Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
FAZLI KÖKSAL´IN KİTABI YAYINLANDIFAZLI KÖKSAL´IN KİTABI YAYINLANDI

Tarih: 2016-02-15

Derneğimiz Başkan Yardımcısı Fazlı KÖKSAL’ın “Posta ve Telekomünikasyon Tarihinden Portreler” isimli kitabı yayınlandı.

Akıl Fikir Yayınevince yayınlanan kitap, tanıtım bülteninde şöyle tanıtılıyor;

“Alzheimer çağımızın hastalığı...

Bireysel hafıza kaybı çok kötü; Allah kimsenin başına vermesin.Ama toplumsal ve kurumsal alzheimer daha kötü. Millet olarak alzheimer olma yolundayız. Dünü unutursak geleceği sağlıklı inşa edemeyiz.

Türkiye’de posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin geçmişi Postane-i Amire’nin kurulduğu 1840 yılına dayanıyor. 1840 yılından bugüne kadar, yüz binlerce insan, PTT bankolarından, telefon santrallerinden, repartitörlerinden, şehirlerarası konsollarından, dağıtım odalarından geldi geçti. 27 yılını PTT ve Türk Telekom’a veren, bu kurumlara sevda derecesinde bağlı Fazlı Köksal, “Posta ve Telekomünikasyon Tarihinden Portreler”de, PTT’nin tarihi ve ilginç şahsiyetlerini, akıcı üslubuyla öykü tadında anlatıyor.

Yazar, elinizdeki kitabı “Posta ve telekomünikasyon tarihinin puslu aynasında gördüğüm kişilere öznel bakışımın bir yansıması” diye tanımlıyor ve ilave diyor:  “Şunu açıklıkla belirtmek gerekir ki, PTT ve Türk Telekom’un asıl kahramanları, görevlerini layıkıyla yapan, işçisinden mühendisine, dağıtıcısından müdürüne her kademeden vefakâr, cefakâr ve fedakâr çalışanlarıdır...”

Kitap üç bölümden oluşuyor:

Birinci Bölüm: “İz Bırakanlar” Bu bölümde posta ve telekomünikasyon tarihinde iz bırakan kişilerin hikâyeleri aktarılıyor.

İkinci Bölüm: “Tanıdıklarım-Tanıklıklarım” Yazar PTT ve Türk Telekom’da çalıştığı dönemde tanıdığı bazı kişileri kendi gözlemleriyle anlatıyor.

Bu iki bölümde; Agâh Efendi, Telgrafçı Mustafa Efendi,  Salih Zeki, Osman Bedra Hanım, Talat Paşa, Refik Halit Karay, Manastırlı Hamdi, İhsan Pere, Müfettiş Salim Bey, Mehmet Sabri Toprak, A.Baha Gökoğlu, Osman Nihat Akın, Hacim Kamoy, Dr.T.Fikret Yücel, İhsan Pekel, Servet Bilgi, Hıdır Güler, Nevzat Macit, Nusret Çakıroğlu, İbrahim Hakkı Alptürk ve Osman Bal’ın akıcı bir üslupla portreleri çiziliyor…

Üçüncü Bölüm: “Kısa Kısa” başlığını taşıyor.  Bu bölüm dört alt başlıktan oluşuyor: “1840’dan Bu Yana Posta ve Telekomünikasyona Yön Verenler” “PTT’nin Şehitleri” “Sanatçılar” ve “Siyasetçiler”

Sanatçılar başlığı altında;  PTT’de çalışan, aralarında Rıza Tevfik Bölükbaşı, Kanuni Hacı Arif Bey, Bedia Muvahhit, Peyami Safa, Osman Nihat Akın, Orhan Veli Kanık ve Sezen Aksu’nun da bulunduğu 37 tanınmış sanatçının PTT maceralarına yer veriliyor..

 “Siyasetçiler” başlığı altında ise siyasete atılan posta ve telekomünikasyon çalışanlarına ilişkin özet bir bilgi veriliyor. Bir sadrazam onlarca nazır-bakan, çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı isim isim sıralanıyor.

Kitap, PTT ve Türk Telekom’u geçmişiyle tanımak isteyenler yanında, kurumsal tarih ve yakın tarih meraklıları için de bir başvuru kaynağı…”

 

Kitabı;

www.kitapyurdu.com

www.idefixe.com

www.dr.com.tr

www.babil.com

www.kida.com.tr

www.pandora.com.tr

www.kitapaski.com

www.gazikitabevi.com.tr

www.hermeskitap.com

www.odakitap.com

http://www.librabooks.com.tr

www.kitapperver.com

www.kitapambari.com

www.hepsiburada.com

www.gittigidiyor.com

www.azimkitap.com

www.nadirkitap.com

Sitelerinden ve burada ismini saymadığımız, internet üzerinden kitap satışı yapan her yerden alabilirsiniz…

İsterseniz DR Bayilerine sipariş vererek kitabı istediğiniz DR Bayiine getirilmesini sağlayabilirsiniz….

Ankara’da oturanlar 27.02.2016 tarihinde Dernek Merkezinde düzenlenecek imza gününe gelerek, kitabı alabilirler ve yazarına imzalatabilirler…..

Bu Haber 1557 defa okunmuştur.
MUSTAFA DÜNDAR VEFAT ETTİ
RABİL TURAN’IN ŞEHADETİNİN 24. Y
ÜÇ VEFAT HABERİ
RAGİBE KAL DEFNEDİLDİ
Ş.SEMERCİ´NİN İMZA GÜNÜ VE ANILA
İHSAN TARAKÇI´NIN ANNESİ VEFAT E
KAHRAMANMARAŞ´ta BİZDEN BİR MEKA
ALTI VEFAT HABERİ
SEYFETTİN DOKUMACININ ŞEHADETİNİ
SEVGİ TİMUR´UN ANNESİ VEFAT ETTİ
ŞAHAP ÖZTUĞUT´UN BABASI VE
ALTI VEFAT HABERİ
TOLGA ÇELİKOĞLU VEFAT ETTİ
SABRİ YILKAN VEFAT ETTİ
BÜKE OZAN VEFAT ETTİ
ERDAL HÖKE´NİN ANNESİ VEFAT ETTİ
ALİ BAŞKAHVECİ VEFAT ETTİ
HÜLYA RESULOĞLU VEFAT ETTİ
HİCRİ GÖÇEOĞLU VEFAT ETTİ
SADETTİN SELÇUK KIVRAK´IN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!