi olacaklar. Yollar da hız felaket, bilişimde hız berekettir. Söylediğimiz bu. Onun için bereketi hepten arttırmak için elinizden gelen azami gayreti göstereceksiniz." diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanıyla cep operatörleri arasında 4.5G sözleşmesi imzaları atıldı.

Telekomcular Derneğinin Notu: Sayın Bakan GSM hatlarının nerede çekip nerede çekmediğini gittiği her yerde denetlediğini, en iyi denetleyenin kendisi olduğunu söylemiş. Bu iş bakanın görevi değildir. Sektörü denetleme görevi BTK'nındır. Yasayla Sektörü Denetleme görevi BTK'ya verilmiştir. Bakan'a düşen, BTK'nın bu görevi gerektiği gibi yapmadığına inanıyorsa yapmasını sağlamak gerekiyorsa konuyu soruşturtarak aksaklıkların giderilmesini sağlamaktır.

Bu Haber 1000 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!